Drobna konsultacja na temat tego kto faktycznie wykonuje plan podziału sumy uzyskanej z egzekucji nieruchomości.
Powiedzmy że jest sobie egzekucja z nieruchomości. Nieruchomość się sprzedaje, cena wpływa na rachunek depozytowy sądu, komornik sporządza plan podziału, który zatwierdza sąd. I co dalej?
1) w moim sądzie jest tak że komornik zwraca się do sądu o wypłatę kwoty z depozytu powołując się na uprawomocnienie planu podziału, sąd mu pieniążki wypłaca, a następnie komornik wypłaca kasę wierzycielom zgodnie z planem;
2) natomiast w innym sądzie, tuż obok, zamiast komornika kasę wierzycielom zgodnie z planem wypłaca bezpośrednio sąd (?!).
A jak jest u Was, no i co najważniejsze która praktyka jest słuszna i dlaczego ?
Według mnie organem egzekucyjnym jest komornik to on powinien płacić wierzycielom, ale jakoś głęboko na tym nie myślałem.
U nas jest jak u Ciebie
Myślę, że prawidłowa praktyka to przekazywanie kwot przez sąd, a nie przez komornika. Taka wykładnia funkcjonalna. Komornik składa na rachunek depoz. sądu kwoty uzyskane ze sprzedaży. Chodzi tu oczywiście o rekojmie, a sąd to dzieli. Była kiedyś, dawno temu sytuacja, że wykonanie planu podziału zostało powierzone komornikowi i po przekazaniu uzyskanych w licytacji kwot temuż, sumy te zaginęły. Konkluzje były takie, ze wykonaniem planu podziału winna się zająć księgowa w sądzie.
"chomik" napisał:
Konkluzje były takie, ze wykonaniem planu podziału winna się zająć księgowa w sądzie.
Jeżeli pytasz o konkretny paragraf to nikt ci go nie wskaże. To jest raczej argumentatio ad rubricam. Rozdział 4 -Podział sumy uzyskanej przez egzekucję z nieruchomości – art. 1035 i następne dotyczy czynności sądu, który zmienia, uzupełnia projekt planu podziału sporządzony przez komornika, albo go po prostu zatwierdza. Wierzyciele opisani w art. 1036 startują wprost do sądu ze swoimi tytułami. W art. 1037 jest mowa tylko o sądzie. W kolejnym o rachunku dep. Sądu. Podobnie w 1039 i 1040. (NIC O SHREKU !). Co do innych sposobów egzekucji, to kwoty dzieli zawsze komornik: 1031. I oczywiście art. 1028 p 1, gdzie jest mowa o organie egzekucyjnym, który „rzystąpi do wykonania planu”. Sąd jest w egzekucji z nieruchomości organem egzekucyjnym w ramach tzw. właściwości funkcjonalnej, więc stosownie do 1028 wykona plan podziału.
Ja jestem w tym sądzie obok, więc nic nie piszę, bo i tak wiesz, Johnsonie, jak tu jest
Proszę o informacje, jak u was wygląda wykonywanie planów podziału sumy uzyskanej z egzekucji z nieruchomości. Kto ma to robić - sąd czy komornik?
Nie znalazłem odpowiedzi w komentarzach. We Wrocławiu dość powszechna jest praktyka przelewania sumy uzyskanej z egzekucji z rachunku depozytowego sądu na rachunek komornika celem wykonania planu. Dzieje się to po uprawomocnieniu sie planu. Nikt - jak do tej pory - nie wskazał mi podstawy prawnej takiej praktyki. Ja robię to sam - jako sąd- ale zaczynam czuć się jak łoś. Powoduje to dodatkowe komplikacje:
- komornicy twierdzą, że muszą "rzepuścić" kasę przez swoje rachunki, bo w przeciwnym razie ich systemy księgowe wariują;
- narastają te niezszczęsne odsetki od środków zgromadzonych na rachunku depozytowym sądu.
sąd
Bądź pozdrowiony mistrzu zwięzłej i treściwej odpowiedzi
Nie śmiem prosić o jakąś szersza argumentację
na zdrówko TeZecie!
Ja też myślę że Sąd, bo ... ja tak robiłam
tu już taki tamat był, i to niedawno
Temat był zblizony, ale nie dokładnie taki sam. Dotyczył odsetek od sumy wpłaconej przez nabywcę na rachunek depozytowy sądu.
Usilnie szukam podstawy prawnej opisanej przeze mnie praktyki. Ciekaw tez jestem jak to sie robi w innych zakątkach naszego pięknego kraju
W Wawie - sąd. Zawsze tak było - to i jest nadal. Nie pytaj o podstawę...
"Tomasz Zawiślak" napisał:
Usilnie szukam podstawy prawnej opisanej przeze mnie praktyki.podstawą jest zwyczaj...TeZecie
"Tomasz Zawiślak" napisał:
Temat był zblizony, ale nie dokładnie taki sam. Dotyczył odsetek od sumy wpłaconej przez nabywcę na rachunek depozytowy sądu.
Tomku to postaw sprawę odwrotnie i spytaj o podstawe prawną wykonywania planu podziału przez sąd
Wykonywanie planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji przez Sąd wynika najprędzej z tego, że suma ta znajduje się na rachunku depozytowym Sądu. W trosce o szybkość postępowania, uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z przelewami, wskazuje się na zbędność przekazywania kwot komornikom celem wykonania planu podziału. Kolejnym argumentem jest to, że plan zatwierdza sąd i to do niego trafiają zarzuty od planu podziału.
A nas, do około 2007 roku zasadą było to, że po uprawomocnieniu się planu, sąd przelewał komornikowi sumę pomniejszoną o należną sądowi opłatę polecając mu wykonanie planu podziału. W rzeczonym roku Komornicy podnieśli jednak, iż nie będą trwonić pieniędzy na przelewy do wierzycieli i zgłaszali w wizytacji to, że bezzasadnie sąd nakazuje im wykonywanie planu podziału. Wizytacja przyznała im rację ale bez powołania się - jak pamiętam - na jakieś ważkie argumenty.
Rozwiązanie aby sąd wykonywał plan podziału ma jednak swoje mankamenty, od technicznych związanych z koniecznością przelewania na rachunek bankowy do takich, że przecież komornik najczęściej dalej prowadzi egzekucję przeciwko dłużnikowi, powinien ustalać datę przekazania środków wierzycielowi itp. Ostatecznie zostało tak, że jeden komornik wykonuje plany podziału, a drugi nie. Program komputerowy żadnemu z nich nie sprawiał z tym kłopotów. W art. 1028 k.p.c. jest mowa o tym, ze plan wykonuje organ egzekucyjny w powiązaniu z art. 921 k.p.c. wskazywałoby to jednak na komornika.
U nas zawsze robił komornik, przelewamy mu pieniądze i nigdy nie ma z tym problemu.
Przede wszystkim przyznaję, że przegapiłem poprzedni watek dotyczacy przedmiotowego zagadnienia i że jest on o tym samym
Prawde mówiąc bardzo sie dziwiłem, że komornicy tak chętnie chca wykonywac plany podziału. Podejrzewałem, że może mają w tym jakiś interes. Okazało się jednak, że środki zgromadzone na ich rachunkach nie są oprocentowane. Nic z tego zatem nie mają. Tak przynajmniej twierdzą...
Wydaje mi się, że od momentu przybicia własciwym organem egzekucyjnym jest jednak sąd i to on powinien podejmować dalsze czynności, w tym związane z wykonaniem planu.
Ostatnio przydarzyła mi się dziwna rzecz: przy przekazaniu przez komornika na rachunek depozytowy sądu rekojmi została ona pomniejszona o... 2 zł, tj. opłatę za przelew Komornik na to, iż nie byłoby problemu, gdyby to on wykonywał plan - nie musiałby wówczas niczego przelewać
"Tomasz Zawiślak" napisał:
Wydaje mi się, że od momentu przybicia własciwym organem egzekucyjnym jest jednak sąd i to on powinien podejmować dalsze czynności, w tym związane z wykonaniem planu.
A ja tez robiłem sam ale zacząłem i stwierdziłem, ze ma to robić komornik. Szczegółowa argumentacja jutro - bo na łykend nie zabieram do domu służbowego laptoka
Co do podstawy prawnej właściwości rzeczowej sądu jako organu egzekucyjnego do dokonania podziału:
§148 rozporządzenia w sprawie czynności komorników:
Przedstawiając akta sądowi dla dokonania podziału sumy uzyskanej z egzekucji komornik dołączy do akt zestawienie kosztów poniesionych przez każdego z wierzycieli. Uczynienie wzmianki, o której mowa w § 53, należy w takim wypadku do sekretarza sądu.
§53
Po ukończeniu postępowania oraz w razie zwrotu tytułu wykonawczego komornik uczyni na tytule wykonawczym wzmiankę, że roszczenie zostało zaspokojone w całości lub w oznaczonej części. Jeżeli roszczenie zostało zaspokojone w części, we wzmiance tej komornik wskaże również, w jakim zakresie dokonane wpłaty zostały zaliczone na odsetki i koszty.
Treść §148 nie pozostawia wątpliwości, kto ma dokonać podziału sumy uzyskanej z egzekucji.
Problem w tym, czy §148 jeszcze obowiązuje. Według niektórych źrodeł - nie Wiem jak to brzmi, ale w przypadku tego rozporządzenia trwają spory co do zakresu jego obowiązywania.
Czy to rozporządzenie obowiązuje? Nie ma mądrego. Wiadomo za to już teraz, że jest sprzeczny z konstytucją, bo reguluje kwestie proceduralne przez sąd bez delegacji ustawowej
§148 rozporządzenia w sprawie czynności komorników:
Przedstawiając akta sądowi dla dokonania podziału sumy uzyskanej z egzekucji komornik dołączy do akt zestawienie kosztów poniesionych przez każdego z wierzycieli. Uczynienie wzmianki, o której mowa w § 53, należy w takim wypadku do sekretarza sądu.
A tak a propos, jaka czynność Twoim zdaniem ma niby być opodatkowana VATem w tym przypadku?
"Joasia" napisał:
A tak a propos, jaka czynność Twoim zdaniem ma niby być opodatkowana VATem w tym przypadku?
"Joasia" napisał:
A tak a propos, jaka czynność Twoim zdaniem ma niby być opodatkowana VATem w tym przypadku?
Tzn co w ogóle podlega opodatkowaniu w przypadku egzekucji z nieruchomości?