Czwartek 08 grudnia 2022 Wydanie nr 5400

Cywilna procedura

Wznowienie postępowania o dział spadku

Harry napisał w dniu 28.07.2010 o godzinie 21:20:34 :

Trafiła do mnie skarga o wznowienie postępowania o dział spadku w oparciu o art. 524 par. 2 kpc.
Sprawa o dział spadku toczyła się z udziałem dwóch spadkobierców A i B. Jeden z nich B, przed wydaniem postanowienia o dziale, przekazał w drodze darowizny (akt not.) na rzecz osoby trzeciej C swój udział we własności nieruchomości, która w zasadzie jako jedyna wchodzi w skład masy spadkowej, czyli w istocie rozporządził udziałem spadkowym, choć w akcie tak tego nie nazwano. Sąd nie wiedząc o tym fakcie, po prawidłowym zawiadomieniu A i B o terminie wydał postanowienie co do istoty, pod nieobecność B.
Skargę o wznowienie złożył ten obdarowany C, a w międzyczasie spadkobierca-darczyńca B zmarł.
Moje pytanie jest następujące: czy potencjalni ustawowi spadkobiercy tej zmarłej B będą uczestnikami postępowania toczącego się w efekcie skargi o wznowienie? Czy toczyć się ono powinno jedynie z udziałem drugiego żyjącego spadkobiercy A i owego obdarowanego C? Dodam tylko że w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku po B, którą też prowadzę, spadkobiercy ustawowi dziedziczący w pierwszej kolejności nie chcieli składać oświadczeń o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku, a mają jeszcze na to 3 miesiące i nie wykluczyli odrzucenia spadku.
Czy powinieniem postępowanie o dział zawiesić na podstawie art. 177 par. 1 pkt 1 kpc bo jak odrzucą, to uczestnikami byliby dalsi spadkobiercy ustawowi?
A może w oparciu o art. 1036 kc skargę oddalić bo nie było zgody obecnie żyjącego spadkobiercy A na rozporządzenie przez tego zmarłego B udziałem w przedmiocie należącym do spadku?
Bardzo proszę o Wasze sugestie.

doctor napisał w dniu 29.07.2010 o godzinie 11:07:18 :

Uczestnikami postępowania w przedmiocie skargi o wznowienie postępowania z pewnością powinni być wszyscy uczestnicy tego wcześniejszego postępowania (lub ich następcy prawni) - a zatem także spadkobiercy B.

Skoro toczy się postępowanie zmierzające do ustalenia kręgu spadkobierców osoby B, to twoje postępowanie w przedmiocie skargi o wznowienie należy zawiesić. Skargi o wznowienie nie powinieneś oddalać, dopóki w postępowaniu dotyczącym skargi nie uczestniczą wszystkie osoby, które są tym postępowaniem zainteresowane (nawet jeśli rozstrzygnięcie będzie na ich korzyść).

Harry napisał w dniu 29.07.2010 o godzinie 20:50:26 :

Bardzo dziękuję doctorze!. A czy możliwe byłoby zawarcie w tej sprawie prowadzonej w wyniku wznowienia postępowania ugody?
Wszak art. 412 par. 2 kpc mówi, że sąd może oddalić skargę, albo zmienić zaskarżone orzeczenie, uchylić je itp. Czy w razie zawarcia ugody w sprawie o dział spadku nie skutkowałoby to de facto tym, że ową ugodą zmieniono by wcześniejsze postanowienie sądu? Mam tutaj spore wątpliwości.

Volver napisał w dniu 29.07.2010 o godzinie 21:02:27 :

"Harry" napisał:

Bardzo dziękuję doctorze!. A czy możliwe byłoby zawarcie w tej sprawie prowadzonej w wyniku wznowienia postępowania ugody?
Wszak art. 412 par. 2 kpc mówi, że sąd może oddalić skargę, albo zmienić zaskarżone orzeczenie, uchylić je itp. Czy w razie zawarcia ugody w sprawie o dział spadku nie skutkowałoby to de facto tym, że ową ugodą zmieniono by wcześniejsze postanowienie sądu? Mam tutaj spore wątpliwości.


hm.moim zdaniem...można.tylko treść postanowienia kończącego postępowanie może być ciekawa...postanawia : 1) wznowić postępowanie w sprawie....itd itd...
2) postępowanie w przedmiocie działu spadku umorzyć...

Jeśli strony tak bardzo chcą ugody, czy nie mogłyby złożyć zgodnego wniosku?..Wtedy Sąd wznowiwszy postępowanie wydałby postanowienie wedle treści tego zgodnego wniosku...ale -jest to "obejście" zadanego problemu...jednakże tryb nieprocesowy (dawniej niesporny) swoiście specyficzny jest...i różne rzeczy stwarza...im bardziej zdroworozsądkowe tym bardziej podzielane przez Sąd Najwyższy..jednak rzecz jasna,prawo nade wszystko...(choć największa niesprawiedliwość najwyższe prawo jest, mówi pewna paremia

doctor napisał w dniu 31.07.2010 o godzinie 12:05:05 :

Oczywiście, że uczestnicy mogą zawrzeć ugodę w postępowaniu toczącym się na skutek skargi o wznowienie postępowania. Skoro skarga nie podlega odrzuceniu (art. 410 kpc), to sprawa jest rozpoznawana na nowo (412 kpc) i nie ma przeszkód do zawarcia na tym etapie ugody. Wówczas sąd (o ile nie uzna ugody za niedopuszczalną z uwagi na jej treść) powinien uchylić postanowienie wydane w poprzednim postępowaniu i umorzyć postępowanie (412 par. 2 przewiduje i takie rozstrzygnięcie).

kzawislak napisał w dniu 31.07.2010 o godzinie 17:50:30 :

"Volver" napisał:hm.moim zdaniem...można.tylko treść postanowienia kończącego postępowanie może być ciekawa...postanawia : 1) wznowić postępowanie w sprawie....itd itd...
2) postępowanie w przedmiocie działu spadku umorzyć..


albo może tak:

uchylić postanowienie (...) i postępowanie w sprawie umorzyć

(art. 412 par. 2 kpc)

[ Dodano: Sob Lip 31, 2010 5:54 pm ]
ups doktor już wcześniej napisał

Harry napisał w dniu 01.08.2010 o godzinie 14:20:36 :

Dzięjuje raz jeszcze za cenne rady.
Zastanawiam się jeszcze tylko co w sytuacji, gdy spadkobiercy B nie wyrażą zgody na zawarcie ugody, choć de facto, skoro ich spadkodawca dokonał darowizny udziału w nieruchomości wyczerpującej cały spadek, to czy ich sprzeciw może zablokować zawarcie ugody? Z drugiej strony istotą ugody jest to, że jest ona udziałem stron, a więc wszystkich stron. Skoro wskazane osoby też są uczestnikami postępowania, to chyba wobec ich sprzeciwu ugoda nie mogłaby być zawarta. Czyli w tej sytuacji możliwa jest sytuacja, żeby wydać postanowienie o treści zgodnej z treścią proponowanej ugody pomiędzy A i C (jeśli oczywiście propozycja ugody jest rozsądna) i wbrew stanowicu spadkobierców B?

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.