Wtorek 19 marca 2019 Wydanie nr 4040

Cywilna procedura

Art. 517 kpc

Johnson napisał w dniu 03.08.2010 o godzinie 18:07:44 :

Załóżmy że uczestnik postępowania będący na ogłoszeniu postanowienia merytorycznego zrzeka się jego doręczenia [art. 517 kpc]. Następnie ten sam uczestnik w terminie 7 dni wnosi o sporządzenie uzasadnienia postanowienia i jego doręczenie z uzasadnieniem.
I teraz:
1) sporządzamy uzasadnienie i doręczamy je, bez odpisu postanowienia temu uczestnikowi, z tym że zanim to zrobimy to i tak mu upłynie termin do złożenia apelacji, bo jest on 14 dniowy i biegnie od dnia ogłoszenia (tak mi wychodzi z literalnego czytania art. 517 kpc ale czyżbyśmy mieli tak absurdalną procedurę ?!);
2) zwrot "nie doręcza się postanowienia" z art. 517 kpc należy rozumieć jako "nie doręcza się postanowienia z uzasadnieniem" i w związku z tym zamiast pisać uzasadnienie zaskarżalnym postanowieniem odmawiamy sporządzenia uzasadnienia i doręczenia postanowienia z tym uzasadnieniem (tak chyba winno być !?)?

Ja głosuje za numerem 2, ale wątpliwości należy wyjaśniać

Włóczykij napisał w dniu 03.08.2010 o godzinie 21:26:40 :

Pamięć mi podpowiada, żeby wybrać opcję drugą, bo po to strona się zrzeka, żeby przyspieszyć uprawocnienie.
Lektura przepisu potwierdza, bo odwołuje się do 357 kpc, a wzięty do ręki w tej chwili Komentarz Becka też "stanowi", że "skuteczne zreczenie się przez uczestnika doręczenia postanowienia powoduje, że ten uczestnik nie może żądać w terminie tygodniowym doręczenia postanowienia z uzasadnieniem." A możliwości napisania uzasadnienia na wniosek stron do akt nie ma, więc nadal potwierdza to głos za opcją drugą.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.