Sobota, 18 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5927
Sobota, 18 maja 2024

Forum sędziów

pozew w nakazowym wniesiony przez pełnomoc. a nie nadaje się

sławo
13.10.2010 10:50:32

jaka u Was jest praktyka?
Pozew wniesiony przez adwokata w postępowaniu nakazowym, 1/4 opłaty a
ewidentnie nie nadaje się do nakazowego tylko do upominawczego.
Wzywacie pełnomocnika o brakującą opłatę czy zwracacie art. 130(2) par. 1 kpc?
Ja zwracam - nie wzywam pełnomocnika. SO uchylając moje zarządzenie wymyślił podstawę do wezwania z art. 130(3) par. 2 kpc, ale ja się nie zgadzam. Bo obowiązek uzupełnienia opłaty z tego art. nie powstał na skutek rozszerzenia lub zmiany żądania z innych przyczyn niż sprawdzenie wartości przedmiotu sporu, cofnięcia zwolnienia od kosztów czy uchylenia kurateli

sebus
13.10.2010 13:58:17

Ja wzywam. Pełnomocnik chce nakazu w nakazowym i taka opłatę uiszcza. Moja decyzja jako PW o braku podstaw do nakazu w nakazowym, ale dopuszczalności nakazu w upominawczym powoduje powstanie obowiązku uiszczenia uzupełniającej opłaty. Dla mnie to jest właśnie ta inna przyczyna, o której nie ma mowy wprost w 130(3) par. 1 i 2 kpc.

Gotka
13.10.2010 16:44:18

też wzywam, a podstawą jest to, że o nakaz w nakazowym pełnomocnik musi zgłosić wniosek w pozwie, czyli zakłąda że kieruje pozew do nakazowego i taką opłątę ma uiścić. Potrzeba innej opłaty wynika z decyzji sędziego o skierowaniu sprawy do rozpoznania w innym postępowaniu.

Volver
13.10.2010 18:00:26

"sebus" napisał:

Ja wzywam.

mefisto
13.10.2010 19:36:11

Ja takze za starych dobrych czasów w wydziale cywilnym wzywalam na 130(3) k.p.c. Fakt, bylam wyjatkiem, ale taka przyjelam interpretacje tego przepisu i argumentacje kolegów wyzej.

Sandman
14.10.2010 09:41:29

Zwracam z uzasadnieniem jak Twoje sławo (130 2 par.1)...

5Misiek
14.10.2010 15:19:02

Też uważam, że trzeba wezwać.
Pozdrawiam.

cin
14.10.2010 19:08:46

Powinno się zwrócić, bo brak podstaw do wydania nak. nakazowego istnieje od samego początku (od chwili wniesienia pozwu), a moja decyzja jedynie to "stwierdza" (czyli jest tu przeszkoda pierwotna). Art. 130 (3) odnosi się do zdarzeń o charakterze następczym (czyli do sytuacji, gdy obowiązek uiszczenia opłaty "owstał" w trakcie procesu).
Pełnomocnik nic nie traci, bo po zwrocie może uiścić należną "dopłatę" bez żadnych ujemnych skutków (art. 130 (2) par. 2). Czyli skutek jest praktycznie taki sam.
Wzywać powinno się tylko wtedy, gdy pozew nie został wniesiony przez fachowego pełnomocnika.
Tyle teorii.
Obciążony sędzia woli wezwać bo to szybciej i łatwiej.
Uważam jednak, że powinien być "na to" wyraźny przepis.

sławo
20.10.2010 09:51:26

dzięki, konsekwentnie zwracam choć załapełem kolejną uchyłkę.

Włóczykij
20.10.2010 22:54:50

Po ucyhłce zgodziłam się z nią. No bo mimo, że ten zwrot jest w sumie równoważny z wezwaniem o zapłatę (no o jedną czynnoś krótszy), to jednak wezwanie jest bardziej na miejscu, skoro wnosząć pozew strona jest przekonana, że może domagać się nakazu w nakazowym.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.