Piątek 24 września 2021 Wydanie nr 4960

Cywilna procedura

Nakaz opuszczenia mieszkania

Aurelio napisał w dniu 29.09.2010 o godzinie 23:11:17 :

Witam,

Mam pytanie, czy ktoś z Cywilistów stanął już przed problemem rozpoznania wniosku ofiary przemocy o zobowiązanie sprawcy do opuszczenia mieszkania?
Pytam, albowiem taką możliwość dają znowelizowane przepisy Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, a dokładnie art. 11a

1. Jeżeli członek rodziny wspólnie zajmujący mieszkanie, swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie, osoba dotknięta przemocą może żądać, aby sąd zobowiązał go do opuszczenia mieszkania.
2. Sąd rozpoznaje sprawę w trybie przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296, z późn. zm.5)) o postępowaniu nieprocesowym. Postanowienie zapada po przeprowadzeniu rozprawy, która powinna odbyć się w terminie jednego miesiąca od dnia wpływu wniosku. Staje się ono wykonalne z chwilą ogłoszenia i może być zmienione lub uchylone w razie zmiany okoliczności.
3. Do wykonania obowiązku orzeczonego na podstawie ust. 1 stosuje się odpowiednio przepisy o egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu służącego zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika.


Interesuję mnie szczególnie kwestia owej natychmiastowej wykonalności oraz czy sąd cywilny będzie tutaj raczej bazował wyłącznie na orzeczeniu sądu karnego w kwestii określenia, czy doszło do stosowania przemocy w rodzinie, które powoduje szczególnie uciążliwe wspólne zamieszkiwanie?

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.