Niedziela 22 maja 2022 Wydanie nr 5200

Cywilna procedura

zawieszenie rygoru natychmiastowej wyk. a sprzeciw od wz

Mario 71 napisał w dniu 01.10.2010 o godzinie 22:22:38 :

Czy wniosek o zawieszenie rygoru natychmiastowej wykonalności w oparciu o art. 346par 1 kpc musi być zawarty w sprzeciwie czy też można złożyć najpierw wniosek o zaw. ryg. ( żeby ratować się przed egzekucją) a sprzeciw złożyć w terminie późniejszym ( oczywiście ustawowym)? Wydaje się, patrząc racjonalnie, że pozwany powinien w pierwszym możliwym terminie gdy dowiedział się o wz wydanym z naruszeniem przepisów o dopuszczalności wydania złożyć wniosek o zawieszenie rygoru z argumentacją co do błędu sądu a następnie w terminie ustawowym złożyć sprzeciw. Jeśli natomiast wykładać art. 346par1 kpc literalnie, to wniosek o zawieszenie rygoru winien znaleźć się w sprzeciwie lub po jego złożeniu, ale nie przed złożeniem sprzeciwu. Tylko, że taka wykładania prowadziłaby do wniosku, że w dniu dowiedzenia się o wz, pozwany musiałby złożyć sprzeciw a w nim zawrzeć wniosek o zawieszenie rygoru. W przypadku bowiem nawet jednodniowego opóźnienia, zaradna strona powodowa może skutecznie przeprowadzić egzekucję z rachunku bankowego i późniejszy sprzeciw złożony w terminie wraz z wnioskiem o zawieszenie rygoru staje się musztardą po obiedzie. Z drugiej strony nikt nikomu nie zabrania złożyć sprzeciwu wraz z wnioskiem o zaw. ryg. natychmiastowej wykonalności w pierwszym dniu tygodniowego terminu. Miał ktoś coś takiego? Zdrówko!

doctor napisał w dniu 02.10.2010 o godzinie 17:07:07 :

No cóż, dopóki pozwany nie złożył sprzeciwu od wz, to czemu miałoby służyć zawieszanie rygoru natychmiastowej wykonalności? Z art. 346 kpc wyraźnie wynika, że zawieszenie rygoru natychmiastowej wykonalności wyroku zaocznego to instytucja mająca zabezpieczyć interesy pozwanego, na wypadek uwzględnienia jego sprzeciwu. Jeśli do chwili rozpoznawania wniosku o zawieszenie rygoru nie wpłynął sprzeciw, to taki wniosek powinien być oddalony.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.