Środa 08 grudnia 2021 Wydanie nr 5035

Prawo rodzinne

wywiady kuratorów

kry_mi napisał w dniu 18.08.2010 o godzinie 12:32:55 :

Witam.
Od jakiegoś czasu kuratorzy (na Wybrzeżu) zaczynają twierdzić, że brak jest podstawy prawnej do zlecania wywiadów odnośnie kandydatów na opiekuna lub kuratora. Są też sądy, które odmawiają wykonania odezwy w tym zakresie odnosnie kandydata na kuratora mieszkającego na terenie sądu wezwanego. Ponato kuratorzy twierdzą, że brak jest podstawy prawnej do przeprowadzania wywiadów odnos, że nie ma prawnej podstawy oób ubezwłasnowolnionych umieszczonych w DPS. Par. 260 Regulaminu jakoś ich nie przekonuje.

Uważam jednak, że podstawę stanowią przepisy o opiece i kurateli odsyłające do przepisów o władzy rodzicielskiej. Sama dostałam odezwę zwróconą przez sąd wezwany bez wykonania właśnie z argumentacją taką jak kuratorów. Wtedy trochę mnie poniosło i napisałam do sądu wezwanego i wskazałam na powyższe odesłanie co do przepisów.W odpowiedzi sąd wezwany napisał , że powołane przepisy dotyczą już ustanowionej opieki lub kurateli. Wtedy znowu mnie poniosło i napisałam do sądu wezwanego, że powołane przepisy także odnoszą się do postępowania o ustanowienie opieki lub kurateli i, że jest zobowiązany wykonać odezwę i nie może kwestionować decyzji sądu prowadzącego postępowanie dowodowe, co do decyzji o przeprowadzeniu wywiadu przez kuratora. Skądinąd wiem, że te zwroty odezwy są wynikiem działań kuratorów, którzy nie chcą przeprowadzać tych wywiadów. Nie wiem jak postąpi teraz sąd wezwany. Zdaję sobie sprawę, że mogę wymagać referencji o kandydacie od samego kadydata, ale czy będą one obiektywne i czy mogą być wystarczające? Dodam, że "oniesienie" już mi przeszło. SZkoda mi tylko tego czasu , bo ubezłasnowolniony przez nasze przepychanki nie ma opieki. Proszę napiszcie jak to wyglą da w Waszych sądach. Może ja się mylę ?

eee1977 napisał w dniu 18.08.2010 o godzinie 22:20:02 :

u nas ja zawsze zlecam przed ustanowieniem kuratora lub op pr, nigdy nie spotaklam sie z odmowa moich kuratorow;
w drodze odezwy tez zlecalam np do lodzi i robiono, ale wtedy chodizlo o przymuszenie kuratora zeby sie do nas odezwal

kry_mi napisał w dniu 05.09.2010 o godzinie 22:25:36 :

Dziękuję eee1977 za informację. Może jeszcze KTOŚ zechce sie opowiedzieć?

bea napisał w dniu 07.09.2010 o godzinie 21:09:31 :

"eee1977" napisał:

u nas ja zawsze zlecam przed ustanowieniem kuratora lub op pr, nigdy nie spotkałam się z odmową moich kuratorów;
w drodze odezwy też zlecałam i robiono


podpisuję się pod tym i nie potrafię dojść, z czego wynikać mogłoby inne rozumienie zadań kuratora

pozdr.

wróbel napisał w dniu 02.10.2010 o godzinie 19:42:24 :

Wprawdzie wątek lekko przeleżał, zanim do niego dotarłam, ale u nas (lubelskie) też nie zdarza się, żeby kuratorzy odmawiali tego rodzaju wywiadów. Jakiś czas temu była pewna sporna kwestia między rodzinnym a kuratorami, którzy kazali sobie przy każdym wywiadzie pisać podstawę prawną (ponoć do celów statystycznych), wtedy siadłam, podopasowywałam i działa do dziś. W mojej ocenie słuszne jest stosowanie do wywiadów przy opiece przepisów dot. władzy rodzicielskiej i tak piszę, zlecając wywiad

fermata napisał w dniu 29.11.2010 o godzinie 16:09:03 :

u nas takich praktyk nie ma. Sędzia poleca wykonać wywiad, a kurator go wykonuje.

hopeless napisał w dniu 29.11.2010 o godzinie 20:15:46 :

też nie spotkałam sie z takim problemem. Słyszałam natomiast że ktos miał wątpliwości, czy sedzia może posłać kuratora na wywiad ( "badanie sytuacji podopiecznego " z regulaminu ) do DPS u.

kry_mi napisał w dniu 29.11.2010 o godzinie 23:31:50 :

dzięki wzystkim. A już myślałam, że jednak czegoś nie rozumiem

bea napisał w dniu 30.11.2010 o godzinie 05:28:47 :

"hopeless" napisał:

też nie spotkałam sie z takim problemem. Słyszałam natomiast że ktos miał wątpliwości, czy sedzia może posłać kuratora na wywiad ( "badanie sytuacji podopiecznego " z regulaminu ) do DPS u.


ja właśnie mam wątpliwości. Jeśli całkowicie ubezwłasnowolniony przebywa w DPS, zwracam się o informacje do dyrekcji placówki, na wszelkie interesujące mnie kwestie odpowiadają wyczerpująco. Po wizytacji kilka lat temu takie zalecenie zostało wydane i się stosujemy. Poza tym u nas kuratorzy zawodowi mają po kokardę wszystkich innych zleceń oraz czynności w środowisku w ramach bardzo szeroko rozumianej współpracy ze wszystkimi i nie widzę potrzeby kontrolowania przez nich warunków w placówkach nadzorowanych przez organy samorządowe.
pozdr.

Ama napisał w dniu 30.11.2010 o godzinie 22:35:53 :

kiedyś jeden kurator po zleceniu wywiadu zażyczył sobie wskazania podstawy prawnej do takiego zlecenia ... napisałam mu taką epistołę (z powołaniem się na przepisy), że więcej sobie podstaw prawnych nie życzył

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.