Środa 01 lutego 2023 Wydanie nr 5455

Prawo rodzinne

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie

bea napisał w dniu 10.08.2010 o godzinie 21:05:15 :

Czy pojawiły się w sądach na terenie kraju zażalenia np. rodziców na odebranie dziecka przez pracownika socjalnego, które zgodnie z nowym brzmieniem powołanej ustawy ( od 1.8.10 ) rozpatruje sąd opiekuńczy w terminie 24 godzin ?
Oraz wnioski o zobowiązanie stosującego przemoc do opuszczenia mieszkania czy domu, rozpatrywane w ciągu miesiąca przez sąd ( cywilny ?) na podstawie kpc w nieprocesie - także na tle nowej ustawy ?

pozdr.

monikissima napisał w dniu 11.08.2010 o godzinie 21:37:04 :

Bea, tak poza tematem, ale rozwalają mnie te emotki na końcu Twojego każdego pytania/postu, nawet, gdy piszesz o takich rzeczach, jak powyżej

Nie pojawiły się, ale wprowadzono nam sobotnie dyżury pod telefonem , celem rozpoznawania ewentualnych zażaleń.

M.A.E. napisał w dniu 12.08.2010 o godzinie 17:35:12 :

"monikissima" napisał:

ale wprowadzono nam sobotnie dyżury pod telefonem , celem rozpoznawania ewentualnych zażaleń.


dyżury weekendowe pod telefonem mamy od 7 lat.....

monikissima napisał w dniu 13.08.2010 o godzinie 10:18:53 :

My mamy od lat sobotnie dyżury zatrzymań nieletnich i nie pod telefonem, tylko w sądzie, ale kolejka obiega wszystkie warszawskie sądy, więc trafiają się nam średnio co 6 m-cy.

kry_mi napisał w dniu 13.08.2010 o godzinie 10:46:43 :

"monikissima" napisał:

My mamy od lat sobotnie dyżury zatrzymań nieletnich i nie pod telefonem, tylko w sądzie, ale kolejka obiega wszystkie warszawskie sądy, więc trafiają się nam średnio co 6 m-cy.


A u nas od lat w wolne dni (w tym w weekendy) jest tak, że nie ma "specjalizacji", tzn. każdy sędzia ma dyżur wg grafika i robi wszystko czyli i w karnych i rodzinnych. Na szczęście nie mamy szpitala psychiatrycznego w swojej właściwości. Dodam, że w ciągu tygodnia także poza godzinami pracy sądu, rodzinni maja dyżury co do naszych nielatów i małolatów. Wychodzi na to, że karnicy są dobrzy w naszych sprawach i odwrotnie. Jak również, że cywilni są najlepsi także w 0bcych im mentalnie sprawach karnych i rodzinnych

monikissima napisał w dniu 15.08.2010 o godzinie 09:23:22 :

"bea" napisał:

nigdy nie daję trzech emotek, zawsze jedną, żeby okazać moją sympatię dla WAS


Acha, na to nie wpadłam zwłaszcza, że ta emotka nazywa się LOL. Ale wszystko jasne . Ja na moim innym forum, używam emotki "confused", jak nie wiem, co jest grane. Podobnie emotki "neutral" używam z racji "wyrazu twarzy emotki", a nie jej nazwy.

sponn napisał w dniu 15.08.2010 o godzinie 13:25:27 :

"bea" napisał:


dyżury całodobowe na areszty nieletnich i pilne małoletnich ( dokładny grafik plus telefon służbowy ) mamy od lat, każdy co miesiąc po 2 tygodnie
teraz jednak problem jest inny, bo teoretycznie zażalenie może wpłynąć faxem np. w piątek o 23.00 i muszę je rozpatrzeć do soboty do 23.00, a nawet nie wiem o jego wpłynięciu
czy macie jakieś "wskazania" ?

pozdr.


U nas takze sa duzury ale tylko rodzinni biora udzia w tej zabawie (karni maja swoje, cywilni, pracowi i gospodarczy wcale co uwazam za rozsadny podzial obowiazkow).

Co do zazalen na faks to sorry ale jedyne wyjscie to udostepnienie numeru faksu w telefonie komorkowym sluzbowym i zakup przenosnego urzadzenia faksowego przez sad

A tak na powaznie to przeciez zazalenie powinno spelniac wymogi formalne - miedzy innymi zawierac podpis (orginalny a nie wydrukowany z faksu) wiec ja bym wzywal do uzupelnienia brakow (po przyjsciu do pracy w poniedzialek).

bea napisał w dniu 15.08.2010 o godzinie 20:31:29 :

"sponn" napisał:

Co do zazalen na faks to sorry ale jedyne wyjscie to udostepnienie numeru faksu w telefonie komorkowym sluzbowym i zakup przenosnego urzadzenia faksowego przez sad.A tak na powaznie to przeciez zazalenie powinno spelniac wymogi formalne - miedzy innymi zawierac podpis (orginalny a nie wydrukowany z faksu) wiec ja bym wzywal do uzupelnienia brakow (po przyjsciu do pracy w poniedzialek).


ba, gdyby to było takie proste...

oto brzmienie przepisu ustawy :

Art. 12b. 1. Rodzicom, opiekunom prawnym lub faktycznym przysługuje zażalenie do sądu opiekuńczego na odebranie dziecka, o którym mowa w art. 12a. W zażaleniu można domagać się zbadania zasadności i legalności odebrania dziecka oraz prawidłowości jego dokonania.
2. Zażalenie może być wniesione za pośrednictwem pracownika socjalnego lub funkcjonariusza Policji, którzy dokonali odebrania dziecka. W takim przypadku zażalenie podlega niezwłocznemu przekazaniu do sądu opiekuńczego.
3. Sąd rozpatruje zażalenie niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin. W razie uznania bezzasadności lub nielegalności odebrania dziecka sąd zarządza natychmiastowe przekazanie dziecka rodzicom, opiekunom prawnym lub faktycznym, od których dziecko zostało odebrane.
4. W przypadku stwierdzenia bezzasadności, nielegalności lub nieprawidłowości odebrania dziecka sąd zawiadamia o tym przełożonych osób, które dokonały odebrania.


ten faks może przyjść np. z policji czy Mops - u...
z doświadczenia wiem, że prędzej się coś zdarzy, niż powstaną tzw. "wytyczne", na wszelki zatem wypadek martwię się na zapas, jak to mam we zwyczaju...

pozdr.

sponn napisał w dniu 15.08.2010 o godzinie 21:27:17 :

"bea" napisał:

2. Zażalenie może być wniesione za pośrednictwem pracownika socjalnego lub funkcjonariusza Policji, którzy dokonali odebrania dziecka. W takim przypadku zażalenie podlega niezwłocznemu przekazaniu do sądu opiekuńczego.Bea ale z czego wnosisz ze policja albo MOPS ma to przekazywac faksem. Czyli zazalenie moze zlozyc uczestnik za posrednictwem pracownika czy Policji na pismie, z zachowaniem wymogow formalnych i zdaje sie oplacajac go (chyba zapomnieli poprawic ustawy o kosztach choc nie sprawdzalem tego wiec jak mowie tylko chyba). Policja i MOPS ma to przekazac niezwlocznie czyli bez uzasadnionej zwloki. To nei wniosek o areszt (nie ma tam zadnego czasu w ktorym Policja czy MOPS ma to przekazac sadowi) wiec nie przesadzajmy

Prawdopodobnie gdybym dostal to faksem to po pierwsze nawet bym sie do poniedzialku o tym nie dowiedzial a po drugie nawet jakbym sie dowiedzial (nie wiem jakim cudem bo od 15.30 w piatek do 7.30 w poneidzialek chyba tylko duchy odwiedzaja budynek w ktorym urzedujemy) to bym czekal na oryginal dokumentu...
Nie popadajmy w paranoje bo sami sobie kuku zrobimy.

kry_mi napisał w dniu 16.08.2010 o godzinie 19:50:56 :

"bea" napisał:Art. 12b. 2. Zażalenie może być wniesione za pośrednictwem pracownika socjalnego lub funkcjonariusza Policji, którzy dokonali odebrania dziecka. W takim przypadku zażalenie podlega niezwłocznemu przekazaniu do sądu opiekuńczego.
3. Sąd rozpatruje zażalenie niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin. W razie uznania bezzasadności lub nielegalności odebrania dziecka sąd zarządza natychmiastowe przekazanie dziecka rodzicom, opiekunom prawnym lub faktycznym, od których dziecko zostało odebrane.

ten faks może przyjść np. z policji czy Mops - u...


Myślę, że sponn dobrze myśli . Braki formalne zażalenia jak najbardziej. Bo przecież kiedy mamy wniesione zażalenie? Chyba dopiero wtedy jak spełnia warunki formalne. Ta ustawa nie wyłącza chyba kpc ? Mam też pytanie W JAKIM SKŁADZIE BĘDZIEMY ROZPOZNAWAĆ ZAŻALENIE, a poza tym czy w tej ustawie jest jakieś odesłanie w tym zakresie do kpc, tj. do postępowania przed sądem drugiej instancji ?

[ Dodano: Sro Sie 18, 2010 12:37 pm
]
Halo, halo.

Czy ktoś juz się zastanawiał nad składem sądu ?

[ Dodano: Sro Sie 18, 2010 4:57 pm ]
Im dłużej myślę tym więcej wątpliwości!
Nie mam żadnych materiałów pomocniczych ani też kontaktu na bieżąco z sędziami. Zastanawiam się zatem czysto teoretycznie. Po pierwsze gdzie to zażalenie będzie wpisywane - do jakiego urządzenia biurowego? Rozpoznanie zażalenia kończyć będzie sprawę oddzielnie zarejestrowaną , a jako co będziemy dekretować zażalenie, tzn. w jakiej sprawie ? Czy my oddzielnie będziemy wszczynać sprawę co do władzy rodzicielskiej? Jęzeli będziemy stosować odpowiednio przepisy pierwszoinstancyjne, to w jakim składzie, czy na posiedzeniu jawnym, czy będziemy mieć obowiązek wysłuchania małoletniego? I to wszystko w ciągu 24 godzin?

mefisto napisał w dniu 19.08.2010 o godzinie 12:06:05 :

my sprawe wpisywac bedziemy pierwotnie do Nmo a w rozpoznaniu zazalenia stwierdzimy jedynie zasadnosc lub brak odebrania dziecka a nastepnie wpisujemy sprawe do Nsm i wszczynamy z urzedu - wszystko w skladzie jednoosobowym ( zgodnie zreszta z wytycznymi z ostatniego szkolenia)

Armani napisał w dniu 21.08.2010 o godzinie 23:06:37 :

Osobiście uważam , że mamy kolejny bubel legislacyjny . Wprowadzono nastepne obowiązki na sądy bez większego zastanowienia . Dotychczas obowiązujące procedury były wystarczające.

Po pierwsze powstaje pytanie - od kiedy liczymy 24 h na podjęcie decyzji , czy dziecko pozostawić w pogotowiu , czy zwolnić do rodziny ? Chyba trzeba przyjąć , że od daty i godziny zawiadomienia sądu rodzinnego .

Powstaje też problem , że jak wydajemy taką decyzję w weekend to komu ją doręczamy ? Faxem do rodziców lub do MOPS , który i tak w tym czasie jest zamknięty - absurd

Wykonanie tej decyzji i to tradycyjną drogą i tak nastąpi dopiero w dniu roboczym.

Kolejnym problemem jest rzeczywiście - w jakim skladzie rozpoznaje sąd zażalenie na czynność odebrania dziecka ? oraz od kiedy liczymy 24 h na rozpoznanie zażalenia ?

w przypadku pierwszego pytania uważam , że nie wykluczone , iż zażalenie - stosownie do ogólnej zasady wyrażonej w kpc - rozpoznaje sąd w skladzie 3 sędziów . Rodzi to ewentulany obowiązek zapewnienie dyżurów weekendowych nie jednego , a trzech sędziów . Uważam , że w najblizszym czasie powinno to być przedmiotem pytania prawnego do SN.

Odnośnie terminu rozpoznania zażaleń do w naszym okręgu przyjęto pogląd , że od czasu uzupełnienia przez skarżącego braków formalnych zażalenia .
Spotkałem sie z pogądem odmiennym - ale była to opinia adwokata.

[ Dodano: Sob Sie 21, 2010 11:14 pm ]
w uzupełnieniu do koleżanki Kry - mi ; w ustawie nie ma żadnego odeslania do kpc.

Ponadto , od 1.10. 2010 r. w tych sprawach będziemy mieli dyżury tylko my i cywilni ; za to zwolnieni będziemy z dyżurów aresztowych .

kazanna napisał w dniu 23.08.2010 o godzinie 17:36:36 :

bubel prawny to za mało powiedziane. Kolejny przykład wiary ustawodawcy, w magiczną, sprawczą siłę przepisów. To fascynujące, jak ta wiara jest silnie zakorzeniona... wystarczy uchwalić przepis i już - hopla ! świat zbawiony.

Jak widzę takie potworki to...

kry_mi napisał w dniu 25.08.2010 o godzinie 22:15:00 :

"mefisto" napisał:

my sprawe wpisywac bedziemy pierwotnie do Nmo a w rozpoznaniu zazalenia stwierdzimy jedynie zasadnosc lub brak odebrania dziecka a nastepnie wpisujemy sprawe do Nsm i wszczynamy z urzedu - wszystko w skladzie jednoosobowym ( zgodnie zreszta z wytycznymi z ostatniego szkolenia)


a przez kogo było organizowane szkolenie i kto je prowadził? A wszczęcie z urzędu to w jakiej sprawie konkretnie? Bo wydaje mi się, że od przedmiotu sprawy zależy skład Jak wytłumaczono podstawę jednoosobowego składu?

gregkg napisał w dniu 13.09.2010 o godzinie 13:11:30 :

A z czego wnioskujecie, że wnioski o zobowiązanie do opuszczenia lokalu przez stosującego przemoc mają rozpoznawać sądy cywilne? W mojej ocenie, sprawa na gruncie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie jest sprawą rodzinną. Jeżeli jest to możliwe, uprzejmie proszę o pomoc w powyższej kwestii

[ Dodano: Pon Wrz 13, 2010 1:14 pm ]
Szczególnie że w razie zmiany okoliczności nasz ustawodawiec wprowadził możliwość zmiany lub uchylenia - a to do cywilnego już mi nie bardzo pasuje...

kry_mi napisał w dniu 13.09.2010 o godzinie 19:20:33 :

"gregkg" napisał:

A z czego wnioskujecie, że wnioski o zobowiązanie do opuszczenia lokalu przez stosującego przemoc mają rozpoznawać sądy cywilne? W mojej ocenie, sprawa na gruncie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie jest sprawą rodzinną. Jeżeli jest to możliwe, uprzejmie proszę o pomoc w powyższej kwestii

[ Dodano: Pon Wrz 13, 2010 1:14 pm ]
Szczególnie że w razie zmiany okoliczności nasz ustawodawiec wprowadził możliwość zmiany lub uchylenia - a to do cywilnego już mi nie bardzo pasuje...


Dosyć obszernie na ten temat dyskutowano na forum w dziale cywilna procedura w wątku eksmisja w nieprocesie. Można poczytać i ewentualnie podzielić się z nami swoją refleksją

Johnson napisał w dniu 13.09.2010 o godzinie 19:29:25 :

"kry_mi" napisał:


Można poczytać i ewentualnie podzielić się z nami swoją refleksją


http://sedziowie.kei.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=3579&ostdays=0&ostorder=asc&start=0#top

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.