Wtorek 24 maja 2022 Wydanie nr 5202

Cywilna procedura

Opis i oszacowanie bez wniosku

sebus napisał w dniu 02.08.2010 o godzinie 14:03:23 :

Komornik przekazuje akta celem uzgodnienia I terminu licytacji z nieruchomości.Grzebiąc po aktach KM nie znalazłem wniosku wierzyciela o opis i oszacowanie, wierzyciel uiścił tylko zaliczkę na biegłego, a komornik pojechał dalej i opis i oszacowanie zrobił. Co począć: czy uzyskanie przez komornika "następczego wniosku" może sanować już dokonane czynności czy też akta zwrócić komornikowi celem dokonania wszystkich czynności ponownie ale już po uzyskaniu wniosku wierzyciela o opis i oszacowanie?

Dred napisał w dniu 02.08.2010 o godzinie 14:09:33 :

oczywiście!

Hakoss napisał w dniu 02.08.2010 o godzinie 21:25:35 :

Wystarczy wezwać Komornika, aby zakreślił wierzycielowi termin na złożenie wniosku o dokonanie opisu i oszacowania. Uchylanie na tym etapie jest raczej pozbawione sensu, i byłoby mnożeniem kosztów.

doctor napisał w dniu 03.08.2010 o godzinie 18:50:22 :

Ja tam bym taki opis i oszacowanie uchylił - szkoleniowo i zgodnie z prawem. Jak będziemy przymykać oczy na takie numery, to komornicy nigdy nie będą przejmowali się treścią k.p.c. Natomiast zobowiązywanie komornika żeby wezwał wierzyciela do złożenia wniosku o dokonanie czynności, którą już wcześniej komornik wykonał z urzędu, jest trochę niepoważne...

sponn napisał w dniu 05.08.2010 o godzinie 15:09:54 :

Doctor tylko kto ma poniesc koszty juz przeprowadzonego opisu i oszacowania ? Dluznik (zaplaci dwa razy bo po uchyleniu trzeba bedzie dokonac drugiego) ? Czy moze wierzyciel ?

Jasne ze komornik zle zrobil - problem w tym ze za jego bledy zawsze placa strony postepowania.

Dobrze ze przynajmniej nie dokonano ogloszen o licytacji - u nas tak by juz bylo bo dostawalismy akta po wyznaczeniu terminu licytacji

doctor napisał w dniu 06.08.2010 o godzinie 18:23:44 :

No cóż, koszty dokonanego z urzędu (a następnie uchylonego przez Sąd) opisu i oszacowania powinien ponieść komornik. Czynność komornika polegająca na wezwaniu wierzyciela do uiszczenia zaliczki na oszacowanie powinna podlegać uchyleniu z urzędu przez sąd, bo komornik może żądać zaliczki wyłącznie od strony, która _wnosi_ o dokonanie jakiejś czynności w ramach egzekucji. Nie ma też żadnej podstawy prawnej do obciążenia kosztami takiej niezgodnej z prawem czynności dłużnika.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.