Czwartek, 21 listopada 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 6114
Czwartek, 21 listopada 2024

Forum sędziów

obrońca z urzędu w pomocy międzynarodowej

andylevy
23.08.2010 11:35:28

Sąd z Halle (Niemcy) zwrócił się do nas o udzielenie pomocy prawnej i przesłuchanie oskarżonego Polaka, któremu w toczącym się postępowaniu przydzielono obrońce z urzędu - niemieckiego adwokata. Podstawą wyznaczenia obrońcy wg par. 140 niemieckiego kodeksu postępowania karnego był ciężar czynu, stopień trudności sytuacji faktycznej i prawnej oskarżonego. Polak swój wniosek motywował w Niemczech trudną sytuacją finansową, ale tam nie ma odpowiednika art. 78 k.p.k. Mam problem, czy przy wykonywaniu pomocy prawnej oskarżony musi mieć wyznaczonego polskiego obrońcę z urzędu. Z jednej strony wyznaczono mu obrońcę ale na podstawie przesłanek, których nie ma w k.p.k. a z drugiej natomiast pomoc wykonywana jest wg przepisów polskich i przy zaistnieniu przesłanek z naszego kodeksu można by wyznaczyć obrońcę z urzędu. Na marginesie wskaże, że z wniosku o pomoc wynika, że w Niemczech starał się o wyznaczenie obrońcy na podstawie naszego art. 78 k.p.k.

totep
23.08.2010 11:42:11

Ja bym powiadomił obrońcę niemieckiego o przesłuchaniu i tyle.
Jeżeli niemiecki sąd nie wysrtępował o ustanowienie tymczasowego obrońcy na potrzeby wykonania odezwy, to ja bym sobie głowy nie zawracał

klurg
23.08.2010 15:46:18

"totep" napisał:

Ja bym powiadomił obrońcę niemieckiego o przesłuchaniu i tyle.
Jeżeli niemiecki sąd nie wysrtępował o ustanowienie tymczasowego obrońcy na potrzeby wykonania odezwy, to ja bym sobie głowy nie zawracał


Zrobiłbym tak samo. A delej niech się ten obrońca martwi i przestudiuje ustawę o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.