Wtorek 24 maja 2022 Wydanie nr 5202

Cywilna procedura

Eksmisja-właściwość wyłączna?

mariusz78 napisał w dniu 01.06.2010 o godzinie 15:06:33 :

Witajcie
W naszym wydziale w związku z zalewem spraw o eksmisję z lokali komunalnych pojawił się problem właściwosci. Czy waszym zdaniem w sytuacji, w której powód wnosi o eksmisję z lokalu komunalnego wskazując jedynie, że doszło do rozwiązania stosunku najmu (wykazując jednocześnie, że jest właścicielem nieruchomości), to czy w takiej sprawie sądem właściwym jest sąd miejsca położenia nieruchomości jako wyłącznie właściwy czy przyjmujecie, że skoro podstawą powództwa jest art. 675 par. 1 kc, to nie ma tu właściwosci wyłącznej. W wydziale obowiązują oczywiście dwie koncepcje . SO nie miał okazji się wypowiedzieć, bo jak na razie wszystkie przekazania się uprawamacniaja.

Joasia napisał w dniu 01.06.2010 o godzinie 15:24:09 :

U nas bardzo dawno temu uważano - jak sądzę zgodnie z kpc - że właściwym miejscowo sądem w sprawach dotyczących wynajmowanych (lub byłych wynajmowanych) lokali komunalnych jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego. Czyli: eksmisja - pozwany były najemca, ktory, jak należy mniemać, nadal zamieszkuje w przedmiotowym lokalu - sąd miejsca połżenia lokalu. Ustalenie stosunku najmu - pozwana gmina - właściwy sąd miejsca siedziby gminy (u nas: prezydenta - czyli Plac Bankowy, czyli tylko jeden spośród wielu sądów stołecznych). Oczywiście praktyka, by eksmisję i ustalenie robiły różne sądy, była mało wygodna, zwłaszcza dla tego jednego sądu. Więc po cichu milcząco przyjęto, że i eksmisje, i ustalenia, robią sądy wg adresu lokalu. To się te sprawy mniej więcej po równo rozłożą. I tak to jest - od wielu już lat.
Nie ma, m.zd. podstaw, do tego, by traktować sprawę o eksmisję opartą na zakończonej umowie najmu - jako sprawę o prawo do nieruchomości. Zwykła obligacja. Właściwość zwykła.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.