Witam, zastanawiam się, czy w związku z ostatnią nowelizacją k.k. która weszła w życie 8 czerwca zgodnie z którą ustawowe granice orzekania grzywny zwiększono do 540 stawek, to czy przy orzekaniu za czyny sprzed 8 czerwca 2010 r. zawsze należy stosować k.k. w brzmieniu sprzed nowelizacji, ze względu na to, że jest to ustawa "względniejsza." Nawet w przypadku gdy Sąd orzeka grzywnę w wysokości mieszczącej się zarówno w starych jak i nowych "widełkach" np. 300 stawek.
Zasadą jest stosowanie ustawy nowej, a wyjątkowo można zastosować starą, o ile jest względniejsza dla sprawcy (art. 4 par. 1 KK). Jeżeli czyn sprawcy wymaga ukarania w wymiarze zbliżonym do górnej granicy, stosuje się w tym wypadku ustawę starą, jako względniejszą dla sprawy. Przy ocenie, która ustawa jest dla sprawcy względniejsza należy brać pod uwagę nie tylko przepisy dot. wymiaru kary, ale też te dot. okresu przedawnienia, warunkowego zawieszenia itp. i biorąc wzgląd na całokształt różnic sąd w konkretnej sprawie wskazuje która ustawa jest względniejsza (por. uchwała SN z 24.11.1999 I KZP 38/99)
I co ważniejsze - stosujesz albo ustawę starą albo nową w całości. Nie możesz stosować trochę starej trochę nowej.
Wszystko pięknie, ale na pytanie studenta nie odpowiedzieliście
Józefie, w takiej sytuacji, o jakiej piszesz, ja zamierzam stosować zarówno w kwalifikacji prawnej jak i w podstawie wymiaru kary po prostu np. art. 270 § 1 kk (bez żadnych dopisków). A to, co przyniosła ze sobą nowelizacja, uwzględnię w swym orzekaniu w ten sposób, że nigdy skazując za czyny popełnione przed datą wejścia w życie nowelizacji nie orzeknę większej grzywny niż to mogłam orzec przed nowelizacją.
A sąd odwoławczy może się z tym moim spsobem zgodzić albo i nie zgodzić
A ja przy wymiarze grzywny przywołuję art. 4par. 1 kk, co jest jasną informacją, że określam jej wymiar w według przedziału obowiązującego w poprzednio obowiązującym stanie prawnym jako względniejszym. Oskarżony chce chyba wiedzieć, czy grzywna w wymiarze przykładowo ( i abstrakcyjnie) w wymiarze "4" jest z przedziału od 1 do 10 czy też od 1 do 100. Dlatego też przy kwalifikacji piszę " w związku z art. 4par1 kk". I tego się będę trzymał.
ja tak jak Mario, zwłaszcza, że biorę pod uwagę całokształt noweli
A u nas na razie przeważa praktyka zaproponowana przez Suzanę.