Obecnie art. 139 § 2 kpc stanowi, że jeżeli adresat odmawia przyjęcia pisma, doręczenie uważa się za dokonane. W takim przypadku doręczający zwraca pismo do sądu z adnotacją o odmowie jego przyjęcia.
Poprzednio przepis ten brzmiał „Jeżeli adresat lub jego domownik odmawia przyjęcia pisma, pozostawia się je w miejscu doręczenia, a gdyby to było niemożliwe, pismo przesłane pocztą składa się - uprzedzając o tym - w placówce pocztowej operatora publicznego lub, w przypadku pism doręczanych w inny sposób, w urzędzie właściwej gminy.” Obowiązujące w dotychczasowym brzmieniu rozporządzenie MS nakazywało w takim wypadku pojedyncze awizowanie.
Rozumiem więc, że teraz w razie odmowy przyjęcia nie trzeba już awizować przesyłki tylko zwrócić ją do Sądu od razu.
Niestety z uwagi na treść art. 4 ustawy z dnia z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.10.7.45), która zmieniła art. 139 kpc zdaje się wynikać, że jego nowe brzmienie stosuje się do spraw wszczętych po jej wejściu wżycie. Skąd zatem listonosz ma wiedzieć, w razie odmowy przyjęcia, kiedy sprawa została wszczęta i czy ma awizować przesyłkę, czy też zwrócić ją od razu Sądu?
Listonosz tego nie może wiedzieć. Natomiast przewodniczący oceniając skuteczność doręczenia już tak i w razie, gdy potrzebne było awizowanie, a go nie było, powinien zarządzić ponowne doręczenie za pośrednictwem naczelnika placówki pocztowej, wskazując ja ma to doręczenie wyglądać. Zazwyczaj działa.