Sobota, 18 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5927
Sobota, 18 maja 2024

Forum sędziów

zawieszenie rygoru natychmiastowej wyk. a sprzeciw od wz

Mario 71
01.10.2010 22:22:38

Czy wniosek o zawieszenie rygoru natychmiastowej wykonalności w oparciu o art. 346par 1 kpc musi być zawarty w sprzeciwie czy też można złożyć najpierw wniosek o zaw. ryg. ( żeby ratować się przed egzekucją) a sprzeciw złożyć w terminie późniejszym ( oczywiście ustawowym)? Wydaje się, patrząc racjonalnie, że pozwany powinien w pierwszym możliwym terminie gdy dowiedział się o wz wydanym z naruszeniem przepisów o dopuszczalności wydania złożyć wniosek o zawieszenie rygoru z argumentacją co do błędu sądu a następnie w terminie ustawowym złożyć sprzeciw. Jeśli natomiast wykładać art. 346par1 kpc literalnie, to wniosek o zawieszenie rygoru winien znaleźć się w sprzeciwie lub po jego złożeniu, ale nie przed złożeniem sprzeciwu. Tylko, że taka wykładania prowadziłaby do wniosku, że w dniu dowiedzenia się o wz, pozwany musiałby złożyć sprzeciw a w nim zawrzeć wniosek o zawieszenie rygoru. W przypadku bowiem nawet jednodniowego opóźnienia, zaradna strona powodowa może skutecznie przeprowadzić egzekucję z rachunku bankowego i późniejszy sprzeciw złożony w terminie wraz z wnioskiem o zawieszenie rygoru staje się musztardą po obiedzie. Z drugiej strony nikt nikomu nie zabrania złożyć sprzeciwu wraz z wnioskiem o zaw. ryg. natychmiastowej wykonalności w pierwszym dniu tygodniowego terminu. Miał ktoś coś takiego? Zdrówko!

doctor
02.10.2010 17:07:07

No cóż, dopóki pozwany nie złożył sprzeciwu od wz, to czemu miałoby służyć zawieszanie rygoru natychmiastowej wykonalności? Z art. 346 kpc wyraźnie wynika, że zawieszenie rygoru natychmiastowej wykonalności wyroku zaocznego to instytucja mająca zabezpieczyć interesy pozwanego, na wypadek uwzględnienia jego sprzeciwu. Jeśli do chwili rozpoznawania wniosku o zawieszenie rygoru nie wpłynął sprzeciw, to taki wniosek powinien być oddalony.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.