Czwartek, 21 listopada 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 6114
Czwartek, 21 listopada 2024

Forum sędziów

Udział mediów w postępowaniu cywilnym

Harry
17.08.2010 21:09:37

Witajcie mam pytanie; może odpowiedź jest oczywista, ale się zamieszałem.
Otóż jakie przepisy regulują udział przedstawicieli mediów w postępowaniu cywilnym, nagrywanie obrazu i dźwięku dot. przebiegu rozprawy? W kpk jest szczególny przepis w tym zakresie, ale w kpc takowego się nie dopatrzyłem. Czy tę kwestię rozstrzygają jedynie przepisy o jawności rozpraw? Pomóżcie proszę, bo niedługo będę miał dziennikarzy na rozprawie i nie chciałbym czegoś ważnego pominąć

Włóczykij
17.08.2010 22:45:13

Zawsze możesz spróbować przez analogię skorzystać z rozwiań kpk plus własny zdrowy rozsądek (Ty jako Przewodniczący posiedzenia nim kierujesz mając na uwadze porządek, powagę sądu, prawo stron do jakiejs intymności w konfrontacji z zasadą jawności postępowania), bo regulacji poza kartami wejścia, gdy za dużo chętnych zgłosi się na salę (o tym w regulaminie sądowym) nie ma, aczkolwiek już trochę czasu temu zgłębiałam to zagadnienie, więc mogę czegoś niedostrzegać. Na pewno warto pamiętać, że świadek, czy zeznajaca strona pod wpływem mediów może tracić na swej obiektywności ze względu na spięcie czy jakieś obawy, przejęcie rolą, więc może w tym miejscu niekoniecznie nagrywanie (żeby nie wypaczać postępowania dowodowego). Na pewno ogłosznie wyroku i uzasadnianie, jeśli nie ma powodów do wyłączenia jawności z kpc (albo po prostu jakieś szczególne okoliczności), mogą być nagrane. Trzeba uważać, żeby z bardzo po sali z tymi mikrofonami i kamerami nie latali, no bo to zawsze burzy porządek. Można też zawsze wezwać strony do ustosunkowania się, żeby poznać ich zdanie, że mają jakieś powody, by unikać mediów (i ocenić czy zasadne).
Ot taka luźna garść uwag na początek.

Harry
19.08.2010 14:36:39

Dzięki za cenne rady. Pozdrawiam!

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.