Projekt z 26 stycznia 2007 r.
Ustawa
z dnia 2007 r.
o zmianie ustawy – Kodeks cywilny
Art.1
W ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.)1 wprowadza się następujące zmiany:
1) art. 49 otrzymuje brzmienie:
„ Art. 49 § 1. Urządzenia służące do doprowadzania i odprowadzania wody, pary, gazu, prądu elektrycznego oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.
§ 2. Osoba, która poniosła koszty budowy tych urządzeń i jest ich właścicielem, może żądać, aby przedsiębiorca, który przyłączył urządzenia do swojej sieci przesyłowej, nabył ich własność za odpowiednim wynagrodzeniem. Z żądaniem przeniesienia własności tych urządzeń może wystąpić także przedsiębiorca.
2) w dziale III tytułu III księgi drugiej po rozdziale II (po art. 305) dodaje się rozdział III w brzmieniu:
Rozdział III
Służebność przesyłu
„Art. 3051. Nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, którego własność stanowią urządzenia wskazane w art. 49 przechodzące przez tę nieruchomość, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej i zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu).
Art. 3052. Jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z tych urządzeń, przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem.
Art. 3053. § 1. Służebność przesyłu przechodzi na nabywcę przedsiębiorstwa i wygasa najpóźniej wraz z jego likwidacja.
§ 2. Na przedsiębiorcy ciąży obowiązek usunięcia urządzeń przesyłowych, jeżeli utrudniają one korzystanie z nieruchomości. Jeżeli byłoby to niemożliwe lub powodowało nadmierne koszty, przedsiębiorca jest obowiązany do naprawienia wynikłej stad szkody.
Art. 3054 . Do służebności przesyłu stosuje się odpowiednio przepisy o służebnościach gruntowych.”
3) w art. 446 po § 3 dodaje się § 4 w brzmieniu:
„§ 4. Sąd może także przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, gdy szczególne okoliczności wskazują, że odpowiada to względom słuszności.”
Art. 2
Ustawa wchodzi w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.
http://www.rp.pl/artykul/146761.html
http://www.rp.pl/artykul/146741.html
W końcu wracamy do normalności.
[ Dodano: Pon Cze 23, 2008 8:26 am ]
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/23123,pozwy_zbiorowe_ulatwia_uzyskanie_odszkodowania.html