Piątek 07 października 2022 Wydanie nr 5338

Prawo rodzinne

Czy działanie pełnomocnika może zastąpić zgodę małżonka

cyryl_mi napisał w dniu 10.08.2010 o godzinie 13:31:03 :

Czy w sytuacji, gdy dokonanie czynności prawnej dotyczącej majątku wspólnego wymaga zgody drugiego małżonka (np. zbycie nieruchomości), dopuszczalne jest działanie jednego małżonka legitymującego się stosownym pełnomocnictwem udzielonym przez drugiego małżonka ? W praktyce najczęściej występują "akty zgody" sporządzone w trybie art. 37 par. 1 kro, ale spotkałem już akty notarialne zbycia nieruchomości, gdzie działający małżonek nie przedkładał aktu zgody, lecz udzielone wcześniej przez współmałżonka pełnomocnictwo, np. do zbywania i nabywania nieruchomości, do majątku wspólnego i osobistego. Wydaje mi się, że przepisy kro nie wyłączają stosowania przepisów kc o pełnomocnictwie, chociaż z drugiej strony sprawa dotyczy współwłasności ustawowej (bezudziałowej).

Johnson napisał w dniu 10.08.2010 o godzinie 14:20:27 :

Pytanie jest tendencyjne - działanie pełnomocnika jest działaniem mocodawcy

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.