Niedziela 23 lutego 2020 Wydanie nr 4381

Karne procedura

Wniosek pełnomocnika o zaminę kwalifikacji

kate_ol napisał w dniu 21.09.2010 o godzinie 09:25:17 :

Witam,
W jedenej z moich ostatnich spraw pojawił się mały problem... Otóż pełnomocnik pokrzywdzonych /tytułujący się - pełnomocnikiem oskarżycieli posiłkowych - choś oświadczenia o działaniu w takim charakterze przez pokrzywdzonych póki co nie ma/ złożył wniosek o zmianę kwalifikacji ze 157 na 13 w zw. ze 148... Podstaw moim zdaniem nie ma... Tylko co z tym wniosekim - a/a czy formalnie nie uwzględniać postanowieniem /zaskarżalnym/. Osobiście skłaniam się ku drugiemu rozwiązaniu. A wy?

jano1976 napisał w dniu 21.09.2010 o godzinie 09:36:22 :

Ja kiedyś zrobiłem tak - zarządzenie, niezaskarżalne - pozostawić do decyzji przy wyrokowaniu. Po naradzie decydujesz - jeśli są podstawy to wznawiasz przewód, uprzedzasz o możliwości przyjęcia wnioskowanej kwalifikacji w trybie 399 kpk i uznajesz się niewłaściwym, jeśli nie ma podstaw wyrokujesz. Tu jednakże wchodzisz w zakres zagadnienia na ile jesteś władny rozstrzygać jako sąd rejonowy o tym czy jest podstaw ado takiej kwalifikacji czy nie. Orzecznictwo jest pokręcone i to znacznie. Ja kiedyś z ostrożności przekazałem do SO w takiej sytuacji i SO nie zwrócił mi sprawy a w wyroku przyjął kwalifikację z ao.

Dred napisał w dniu 21.09.2010 o godzinie 09:46:34 :

tylko a/a

kate_ol napisał w dniu 21.09.2010 o godzinie 10:01:40 :

Za pozstawieniem w aktach przemawia jeszcze chyba to, że póki co pan adw. jest pełnomocnikiem pokrzywdzonych a nie oskarżycieli posiłkowych /do czasu złożenia oświadczenia o wstąpieniu/... Tak czy inaczej - sprawa lekko pokręcona, sporo świadków, dużo wątpliwości... nie chciałabym narazić się na zarzut nieważności postęowania... Chyba rzeczywiści pozostawię z zarządzeniem "do decyzji przy wyrokowaniu"... Na marginesie - też kiedyś przekazałam sprawę do SO, przekazanie chwyciło a skazanie było z kwalifikacji z a/o... 156 par. 3 nota bene... co wydało mi się dziwne... Jak można zamierzać jedynie dokonanie ciężkiego uszczerbku przejeżdżając komuś nożem po szyi...

suzana22 napisał w dniu 21.09.2010 o godzinie 14:18:52 :

Po przemyśleniu dowodów, jeśli wyglądałoby mi na to, że kwalifikować należałoby z art. 148 kk, to niezależnie od wniosku pełnomocnika uznałabym się za sąd niewłaściwy i przekazała do okręgu (najwyżej nie chwyci, ale w ten sposób trochę przedpola można sobie oczyścić), jeśli 148 kk nie wychodzi z dowodów oczywiście nie przekazywałabym. Tak czy inaczej wniosek strony o zmianę kwalifikacji - a tak naprawdę o przekazanie sprawy sądowi właściwemu - rozpoznać trzeba i to moim zdaniem przed wyrokowaniem.

kate_ol napisał w dniu 21.09.2010 o godzinie 15:25:46 :

"suzana22" napisał:

Po przemyśleniu dowodów, jeśli wyglądałoby mi na to, że kwalifikować należałoby z art. 148 kk, to niezależnie od wniosku pełnomocnika uznałabym się za sąd niewłaściwy i przekazała do okręgu (najwyżej nie chwyci, ale w ten sposób trochę przedpola można sobie oczyścić), jeśli 148 kk nie wychodzi z dowodów oczywiście nie przekazywałabym. Tak czy inaczej wniosek strony o zmianę kwalifikacji - a tak naprawdę o przekazanie sprawy sądowi właściwemu - rozpoznać trzeba i to moim zdaniem przed wyrokowaniem.


148 raczej nie wchodzi w grę... Ale jeśli formalnie wydam postanowienie i pałnomocnik mi je zaskarży /jako postanowienie w przedmiocie własciwości/ to przynajmniej będę miała pewność... SO, jeśli chce, niech sobie to bierze... Tak zrobię i zobaczymy... Zmianę kwalifikacji z 399 kpc jeśli nie dochodzi do zmiany właśnciwości rzeczowej - jak najbardziej podczas wyrokowania. ALe tu, w razie czego, za dużo tracę /sporo świadków, po co marnować czas, którego i tak wiecznie mało.../

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.