Czwartek, 08 czerwca 2023
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5582
Czwartek, 08 czerwca 2023

Forum sędziów

Spis inwentarza w Niemczech

kam
01.06.2010 12:48:12

ma ktoś pomysł (bądź wiedzę) do kogo zwrócić się o sporządzenie spisu inwentarza po osobie zmarłej w Niemczech (w Polsce nie ma majątku spadkowego)?

plesser
01.06.2010 13:49:18

Kam, w niemieckim prawie spadkowym nie jest znana instytucja dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza. Istnieje jednak jedno orzeczenie bawarskiego sadu wyzszoinstancyjnego, ktory mimo braku takiego instrumentu w niemieckiej procedurze spadkowej nakazal sporzadzic spis inwentarza, gdyz wymagalo tego materialne prawo spadkowe (wloskie) znajdujace zastosowanie w sprawie. W sprawie tej spadkodawca mieszkal w Niemczech i tam mieszkali tez zdaje sie spadkobiercy. Od tego czasu przyjmuje sie w Niemczech, ze sad niemiecki taki spis inwentarza moze sporzadzic, jesli wymaga tego prawo obce znajdujace zastosowanie w sprawie.
Jesli Twoj spadkodawca mieszkal w Niemczech i posiadal wylacznie polskie obywatelstwo, moznaby skorzystac ze spisu ewentualnie przez niemiecki sad sporzadzonego. Nie wykluczalbym jednak, ze spadkodawca posiadal tez obywatelstwo niemieckie i wtedy Niemcy beda w sprawie spadkowej stosowac wlasne prawo spadkowe.
Widzialbym to tak:
Zakres spisu inwentarza wyznaczany jest przez jurysdykcje krajowa polskiego sadu spadku polecajacego przeprowadzenie spisu. Polecasz, jak w kazdej innej sprawie, komornikowi sadowemu albo skarbowemu. Ten musi juz w miare mozliwosci ustalic istnienie majatku takze za granica. Informacje na ta okolicznosc powinni podac komornikowi spadkobiercy. W razie potrzeby mozna przemyslec kwestie pomocy prawnej w ramach spisu inwentarza. Niemieckie sady sa dosc pomocne i jesli dobrze naswietlic im tlo sprawy, zrobia Ci protokol z przesluchania spadkobiercy, sami zobowiaza go do przedlozenia im ewentualnych brakujacych dokumentow przesylanych potem do Polski razem z protokolem itd. Przy zapewnieniach spadkowych robionych przed niemieckimi sadami funkcjonuje to dosc dobrze.
Gdyby sad lub komornik potrzebowal informacji o tresci prawa niemieckiego i praktyce jego stosowania, na mojej katedrze piszemy opinie w trybie art. 1143 KPC; ze spadkow szczegolnie chetnie <heej>.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.