Czwartek 08 grudnia 2022 Wydanie nr 5400

Cywilna procedura

Odmowa przyjęcia przesyłki

tombialka napisał w dniu 29.07.2010 o godzinie 23:44:21 :

Obecnie art. 139 § 2 kpc stanowi, że jeżeli adresat odmawia przyjęcia pisma, doręczenie uważa się za dokonane. W takim przypadku doręczający zwraca pismo do sądu z adnotacją o odmowie jego przyjęcia.
Poprzednio przepis ten brzmiał „Jeżeli adresat lub jego domownik odmawia przyjęcia pisma, pozostawia się je w miejscu doręczenia, a gdyby to było niemożliwe, pismo przesłane pocztą składa się - uprzedzając o tym - w placówce pocztowej operatora publicznego lub, w przypadku pism doręczanych w inny sposób, w urzędzie właściwej gminy.” Obowiązujące w dotychczasowym brzmieniu rozporządzenie MS nakazywało w takim wypadku pojedyncze awizowanie.
Rozumiem więc, że teraz w razie odmowy przyjęcia nie trzeba już awizować przesyłki tylko zwrócić ją do Sądu od razu.

Niestety z uwagi na treść art. 4 ustawy z dnia z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.10.7.45), która zmieniła art. 139 kpc zdaje się wynikać, że jego nowe brzmienie stosuje się do spraw wszczętych po jej wejściu wżycie. Skąd zatem listonosz ma wiedzieć, w razie odmowy przyjęcia, kiedy sprawa została wszczęta i czy ma awizować przesyłkę, czy też zwrócić ją od razu Sądu?

praefectus napisał w dniu 23.08.2010 o godzinie 10:28:58 :

Listonosz tego nie może wiedzieć. Natomiast przewodniczący oceniając skuteczność doręczenia już tak i w razie, gdy potrzebne było awizowanie, a go nie było, powinien zarządzić ponowne doręczenie za pośrednictwem naczelnika placówki pocztowej, wskazując ja ma to doręczenie wyglądać. Zazwyczaj działa.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.