Czwartek 08 grudnia 2022 Wydanie nr 5400

Cywilna procedura

Wartość przedmiotu zaskarżenia- dział spadku-POMOCY

johan napisał w dniu 12.09.2010 o godzinie 21:59:23 :

Stan faktyczny: Sąd I instancji ustalił, że w skład masy spadkowej po zmarłych X i Y wchodzi tylko i wyłącznie nieruchomość zamieszkiwana przez uczestnika. W protokole wpisano jednak,jak wskazał uczestnik, że wnioskodawca otrzymał w drodze umowy darowizny książeczki mieszkaniowe ( w okresie 10 lat przed datą otwarcia spadku). Realizacja wierzytelności pozwoliła wnioskodawcy na zakup lokalu mieszkalnego. Nadto uczestnik wskazał, że poniósł nakłady konieczne na nieruchomość, którą zajmuje w wysokości 15000zł. Zasugerował (a działał bez pełnomocnika) żądanie zwrotu co do połowy poniesionych kosztów od wnioskodawcy.
W postanowieniu Sąd nakazał obowiązek spłaty przez uczestnika na rzecz wnioskodawcy w kwocie 40000,00zł.
W apelacji (skarżąc ją w całości) uczestnik nie wskazał wpz. Jako zarzuty wskazał m.in brak ustalenia składu masy spadkowej poprzez nieuwzględnienie wierzytelności pieniężnych uzyskanych z tytułu realizacji książeczek mieszkaniowych. Oprócz tego podniósł kwestię żądania co do rozliczenia się z poczynionych nakładów na zajmowaną nieruchomość (żądając kwoty 7500 zł od wnioskodawcy). Nadto zawnioskował o przedstawienie przez wnioskodawcę dowodów na okoliczność wykazania w jakiej wysokości uzyskał środki pieniężne tytułem realizacji wierzytelności z książeczek mieszkaniowych.
Jak myślicie, wpz w tym przypadku wyniesie tylko 47500,00 zł, czy też winna być powiększona o kwotę środków pieniężnych uzyskanych z tytułu realizacji książeczek mieszkaniowych?
Ja skłaniam się ku kwocie 47500,00 zł.

Włóczykij napisał w dniu 12.09.2010 o godzinie 22:03:24 :

Ale po co wpz jak wpis stały ?

johan napisał w dniu 13.09.2010 o godzinie 08:38:16 :

Też tak sądziłem i sądzę. W końcu obowiązuje taki przepis jak 126 z indeksem 1 kpc.
Sprawa nie jest moja, ale zacząłem się zastanawiać, gdy zapoznałem się z aktami sprawy. Orzecznictwo oczywiście porusza kwestię wpz, ale w co oczywiste w odniesieniu do weryfikacji dopuszczalności skargi kasacyjnej.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.