Środa 01 lutego 2023 Wydanie nr 5455

Cywilne materialne

Skuteczność wypowiedzenia umowy najmu...

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 13.09.2010 o godzinie 23:15:21 :

Stan faktyczny wygląda mniej więcej tak:

Pani wstępuje w stosunek najmu po zmarłym najemcy, który pozostawił po sobie pokaźny dług z tytułu opłat za użytkowanie lokalu. Pani płaci bieżący czynsz, ale zaległego nie jest w stanie. Jest zresztą przekonana, że roszczenia o zaległy czynsz przedawniły się. Po krótkim czasie wynajmujący wyznacza jej dodatkowy miesięczny termin na uregulowanie kilkudziesięciotysięcznej zaległości, a po bezskutecznym upływie terminu wypowiada umowę najmu...

No właśnie... Skutecznie, czy nie? Czy w przypadku przedawnionych roszczeń można mówić o zwłoce z zapłatą czynszu oraz innych opłat za uzywanie lokalu w rozumieniu art. 11 ust. 2 pkt 2 ustawy o ochronie praw lokatorów?

Dred napisał w dniu 13.09.2010 o godzinie 23:16:32 :

tak!....?

Włóczykij napisał w dniu 13.09.2010 o godzinie 23:26:22 :

Ale czy to jest pewne, że ona płaci tylko bieżący czynsz ? Czy tylko ona tak uważa ?
Dług przedawniony to nadal dług, tylko że skutecznie na drodze sądowej nie można domagać się jego zapłaty. I wydaje mi się, że takie jego istnienie wystarcza na potrzeby wypowiedzenia umowy. Inaczej doszłoby chyba do absurdu, iż wynajmujący nie tracąc pieniedzy na dochodzenie należności, której nie spodziewał się odzyskać znając najemcę, nie może nawet wypowiedzieć umowy, gdy w końcu podejmie decyzję w tej kwestii.

ropuch napisał w dniu 14.09.2010 o godzinie 08:49:21 :

Z jednej strony to prawda co pisał Włóczykij ale z drugiej strony chyba nie do końca.

Bo to jest tak wynajmujący ma prawo wypowiedzieć umowę najmu jeżeli najemca spóźnia się z zapłata czynszu za trzy kolejne okresy płatności. Więc jeżeli nie płacisz czynszu przez trzy miesiące właściciel ma prawo wypowiedzieć umowę.
Teraz jest pytanie co jeśli właściciel z tego prawa nie skorzysta, a najemca potem znowu zaczyna płacić ?

Szczerze mówiąc nigdy się nad tym nie zastanawiałem ale chyba nie może być tak żeby najemca pozostawał w nieskończoność w niepewności kurcze 4 lata temu nie zapłaciłem czynszu za trzy miesiące - wypowie czy nie wypowie.

Johnson napisał w dniu 14.09.2010 o godzinie 09:32:41 :

Według mnie nie można wypowiedzieć najmu na podstawie zaległych, przedawnionych należności czynszowych.

gilgamesz napisał w dniu 14.09.2010 o godzinie 09:57:49 :

kolejny przykład, że ta ustawa jest do kitu...
ja bym jednak przyjął, że za przedawnioną zaległość wypowiedzieć nie można. Musi być zaległość w chwili upomnienia i wypowiedzenia. Skoro po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia to ja nie muszę płacić mimo upomnienia i wyznaczenia dodatkowego terminu. Skoro nie muszę to nie można wyciągnąć konsekwencji za brak zapłaty. Poza tym po przedawnieniu przestaję być w zwłoce.

Pudlonka napisał w dniu 14.09.2010 o godzinie 18:06:51 :

IMHO literalnie to by mógł wypowiedzieć ale przychylam się do ostatnich przedmówców

Ja też mam pytanie na marginesie w/w tematu:
Jak robicie gdy powód wnosi pozew o zapłatę np 16.000 zł z czego 9000 zł jest z tytułu czynszu najmu i opłat z tym związanych, a pozostałe to odszkodowanie za bezumowne korzystanie z rzeczy ( po rozwiązaniu umowy na skutek wypowiedzenia ) - i o tym dowiadujecie się z odpowiedzi na sprzeciw od nakazu zapłaty
- czy wydzielacie cześć bezumownego i przekazujecie do wydziału (mój problem polega na tym, że jest u nas osobna sekcja ds upr, której właściwość pokrywa się z dawnym cywilnym grodzkim)
- czy też wyłączacie uproszcz i całość sądzicie w 1 sprawie

Włóczykij napisał w dniu 14.09.2010 o godzinie 20:02:04 :

Ale najemca nie jest trzymany w niepewności, kidy mu się wypowie umowę, bo to nie musza byc trzy kolejne okresy platności, ale w ogóle brak na koncie 3 czynszy (czynszów ? - ponoc teraz w j.pol. na wszytsko się pozwala i juz mi się nie chce tego omijac nazwą opłata czynszowa . No a co do przedawnienia - to ono przecież tylko na zarzut.

gilgamesz napisał w dniu 14.09.2010 o godzinie 20:39:37 :

"Włóczykij" napisał:

ono przecież tylko na zarzut.


no z postu tezeta rozumiem, że Pani zarzut zgłosiła skoro broni się, że była przekonana, że jest przedawnione...

Gotka napisał w dniu 15.09.2010 o godzinie 06:52:14 :

"Pudlonka" napisał:

jest u nas osobna sekcja ds upr, której właściwość pokrywa się z dawnym cywilnym grodzkim)

ja też na marginesie - a u nas MS na usilne prośby by pozostawić dawnemu grodzkiemu włąściwość do uproszczonego opdowiedział, że uproszczone to pomyłka którą będą likwidować i absolutnie nie może być wydziału czy sekcji, który by miałwe włąściwości tylko uproszczone, więc pozostał wydział ale jako cywilny z jak się wyraził w piśmie MS "ełnym spektrum spraw z zakresu prawa cywilnego".
ja myślę, że musisz wyłaczyć i prowadzić osobno jako upr.

Włóczykij napisał w dniu 15.09.2010 o godzinie 22:26:48 :

Teoretyzując to można rozważać sytuację - a co będzie jak w sprawie o zapłatę nie podniesie zarzutu przedawnienia (i czy ten zarzut nie jest przewidzany tylko dla zniweczenia roszczenia o zapłatę).
A nie teoretyzując, to w przepisie o wypowiedzeniu jest zapisane, że chodzi o sytuację, gdy czynsz nie jest płacony przez trzy okresy płatności, a nie że jest zadłużenie, zatem językowo jest mowa o samym fakcie braku wpływu pieniędzy i brak jest podstaw do innej wykładni tego przepisu.
Co do kwestii o wyłączeniu, to ja bym nie wyłączała, skoro już sprawa poszła w takim kształcie, a tylko postanowiła o rozpoznaniu bez uproszczonych (no bo po co komplikować).

gilgamesz napisał w dniu 15.09.2010 o godzinie 22:34:28 :

nie teoretyzując to w przepisie jest o zwłoce

Włóczykij napisał w dniu 15.09.2010 o godzinie 22:37:42 :

No to nie w mojej wersji tekstu

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.