Środa 30 listopada 2022 Wydanie nr 5392

Cywilna procedura

wykreślenia hipoteki przymusowej

cyryl_mi napisał w dniu 08.07.2010 o godzinie 12:23:14 :

W księdze wieczystej wpisano hipotekę przymusową kaucyjną na podstawie postanowienia sądu wydanego w postępowaniu zabezpieczającym (zabezpieczenie roszczenia o zapłatę między osobami fizycznymi). Czy do wykreślenia hipoteki wystarczy zgoda wierzyciela, czy też konieczne jest również przedłożenie w sądzie wieczystoksięgowym postanowienia o uchyleniu zabezpieczenia, ew. stwierdzającego jego upadek. Z jednej strony wydaje się, że zgoda wierzyciela powinna wystarczyć. Z drugiej jednak strony skoro dozwolono ustanowienie hipoteki mocą postanowienia sądowego, to również tylko ten organ może decydować o jej wykreśleniu ?

sponn napisał w dniu 09.07.2010 o godzinie 23:22:56 :

Na pierwszy rzut oka to wydaje sie ze oswiadczenie wierzyciela wystarczy - byleby bylo z podpisem notarialnie poswiadczonym. W koncu to do wierzyciela nalezy decyzja czy chce miec zabezpieczenie czy nie w formie hipoteki. Jezeli zlozy oswiadczenie ze wierzytelnosc wygasla to hipoteka (chocby wpisana na podstawie postanowienia o zabezpieczeniu) powinna wygasnac.

Ale to tak bez glebszego zastanowienia sie na ktore o tej godzinie w piatek mnie nie stac...

Gotka napisał w dniu 10.07.2010 o godzinie 10:05:53 :

ja myslę tak jak sponn, w końcu to wierzyciel jest dysponentem hipoteki. Czy można tu domagać się przedłożenia orzeczenia sądU? A jeśliby hipoteka przymusowa była ustanowiona w orzeczeniu konczącym a nie o zabezpieczeniu - np. jako zabezpieczenie spłaty w postanowieniu o dziale spadku, to nie byłoby jak uzyskać orzeczenia sądu.

krysia59 napisał w dniu 12.07.2010 o godzinie 19:07:22 :

Zdecydowanie zgoda wierzyciela na wykreślenie hipoteki i wydaje się, że z podpisem notarialnie poświadczonym

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.