Niedziela 20 października 2019 Wydanie nr 4255

Prawo rodzinne

kurator dla osoby niepełnosprawnej? czy ubezwłasnowolnienie?

katelra napisał w dniu 04.06.2010 o godzinie 02:13:21 :

Potrzebuję rady specjalistów Chodzi o znajomych. Jest to rodzina z dwojgiem niepelnosprawnych dzieci, które za chwilkę osiągną pełnoletność. Jedna dziewczyna ma w bardzo dużym stopniu wylączoną sprawność umysłową, także zdolność porozumiewania się. Druga częściowo. Chodzi samodzielnie, rozumie i potrafi się komunikować. Co dalej z ich zdolnością do czynności prawnych? Obie potrzebują opieki i wsparcia, to pewne. Obie udzielą więc pełnomocnictwa do dalszego działania rodzicom. Czy to jednak wystarczy? Czy potrzeba, Waszym zdaniem, ubezwłasnowolnienia? częściowego? całkowitego? Matka obawia się, że mogą paść np. ofiarą jakiejś manipulacji, coś podpisać i zaciągnąć zobowiązania.. Co poradzić? Myślę, ze wystarczy ustanowienie kuratora dla osoby niepelnosprawnej z art. 183 kro. Ale dla ustanowienia takiego kuratora potrzeba zgody tej osoby niepełnosprawnej, a jedna z dziewczyn będzie miała problem z wyrażeniem tej zgody w kazdej formie. Czy zatem jedyną drogą jest jej ubezwłasnowolnienie? Rodzice nie chca tego robić jeśli nie ma takiej konieczności. Proszę, zajmijcie stanowisko. Dziękuję.

[ Dodano: Sob Cze 05, 2010 10:59 am ]
nikt nie wie?

CR napisał w dniu 06.06.2010 o godzinie 09:56:13 :

Moim zdaniem należałoby doprowadzić do oceny stopnia rozwoju intelektualnego lub istnienia innych zaburzeń u obu osób (a więc badanie psychologiczne, ewent. z psychiatrycznym). Jeżeli pod tym względem jest w porządku, a tylko zdolność do komunikowania się z otoczeniem jest obniżona z jakichś powodów somatycznych - wówczas kurator dla osoby niepełnosprawnej. W przeciwnym razie (w przypadku współistnienia zaburzeń natury psychicznej - np. obniżenia sprawności intelektualnej) - badanie przez biegłych w trybie postępowania o ubezwłasnowolnienie.

katelra napisał w dniu 06.06.2010 o godzinie 10:46:56 :

CR dzięki za odpowiedź Rzecz w tym, że obie dziewczyny mają obniżoną sprawnosć intelektualną, jedna nawet bardzo Czyli, nie ma wyjścia..ubezwlasnowolnienie jedynie wchodzi w grę i opiekun lub kurator.. Nawet nie wiecie jak rodzice takich dzieci bronią się przed ubezwłasnowolnieniem, włozyli tyle pracy w uzyskanie jakiegoś sstopnia stanu zdrowia a teraz muszą uznać, że ich dziecko(w tym przypadku bliźniaczki) zostaną ubezwlasnowolnione.. To jak ostateczne przyznanie się do porażki.. Dlatego pytałam mając nadzieję, że może nie trzeba..

CR napisał w dniu 06.06.2010 o godzinie 13:11:15 :

"katelra" napisał:

Nawet nie wiecie jak rodzice takich dzieci bronią się przed ubezwłasnowolnieniem, włozyli tyle pracy w uzyskanie jakiegoś sstopnia stanu zdrowia a teraz muszą uznać, że ich dziecko(w tym przypadku bliźniaczki) zostaną ubezwlasnowolnione.. To jak ostateczne przyznanie się do porażki..

Doskonale rozumiem te emocje, ale może dobrze by było od czasu do czasu pomyśleć: "daliśmy im wszystko, co mogliśmy dać, a one w wyniku tego osiągnęły bardzo dużo w granicach swoich możliwości". Nie jest to żadna porażka, podobnie, jak porażką nie jest rozpoznanie choroby, ubezwłasnowolnienie, orzeczenie o niepełnosprawności, czy inne orzeczenia.

katelra napisał w dniu 06.06.2010 o godzinie 22:24:11 :

dzięki CR, jutro porozmawiam ze znajomą i wszystko spróbuję wytlumaczyć.. pozdrawiam

Mikasaty napisał w dniu 14.06.2010 o godzinie 14:00:02 :

ubezwłasnowolnienie to nie żadna porażka, to tylko dalsze działanie dla dobra dzieci, wspieranie ich. to tylko taka czynność prawna, a nie zabieranie im wolności. przecież nie robią tego, aby je skrzywdzić.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.