Poniedziałek, 20 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5929
Poniedziałek, 20 maja 2024

Forum sędziów

wykreślenia hipoteki przymusowej

cyryl_mi
08.07.2010 12:23:14

W księdze wieczystej wpisano hipotekę przymusową kaucyjną na podstawie postanowienia sądu wydanego w postępowaniu zabezpieczającym (zabezpieczenie roszczenia o zapłatę między osobami fizycznymi). Czy do wykreślenia hipoteki wystarczy zgoda wierzyciela, czy też konieczne jest również przedłożenie w sądzie wieczystoksięgowym postanowienia o uchyleniu zabezpieczenia, ew. stwierdzającego jego upadek. Z jednej strony wydaje się, że zgoda wierzyciela powinna wystarczyć. Z drugiej jednak strony skoro dozwolono ustanowienie hipoteki mocą postanowienia sądowego, to również tylko ten organ może decydować o jej wykreśleniu ?

sponn
09.07.2010 23:22:56

Na pierwszy rzut oka to wydaje sie ze oswiadczenie wierzyciela wystarczy - byleby bylo z podpisem notarialnie poswiadczonym. W koncu to do wierzyciela nalezy decyzja czy chce miec zabezpieczenie czy nie w formie hipoteki. Jezeli zlozy oswiadczenie ze wierzytelnosc wygasla to hipoteka (chocby wpisana na podstawie postanowienia o zabezpieczeniu) powinna wygasnac.

Ale to tak bez glebszego zastanowienia sie na ktore o tej godzinie w piatek mnie nie stac...

Gotka
10.07.2010 10:05:53

ja myslę tak jak sponn, w końcu to wierzyciel jest dysponentem hipoteki. Czy można tu domagać się przedłożenia orzeczenia sądU? A jeśliby hipoteka przymusowa była ustanowiona w orzeczeniu konczącym a nie o zabezpieczeniu - np. jako zabezpieczenie spłaty w postanowieniu o dziale spadku, to nie byłoby jak uzyskać orzeczenia sądu.

krysia59
12.07.2010 19:07:22

Zdecydowanie zgoda wierzyciela na wykreślenie hipoteki i wydaje się, że z podpisem notarialnie poświadczonym

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.