Niedziela 28 listopada 2021 Wydanie nr 5025

Prawo rodzinne

unieważnienie uznania dziecka,ustalenie nieważności uznania

eee1977 napisał w dniu 26.08.2010 o godzinie 23:16:54 :

czy mieliście juz do czynienia z unieważnieniem uznania na gruncie nowych przepisów?

stan fakt. jest taki, że pani zamęzna z amerykaninem, wrociła do polski, mąż amerykanski mial załatwić bez jej udziału rozwód,
ona związała się tu z facetem, urodziło sie dziecko, facet unzał dziecko w usc
nie wiem czy nie mowiła o tym malzensstwie, twierdzi, że myslała (sic) że rozwód już za nią

okazalo się, że nadal jest mężatka, wniosła o uniewaznienie uznaia
i tu mam watpliwość
bo uniewaznic można jesli nie jest ojcem biologicznym, a on jest
na dodatek chce walczyć o dziecko
czy nalezy w oparciu o 189 kpc ustalić bezsktuecznośc, nieważnośc uznania, skoro istniało domniemanie pochodzenia z małżenstwa?

Armani napisał w dniu 28.08.2010 o godzinie 00:19:58 :

Tak , trzeba pamiętać , że jeżeli mężczyzna uznał dziecko w USC przed wejściem w życie obecnych przepisów kro tj. chyba przed 13 czerwca 2009 r. to do unieważnienia uznania stosujemy " stare" przepisy ( to wynika z przepisów wprowadzających i przejściowych do ustawy zmieniającej ) . Gdyby taki wypadek zachodził to byłoby to nawet korzystniejsze , bo moznaby powołac sie na wadę oświadczenia woli np. błąd. Pamętać trzeba jeszcze jednym , ze od daty uznania do zlożenia pozwu do sadu nie upłynąl jeszcze rok - chyba że takie żądanie wniósłby prokurator.

W sytuacji , gdy uznanie dziecka nastąpiło juz po wejściu w życie obecnych przepisów , które rzeczywiście dopuszczają możliwść ustalenia bezskuteczności uznania tylo na tej podstawie , że mężczyzna który uznał dziecko nie jest jego biologicznym ojcem to pojawia sie problem.

W wypadku , gdy uznanie dziecka nie jest wazne z innych powodów ( np. z uwagi na to iz uznanie zostalo dokonane przez ojca nie mającego w ogóle zdolności do czynności prawnych ; sfałszowania podpisu osoby uznającej dziecko złożeniu oświadczenia pod wpływem przymusu fizycznego ) może to uzasadniać powództwo o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego wynikającego z tak dokonanego uznania dziecka ( art. 189 kc ) Wydaje sie , że tu zachodzi taki przypadek niewazności bezwzględnej uznania dziecka. Powództwo w oparciu o art. 189 kpc może wytoczyć kazdy kto ma w tym interes parwny oraz nie ma tu żadnego terminu. Co do nieważności bezwzgednej uznania dziecka zobacz orz. SN - ICR 663/63 , OSN CP 1965 , poz. 164 i IICR 628/72 , OSN CP 1973 nr 12 poz. 213 .
Poza tym należałoby się zastanowić , czy oprócz tego nie powinna wytoczyć powództwa lub prokurator na jej rzecz o zaprzeczenie ojcostwa , bo tylko wówczas biologiczny ojciec będzie mógł ponownie złozyć oswaidczenie o uznaniu dziecka .

Po wydaniu przez sąd rodzinny orzeczenia w trybie art. 189 kpc bedzie chyba jeszcze musiala w wydziale cywlnym złozyć wniosek o sprostowanie aktu urodzenia dziecka.

Pozdro dla Wawy .

eee1977 napisał w dniu 29.08.2010 o godzinie 23:05:39 :

bardzo dziękuję, za rzeczową wypowiedż, jeszcze jeden wyłania sie problem, skład Sądu,
w unieważnieniu uznania jest ławniczy
a w ustaleniu ze 189 kpc jedoosobowo
dodoam, że pełnomocnik sformułował pozew jako żadanie alternatywne
albo uniewaznienie uznania albo ustalenie , że uznania nie było
ech

Armani napisał w dniu 01.09.2010 o godzinie 21:57:16 :

jeżeli bedziemy rozpoznawali łącznie to chyba powinien być ławniczy ; chyba że rozłączymy , jedno żądanie zawiesimy i bedziemy rozpoznawali tylko to które jest bardziej prawdopodobne .

monikissima napisał w dniu 03.09.2010 o godzinie 11:45:35 :

Z tego, co pamiętam, to trzeba zaprzeczyć ojcostwo męża i w ogóle nie rusza się dokonanego uznania, nie prostuje się też aktu urodzenia. Tak też orzeczenie SN, na które nie mam w domu namiarów. Przejrzyj sobie dotychczasowe pokrewne wątki, wydaje mi się, że gdzieś już o takiej sytuacji była mowa. SN stanął chyba na stanowisku, że trzeba zastosować najszybsze rozwiązanie, przez które akt urodzenia będzie odpowiadał rzeczywistości, bo w przeciwnym razie to: unieważnienie uznania - nowy akt - zaprzeczenie ojcostwa - nowy akt - uznanie - nowy akt.

kry_mi napisał w dniu 05.09.2010 o godzinie 21:56:20 :

"eee1977" napisał:

bardzo dziękuję, za rzeczową wypowiedż, jeszcze jeden wyłania sie problem, skład Sądu,
w unieważnieniu uznania jest ławniczy
a w ustaleniu ze 189 kpc jedoosobowo
dodoam, że pełnomocnik sformułował pozew jako żadanie alternatywne
albo uniewaznienie uznania albo ustalenie , że uznania nie było
ech


Mam wątpliwość czy w takiej sprawie w ogóle można zgłosić żądanie alternatywne, bo z tego co kojarzę sąd orzeka w wyroku o obu żądaniach i co napisze?, że unieważnia uznanie i jednocześnie ustala, że uznania nie było? Żądanie alternatywne można zgłosić głównie przy zobowiązaniach przemiennych.
Prędzej widziałabym takie żądanie pełnomocnika określone jako ewentualne.

Zastanawiam się też co zrobić faktycznie jeżeli w tego typu sprawie nie można zgłosić żądania alternatywnego? Jak formalnie (w dopuszczalnej formie - jakiej konkretnie?)przekonać pełnomocnika do tego żeby coś zrobił z tak sformułowanym żądaniem lub jak brzmieć powinien wyrok jeżeli pełnomocnika nie przekonamy o nietrafności tak sformułowanego żądania?

Ponadto Armani napisał, że można rozłączyć te żądania i jedno postępowanie zawiesić. To też jakoś do mnie nie przemawia, bo istota żądania alternatywnego polega właśnie na rozpoznaniu obu żądań w jednym postępowaniu.

Może się mylę w swoim myśleniu co do tych żądań?

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.