Niedziela 22 maja 2022 Wydanie nr 5200

Cywilna procedura

dział spadku z niepełnosprawnym uczestnikiem

gregkg napisał w dniu 22.06.2010 o godzinie 09:41:27 :

Witam serdecznie i proszę o pomoc:
Jaki macie tryb postępowania w sprawie o dział spadku - lub podobnej - gdy uczestnikiem jest osoba niepełnosprawna, która nie pisze, nie czyta, nie mówi, nie ma możliwości się z nią porozumieć, a przez to - nie może zająć stanowiska?
Prokurator, do którego wystąpiłem z pismem o rozważenie możliwości wystapienia z wnioskiem o ewentualne ubezwłasnowolnienie po analizie sprawy odpisał, że od tego jest najbliższa rodzina - czyli inni uczestnicy działu...
Z analizowanego przeze mnie orzecznictwa wynika, że nawet gdyby Sąd Rodzinny ustanowił kuratora (bez ubezwłasnowolnienia oczywiście), to on nie jest przedstawicielem ustaowwym i de facto prawa reprezentacji nie ma...
Jeśli ktokolwiek ma jakiś pomysł, bardzo proszę o sugestie co do dalszego toku sprawy...

Johnson napisał w dniu 22.06.2010 o godzinie 09:46:33 :

"gregkg" napisał:


Jeśli ktokolwiek ma jakiś pomysł, bardzo proszę o sugestie co do dalszego toku sprawy...


Do prokuratora to było pisać żeby nie wystąpił o ubezwłasnowolnienie tylko o to żeby wstąpił do postępowania (art. 59 i 60 kpc).

I nie ma obowiązku zajmowania stanowiska. Zawiadamiać osobę niepełnosprawną i niech się ona "martwi". Czyli krótko mówiąc zapewnić sobie udział prokuratora jako quasi przedstawiciela tej osoby, zabezpieczającego jej interesy i prowadzić postępowanie.

kazanna napisał w dniu 22.06.2010 o godzinie 09:59:51 :

można ustanowić kuratora dla osoby niepełnosprawnej ( " do załatwienia poszczególnej sprawy " - art. 183 krio ) wyraźnie wskazując do czego jest upoważniony. Co więcej - wg. obecnych przepisów sąd rodzinny na podstawie twojego zawiadomienia może wszcząć taką sprawę z urzędu ( art. 600 kpc )

ropuch napisał w dniu 22.06.2010 o godzinie 10:05:03 :

Można jak pisze Johnson można jak Kazanna

Joasia napisał w dniu 22.06.2010 o godzinie 10:24:40 :

Jak masz miły wydział rodzinny, to chyba prościej ich poprosić,żeby dali z urzędu kuratora dla niepełnosprawnego - i wyznaczyli nim jakiegoś porządnego adwokata (u nas ORA wskazuje z reguły paru chętnych np. do bycia kuratorami w egzekucji).

gregkg napisał w dniu 22.06.2010 o godzinie 22:39:30 :

dziękuję Wam. Spróbuję z kuratorem. Muszę tylko przyznać, ze dla mnie mylące było orzeczenie Sądu Najwyższego :

III CRN 22/95 postanow. SN 1995.05.24
OSNC 1995/9/134
Kurator ustanowiony w trybie art. 183 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie jest przedstawicielem ustawowym osoby ułomnej.

JEdnakże lektura uzasadnienia istotnie skupia się na zabezpieczeniu interesu prawnego osoby niepełnosprawnej, i jak mi się wydaje - mimo że kurator PU nie jest - to wystarczy zawiadamiać o terminach rozprawy i kuratora, i osobę niepełnosprawną.

Raz jeszcze DZIĘKI!

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.