Środa, 24 kwietnia 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5903
Środa, 24 kwietnia 2024

Forum sędziów

Samochód na parkingu a zabezpieczenie majątkowe

Maltazar
17.01.2008 14:44:00

Interesuje mnie jak jest wasza praktyka w sprawach, w ktorych prokuratura dokonuje zabezpieczenia samochodu.
Problem polega na tym, że często samochód jest usuwany z drogi na parking , na podstawie prawa o ruchu drogowym - nawalony kierujący. art. 130a.
Potem jednak własciciel samochodu nie jest w stanie odebrac go z parkingu, gdyż własciciel parkingu zasłania sie brakiem formalnej decyzji o wydaniu pojazdu.
Moim zdaniem przechowawca samochodu nie ma prawa odmówic wydania samochodu, w sytuacji gdy ani prokurator, ani komornik ani tez sąd nie podjął decyzji zatrzymaniu samochodu a własciciel samochodu uiścil należną opłatę. Tak się niestety dzieje. Co radzicie i jak sami rozwiązujecie ten problem.


[ Dodano: Pią Sty 18, 2008 6:06 pm ]
Już wystarczy, nie zasypujcie mnie już tymi postami, dzięki, naprawdę

Klara
19.01.2008 09:03:08

Maltazarze ja nie bardzo rozumiem, bo z jednej strony piszesz "rokuratura dokonuje zabezpieczenia samochodu", a z drugiej "gdy ani prokurator, ani komornik ani tez sąd nie podjął decyzji zatrzymaniu samochodu"

Ale domyślam się, że chodzi Ci o sytuację, gdy nie wydano postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym - no to w pełni podzielam Twoje zdanie przechowawca ma oddać i tyle!

Adek
19.01.2008 13:22:56

Nie do końca rozumiem; ponieważ jeśli prokurator nie przekazał samochodu do dyspozycji sądu jako dowód rzeczowy ewentualnie przedmiot zabezpieczenia majątkowego to nie jest naszą sprawą co się dalej z nim dzieje niech się martwi ten co kierował na parking. Jeśli ktoś się do mnie zwraca o rozstrzygnięcie dotyczące przedmiotu zatrzymnego w toku postępowania przygotowawczego a nie przekazanego do dyspozycji sądu odsyłam zainteresowanego do prokurtury. Nie możemy rozstrzygać o tym czego nie mamy w dyspozycji

romanoza
19.01.2008 13:23:47

Podzielam pogląd Klary, raz miałem dodatkowo zabezpieczenie majątkowe na takim samochodzie i jak zacząłem egzekwować grzywnę okazało się, że po półrocznym parkowaniu Urząd Skarbowy go sprzedał (parking zapomniał ich poinformować o zabezpieczeniu). Trochę wzrosła mi temperatura, ale jak się przyjrzałem sprawie i po konsultacji z prezesem odpuściłem. Tak czy tak poszło na Skarb Państwa a jak gość nie zapłaci to łupnę mu zastępczą i tyle.

[ Dodano: Sob Sty 19, 2008 1:24 pm ]
A i zapomniałem dodać, to nie jest nasz problem, bo to postępowanie administracyjne.

Maltazar
19.01.2008 14:00:43

1. Prokurator wydał postanowienie o zabezpieczeniu majatkowym na samochodzie.
2. Samochód trafił na parking, na zasadzie usunięcia pojazdu z drogi. (prawo o ruchu drogowym)
3. Sąd nadał klauzulę wykonalności postanowieniu o zabezpieczeniu.
4. Komornik wykonał postanowienie o zabezpieczeniu (ale tylko przez formalne zajęcie -zakaz zbywania)
5.Samochód nie został przekazany do dyspozycji Sądu.

Istota problemu sprowadza sie do tego, czy właściciel parkingu może odmówić właścicielowi samochodu jego wydania, w sytuacji, gdy żaden z organów nie podjął decyzji o tym, że samochód musi znajdować się na parkingu w toku postępowania.
Usunięcie pojazdu z drogi nie uniemożliwia jego właścicielowi odebrania samochodu po uiszczeniu opłat.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.