Środa, 24 kwietnia 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5903
Środa, 24 kwietnia 2024

Forum sędziów

wybór komornika

amelius
03.09.2010 15:48:38

Słuchajcie, taki mam problem, pierwszy raz, dziewiczy. Może ktoś już wcześniej zetknął się z takowym.

Prawomocny wyrok zostaje skierowany do egzekucji, idzie polecenie egzekucyjne do Komornika przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi – Śródmieścia. Tenże komornik odmawia wszczęcia egzekucji, ponieważ w zakresie prowadzonym przez niego egzekucji zaległość przekracza sześć miesięcy (art. 8 ust. 8 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji). Wskazuje innych właściwych komorników. Idzie więc następnie polecenie egzekucyjne do innego, jednego ze wskazanych komorników. Wybór na chybił trafił. Ów wybrany komornik przesyła wezwanie do usunięcia braków formalnych wniosku poprzez wybór komorniana podstawie art. 8 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

I co z tym zrobić?
W jaki sposób sąd ma dokonać wyboru komornika?

Zgodnie z powołanym art. 8 ust. 5 cyt. ustawy wierzyciel ma prawo wyboru komornika na terytorium RP, ust. 5 stanowi, że wierzyciel dokonując wyboru komornika składa oświadczenie na piśmie, że korzysta z prawa wyboru komornika. Innych regulacji na ten temat w rzeczonej ustawie nie znalazłem, ale może ja dzisiaj jakoś źle czytam.
Czy sąd ma złożyć oświdacznie?

Jakbyście to rozwiązali? Problem może mało pobudzający, może prosty, ale coś z tym zrobić muszę.

xvart
03.09.2010 18:41:02

no właśnie, też się zastanawiam od pewnego czasu nad tym problemem.
Z tym, że u mnie trudności polegają na systematycznym zawyżaniu kosztów, co skutkuje koniecznością pisania kosmicznej ilości zażaleń.
Co myślicie o wyborze jednego Komornika w drodze przetargu?

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.