Wtorek 24 maja 2022 Wydanie nr 5202

Cywilna procedura

Spis inwentarza w Niemczech

kam napisał w dniu 01.06.2010 o godzinie 12:48:12 :

ma ktoś pomysł (bądź wiedzę) do kogo zwrócić się o sporządzenie spisu inwentarza po osobie zmarłej w Niemczech (w Polsce nie ma majątku spadkowego)?

plesser napisał w dniu 01.06.2010 o godzinie 13:49:18 :

Kam, w niemieckim prawie spadkowym nie jest znana instytucja dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza. Istnieje jednak jedno orzeczenie bawarskiego sadu wyzszoinstancyjnego, ktory mimo braku takiego instrumentu w niemieckiej procedurze spadkowej nakazal sporzadzic spis inwentarza, gdyz wymagalo tego materialne prawo spadkowe (wloskie) znajdujace zastosowanie w sprawie. W sprawie tej spadkodawca mieszkal w Niemczech i tam mieszkali tez zdaje sie spadkobiercy. Od tego czasu przyjmuje sie w Niemczech, ze sad niemiecki taki spis inwentarza moze sporzadzic, jesli wymaga tego prawo obce znajdujace zastosowanie w sprawie.
Jesli Twoj spadkodawca mieszkal w Niemczech i posiadal wylacznie polskie obywatelstwo, moznaby skorzystac ze spisu ewentualnie przez niemiecki sad sporzadzonego. Nie wykluczalbym jednak, ze spadkodawca posiadal tez obywatelstwo niemieckie i wtedy Niemcy beda w sprawie spadkowej stosowac wlasne prawo spadkowe.
Widzialbym to tak:
Zakres spisu inwentarza wyznaczany jest przez jurysdykcje krajowa polskiego sadu spadku polecajacego przeprowadzenie spisu. Polecasz, jak w kazdej innej sprawie, komornikowi sadowemu albo skarbowemu. Ten musi juz w miare mozliwosci ustalic istnienie majatku takze za granica. Informacje na ta okolicznosc powinni podac komornikowi spadkobiercy. W razie potrzeby mozna przemyslec kwestie pomocy prawnej w ramach spisu inwentarza. Niemieckie sady sa dosc pomocne i jesli dobrze naswietlic im tlo sprawy, zrobia Ci protokol z przesluchania spadkobiercy, sami zobowiaza go do przedlozenia im ewentualnych brakujacych dokumentow przesylanych potem do Polski razem z protokolem itd. Przy zapewnieniach spadkowych robionych przed niemieckimi sadami funkcjonuje to dosc dobrze.
Gdyby sad lub komornik potrzebowal informacji o tresci prawa niemieckiego i praktyce jego stosowania, na mojej katedrze piszemy opinie w trybie art. 1143 KPC; ze spadkow szczegolnie chetnie <heej>.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.