Czy ktoś z Was miał do czynienia z kuratorem stowarzyszenia? Chodzi mi o kwestie wynagrodzenia i tego, co powinien taki kurator w praktyce robić - te jego czynności powinny się znaleźć w sprawozdaniu, prawda? Czy żeby przyznać mu wynagrodzenie, wystarczy, żeby zwołał walne i w ten sposób doprowadził do wyłonienia nowych władz, czy też powinien na te pieniądze zapracować bardziej, skoro ma też wedle przepisów prowadzić bieżące sprawy stowarzyszenia? Może powinien zrobić audyt stowarzyszenia? ska ma na to brać kasę: wprost ze stowarzyszenia czy za pośrednictwem sądu?
Bardzo proszę o odzew.
Dzięki. Joasia.
Plesser, o kuratora pytają
Nie moja bajka, ale kilkoma impresjami się podzielę: zakładam, że chodzi o kuratora z art. 42 KC. W orzecznictwie przyjmuje się, że § 2 art. 42 KC wylicza w sposób wyczerpujący kompetencje kuratora. Nie jest on więc organem ani przedstawicielem osoby prawnej, nie prowadzi jej spraw, nie zarządza majątkiem itd. Ma tylko i wyłącznie reanimować organy albo zainicjować likwidację.
Do kurateli z art. 42 KC znajdują zastosowanie ogólne przepisy materialnoprawne i procesowe o kurateli (uzasadnienie uchwały SN z dnia 18.12.2008 r., III CZP 86/08, PS 2009, nr 11-12, str. 209 i nast.). Zgodnie z postanowieniem SN z 5.10.2005 r., II CZ 84/05 kwestie wynagrodzenia kuratora z art. 42 KC reguluje z tego względu art.179 KRO. Wynika z niego, że wynagrodzenie kuratora będzie obciążało majątek stowarzyszenia lub wnioskodawcę wnoszącego o ustanowienie kuratora.
art. 30 prawa o stowarzyszeniach. Podobny do 42 kc, ale szerszy, czy może - bardziej szczegółowy.
Nikt z Was nie miał do czynienia w praktyce? Co powinien ten kurator naprawdę robić?
"Joasia" napisał:
art. 30 prawa o stowarzyszeniach. Podobny do 42 kc, ale szerszy, czy może - bardziej szczegółowy.
Nikt z Was nie miał do czynienia w praktyce? Co powinien ten kurator naprawdę robić?
Dzięki za odzew.