Piątek, 29 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5877
Piątek, 29 marca 2024

Forum sędziów

służebność przechodu przez...dom :)

sławo
21.09.2010 10:01:27

mieliście kiedyś taki przypadek? Dwie kamieniczki obok siebie - kiedyś stanowiły jedną całość. Partery kamieniczek mają osobne wejścia z podwórza ale piętra są połączone tak, że z jednej kamieniczki wchodzi się na piętro i górą przechodzi do piętra drugiej. Problem polega na tym że właścicielka drugiej aby dostać się na piętro swego domu musi chodzić po korytarzu i klatce schodowej sąsiada. Do tej pory jakoś to grało, ale teraz sąsiad wyremontował tę klatkę - położył panele, wykładziny, zburzył ścianki działowe i klatka schodowa stała się elementem części mieszkalnej. No i sąsiad wychodzi sobie w galotkach z łazienki we własnym domu a tu sąsiadka idzie na piętro swego domu z zakupami . Kobitka wystąpiła więc o ustanowienie służności osobistej przechodu... Problem mam z biegłym który miałby to wytyczyć bo nie mam chętnych a nadto przecież kobitka może sobie zrobić z dołu do góry schody kręcone i nie łazić po przedpokojach sąsiada. Póki co jednak jakoś musi się do góry dostawać...
Poradźcie coś proszę...

TDK
21.09.2010 11:07:14

Jak bym był złośliwy to bym podpowiedział, żeby sprawdzić czy decyzja podziałowa przypadkiem nie jest nieważana - jak podział był niedawno - to ewidentnie. Przepisy ugn od ładnych paru lat zakazują podziałów jeżeli granica dzieląca budynek nie biegnie po ścianie na całej wysokości budynku. Wtedy staną się wspówłaścielami - i po kłopocie :-)) - Twoim :-p


Wypadało by sprawdzić czy decyzja podziałowa nie zawiera warunku - wybudowania odrębnej klatki schodowej - z urzędnikami tak czasami bywa ( może jest ustanowiona służebność).

Może jakaś DELIKATNA :-)) sugestia, żeby zawarli ugodę, że .... w rok wybuduje sobie własną klatką schodową....

A jak nie to ustanowić służebność za odpowiednim wynagrodzeniem uwzględniajacym oczywiście również obniżenie wartości nieruchomości obciążonej.
To często skutkuje - wysokość takiego wynagrodzenia będzie pewnie wyższa niż wybudowanie sobie schodów wewnętrznych.
Biegły z zakresu szacowania nieruchomosci (budowlaniec, ew. geodeta z pierwszego zawodu) powinien Ci bez problemów oznaczyć na rzucie kondygnacji i na działce przebieg służebności i obliczyć ODPOWIEDNIE :-)) wynagrodzenie za jej ustanowienie.

sławo
29.09.2010 19:29:01

bardzo dziękuję, tak też zrobię już mam chętnego biegłego

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.