Czwartek 26 maja 2022 Wydanie nr 5204

Cywilna procedura

Przesluchanie strony przed konsulem

sponn napisał w dniu 13.07.2010 o godzinie 09:38:58 :

Witam

Strona zamieszkala za granica wnosi o jej przesluchanie przed Konsulem RP.

Mam pytanko czy ktos stosowal taka procedure ? Jakies druczki ? Czy w ogole jest to mozliwe czy tez trzeba sluchac za posrednictwem tamtejszego sadu.

Aha dodam moze ze strona jest w Norwegii (czyli poza UE) ale to chyba akurat nie ma wiekszego znaczenia skoro mialaby byc sluchana przed konsulem.

kam napisał w dniu 13.07.2010 o godzinie 09:56:10 :

jeśli strona ma polskie obywatelstwo, to jest możliwe
żadne druczki

sponn napisał w dniu 13.07.2010 o godzinie 11:03:03 :

Oczywiscie polskie.

Rozumiem normalnie dopuszczemy dowod z przesluchania w charakterze strony, ewentualnie zakreslamy stronom/pelnomicnikom termin na zgloszenie pytan, wszystko po polsku slemy do konsula za posrednictwem SO.

Ananiasz napisał w dniu 13.07.2010 o godzinie 17:13:16 :

"sponn" napisał:

Rozumiem normalnie dopuszczemy dowod z przesluchania w charakterze strony, ewentualnie zakreslamy stronom/pelnomicnikom termin na zgloszenie pytan, wszystko po polsku slemy do konsula za posrednictwem SO.


Właśnie to przerabiam i zrobiłem dokładnie w ten sposób (ze wskazaniem w postanowieniu, że dowód przeprowadzić w drodze pomocy prawnej przez konsula). Podobno przesłuchujący z reguły nie są prawnikami, dlatego warto w piśmie do konsula wskazać szczegółowo, jakie pytania powinny zostać zadane świadkowi/stronie.

ropuch napisał w dniu 13.07.2010 o godzinie 20:52:44 :

A ja robię tak :

Zarządzenie :
Zwrócić się do Konsula Genralnego RP w .... o przesłuchanie w trybie pomocy prawnej w charakterze świadka Jana Kowalskiego zmieszkałego ........., a w szczególności zadanie pytać według załączonej listy.
Dołączam liste pytań i więcej mnie nie interesuje

TGC napisał w dniu 14.07.2010 o godzinie 10:18:17 :

Tylko zawsze należy zadbać o wytłumaczenie w piśmie jak głupkowi, jakie konkretnie dane odbieramy od świadka, jakim dokumentem tożsamości musi się wylegitymować (ze wskazaniem, że numer dokumentu należy odnotować), o czym pouczamy (wraz z podaniem treści przepisów) i krótkim vademecum jak należy przeprowadzić przesłuchanie. Ważne jest też pozostawienie sobie pisma zawierającego listę pytań, i to z dodatkową kopią do wszycia przed nadesłanym z konsulatu protokołem.

Miałem bowiem kiedyś sprawę, gdzie kilka osób przesłuchiwano w jakimś konsulacie według tej samej listy pytań i każdy protokół sprowadzał się do podania, kto i gdzie przesłuchał, jakie było imie i nazwisko przesłuchanego (nie wiadomo, jak potwierdzono tożsamość), a następnie - bez jakiejkolwiek fazy zeznań spontanicznych - była wyliczanka mniej więcej takiej treści:
1. tak,
2. nie,
3. nie pamiętam,
4. prawdopodobnie Kowalski i Malinowski,
5. być może.
Te punkty to oczywiście były odpowiedzi na pytania, których w protokole nie odnotowano. Niczego więcej w protokole nie było.

Oklahoma napisał w dniu 14.07.2010 o godzinie 11:54:40 :

Nie wystarczy samo posiadanie polskiego obywatelstwa by konsulat udzielił pomocy prawnej. Osoba, o której przesłuchanie wnosimy musi posiadać ważny polski dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport, w przeciwnym razie będzie odmowa wykonania odezwy. Szkoda tylko, że to że przesluchiwany takiego dokumentu nie ma wychodzi na jaw w trakcie przesłuchania jak się już człowiek napracuje z odezwą i zmarnuje dużo czasu...
A co do odpowiedzi na zadane pytanie - tak jak wskazano wyżej odezwę pisze się w języku polskim i przesyła do konsulatu za pośrednictwem Prezesa Sądu Okręgowego - druków żadnych nie ma - każdy musi popracować nad swoim.

kreska napisał w dniu 14.07.2010 o godzinie 12:02:55 :

"TGC" napisał:

Tylko zawsze należy zadbać o wytłumaczenie w piśmie jak głupkowi


czuję się lekko zniesmaczona, chyba kogoś poniosło!

TGC napisał w dniu 14.07.2010 o godzinie 13:53:56 :

"kreska" napisał:

Tylko zawsze należy zadbać o wytłumaczenie w piśmie jak głupkowi


czuję się lekko zniesmaczona, chyba kogoś poniosło!

Nikogo nie poniosło, tylko na podstawie własnych doświadczeń podpowiadam, na ile dokładne i jasne muszą być wytyczne sądu dla konsula. Może użyłem formuły - nomen omen - niedyplomatycznej, ale oddającej rzeczywiste potrzeby. Nie liczcie na to, że konsul (a w praktyce jakiś pracownik konsularny) wie, jak się przesłuchuje świadka dla potrzeb procesu sądowego. Trzeba mu to wytłumaczyć jak ... wiadomo komu.

abak napisał w dniu 14.07.2010 o godzinie 15:04:14 :

(...) jak chłop krowie na granicy , sry za wtręt......

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.