Poniedziałek 15 sierpnia 2022 Wydanie nr 5285

Karne procedura

obrońca z urzędu w pomocy międzynarodowej

andylevy napisał w dniu 23.08.2010 o godzinie 11:35:28 :

Sąd z Halle (Niemcy) zwrócił się do nas o udzielenie pomocy prawnej i przesłuchanie oskarżonego Polaka, któremu w toczącym się postępowaniu przydzielono obrońce z urzędu - niemieckiego adwokata. Podstawą wyznaczenia obrońcy wg par. 140 niemieckiego kodeksu postępowania karnego był ciężar czynu, stopień trudności sytuacji faktycznej i prawnej oskarżonego. Polak swój wniosek motywował w Niemczech trudną sytuacją finansową, ale tam nie ma odpowiednika art. 78 k.p.k. Mam problem, czy przy wykonywaniu pomocy prawnej oskarżony musi mieć wyznaczonego polskiego obrońcę z urzędu. Z jednej strony wyznaczono mu obrońcę ale na podstawie przesłanek, których nie ma w k.p.k. a z drugiej natomiast pomoc wykonywana jest wg przepisów polskich i przy zaistnieniu przesłanek z naszego kodeksu można by wyznaczyć obrońcę z urzędu. Na marginesie wskaże, że z wniosku o pomoc wynika, że w Niemczech starał się o wyznaczenie obrońcy na podstawie naszego art. 78 k.p.k.

totep napisał w dniu 23.08.2010 o godzinie 11:42:11 :

Ja bym powiadomił obrońcę niemieckiego o przesłuchaniu i tyle.
Jeżeli niemiecki sąd nie wysrtępował o ustanowienie tymczasowego obrońcy na potrzeby wykonania odezwy, to ja bym sobie głowy nie zawracał

klurg napisał w dniu 23.08.2010 o godzinie 15:46:18 :

"totep" napisał:

Ja bym powiadomił obrońcę niemieckiego o przesłuchaniu i tyle.
Jeżeli niemiecki sąd nie wysrtępował o ustanowienie tymczasowego obrońcy na potrzeby wykonania odezwy, to ja bym sobie głowy nie zawracał


Zrobiłbym tak samo. A delej niech się ten obrońca martwi i przestudiuje ustawę o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.