Wtorek 24 maja 2022 Wydanie nr 5202

Cywilna procedura

Udział mediów w postępowaniu cywilnym

Harry napisał w dniu 17.08.2010 o godzinie 21:09:37 :

Witajcie mam pytanie; może odpowiedź jest oczywista, ale się zamieszałem.
Otóż jakie przepisy regulują udział przedstawicieli mediów w postępowaniu cywilnym, nagrywanie obrazu i dźwięku dot. przebiegu rozprawy? W kpk jest szczególny przepis w tym zakresie, ale w kpc takowego się nie dopatrzyłem. Czy tę kwestię rozstrzygają jedynie przepisy o jawności rozpraw? Pomóżcie proszę, bo niedługo będę miał dziennikarzy na rozprawie i nie chciałbym czegoś ważnego pominąć

Włóczykij napisał w dniu 17.08.2010 o godzinie 22:45:13 :

Zawsze możesz spróbować przez analogię skorzystać z rozwiań kpk plus własny zdrowy rozsądek (Ty jako Przewodniczący posiedzenia nim kierujesz mając na uwadze porządek, powagę sądu, prawo stron do jakiejs intymności w konfrontacji z zasadą jawności postępowania), bo regulacji poza kartami wejścia, gdy za dużo chętnych zgłosi się na salę (o tym w regulaminie sądowym) nie ma, aczkolwiek już trochę czasu temu zgłębiałam to zagadnienie, więc mogę czegoś niedostrzegać. Na pewno warto pamiętać, że świadek, czy zeznajaca strona pod wpływem mediów może tracić na swej obiektywności ze względu na spięcie czy jakieś obawy, przejęcie rolą, więc może w tym miejscu niekoniecznie nagrywanie (żeby nie wypaczać postępowania dowodowego). Na pewno ogłosznie wyroku i uzasadnianie, jeśli nie ma powodów do wyłączenia jawności z kpc (albo po prostu jakieś szczególne okoliczności), mogą być nagrane. Trzeba uważać, żeby z bardzo po sali z tymi mikrofonami i kamerami nie latali, no bo to zawsze burzy porządek. Można też zawsze wezwać strony do ustosunkowania się, żeby poznać ich zdanie, że mają jakieś powody, by unikać mediów (i ocenić czy zasadne).
Ot taka luźna garść uwag na początek.

Harry napisał w dniu 19.08.2010 o godzinie 14:36:39 :

Dzięki za cenne rady. Pozdrawiam!

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.