Poniedziałek 17 stycznia 2022 Wydanie nr 5075

Karne procedura

wybór komornika

amelius napisał w dniu 03.09.2010 o godzinie 15:48:38 :

Słuchajcie, taki mam problem, pierwszy raz, dziewiczy. Może ktoś już wcześniej zetknął się z takowym.

Prawomocny wyrok zostaje skierowany do egzekucji, idzie polecenie egzekucyjne do Komornika przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi – Śródmieścia. Tenże komornik odmawia wszczęcia egzekucji, ponieważ w zakresie prowadzonym przez niego egzekucji zaległość przekracza sześć miesięcy (art. 8 ust. 8 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji). Wskazuje innych właściwych komorników. Idzie więc następnie polecenie egzekucyjne do innego, jednego ze wskazanych komorników. Wybór na chybił trafił. Ów wybrany komornik przesyła wezwanie do usunięcia braków formalnych wniosku poprzez wybór komorniana podstawie art. 8 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

I co z tym zrobić?
W jaki sposób sąd ma dokonać wyboru komornika?

Zgodnie z powołanym art. 8 ust. 5 cyt. ustawy wierzyciel ma prawo wyboru komornika na terytorium RP, ust. 5 stanowi, że wierzyciel dokonując wyboru komornika składa oświadczenie na piśmie, że korzysta z prawa wyboru komornika. Innych regulacji na ten temat w rzeczonej ustawie nie znalazłem, ale może ja dzisiaj jakoś źle czytam.
Czy sąd ma złożyć oświdacznie?

Jakbyście to rozwiązali? Problem może mało pobudzający, może prosty, ale coś z tym zrobić muszę.

xvart napisał w dniu 03.09.2010 o godzinie 18:41:02 :

no właśnie, też się zastanawiam od pewnego czasu nad tym problemem.
Z tym, że u mnie trudności polegają na systematycznym zawyżaniu kosztów, co skutkuje koniecznością pisania kosmicznej ilości zażaleń.
Co myślicie o wyborze jednego Komornika w drodze przetargu?

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.