Czwartek 19 maja 2022 Wydanie nr 5197

Cywilne materialne

służebność przechodu przez...dom :)

sławo napisał w dniu 21.09.2010 o godzinie 10:01:27 :

mieliście kiedyś taki przypadek? Dwie kamieniczki obok siebie - kiedyś stanowiły jedną całość. Partery kamieniczek mają osobne wejścia z podwórza ale piętra są połączone tak, że z jednej kamieniczki wchodzi się na piętro i górą przechodzi do piętra drugiej. Problem polega na tym że właścicielka drugiej aby dostać się na piętro swego domu musi chodzić po korytarzu i klatce schodowej sąsiada. Do tej pory jakoś to grało, ale teraz sąsiad wyremontował tę klatkę - położył panele, wykładziny, zburzył ścianki działowe i klatka schodowa stała się elementem części mieszkalnej. No i sąsiad wychodzi sobie w galotkach z łazienki we własnym domu a tu sąsiadka idzie na piętro swego domu z zakupami . Kobitka wystąpiła więc o ustanowienie służności osobistej przechodu... Problem mam z biegłym który miałby to wytyczyć bo nie mam chętnych a nadto przecież kobitka może sobie zrobić z dołu do góry schody kręcone i nie łazić po przedpokojach sąsiada. Póki co jednak jakoś musi się do góry dostawać...
Poradźcie coś proszę...

TDK napisał w dniu 21.09.2010 o godzinie 11:07:14 :

Jak bym był złośliwy to bym podpowiedział, żeby sprawdzić czy decyzja podziałowa przypadkiem nie jest nieważana - jak podział był niedawno - to ewidentnie. Przepisy ugn od ładnych paru lat zakazują podziałów jeżeli granica dzieląca budynek nie biegnie po ścianie na całej wysokości budynku. Wtedy staną się wspówłaścielami - i po kłopocie :-)) - Twoim :-p


Wypadało by sprawdzić czy decyzja podziałowa nie zawiera warunku - wybudowania odrębnej klatki schodowej - z urzędnikami tak czasami bywa ( może jest ustanowiona służebność).

Może jakaś DELIKATNA :-)) sugestia, żeby zawarli ugodę, że .... w rok wybuduje sobie własną klatką schodową....

A jak nie to ustanowić służebność za odpowiednim wynagrodzeniem uwzględniajacym oczywiście również obniżenie wartości nieruchomości obciążonej.
To często skutkuje - wysokość takiego wynagrodzenia będzie pewnie wyższa niż wybudowanie sobie schodów wewnętrznych.
Biegły z zakresu szacowania nieruchomosci (budowlaniec, ew. geodeta z pierwszego zawodu) powinien Ci bez problemów oznaczyć na rzucie kondygnacji i na działce przebieg służebności i obliczyć ODPOWIEDNIE :-)) wynagrodzenie za jej ustanowienie.

sławo napisał w dniu 29.09.2010 o godzinie 19:29:01 :

bardzo dziękuję, tak też zrobię już mam chętnego biegłego

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.