Czwartek 08 grudnia 2022 Wydanie nr 5400

Cywilna procedura

Wykonanie planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji

Johnson napisał w dniu 18.10.2010 o godzinie 11:27:58 :

Drobna konsultacja na temat tego kto faktycznie wykonuje plan podziału sumy uzyskanej z egzekucji nieruchomości.
Powiedzmy że jest sobie egzekucja z nieruchomości. Nieruchomość się sprzedaje, cena wpływa na rachunek depozytowy sądu, komornik sporządza plan podziału, który zatwierdza sąd. I co dalej?
1) w moim sądzie jest tak że komornik zwraca się do sądu o wypłatę kwoty z depozytu powołując się na uprawomocnienie planu podziału, sąd mu pieniążki wypłaca, a następnie komornik wypłaca kasę wierzycielom zgodnie z planem;
2) natomiast w innym sądzie, tuż obok, zamiast komornika kasę wierzycielom zgodnie z planem wypłaca bezpośrednio sąd (?!).

A jak jest u Was, no i co najważniejsze która praktyka jest słuszna i dlaczego ?
Według mnie organem egzekucyjnym jest komornik to on powinien płacić wierzycielom, ale jakoś głęboko na tym nie myślałem.

ropuch napisał w dniu 18.10.2010 o godzinie 12:44:53 :

U nas jest jak u Ciebie

chomik napisał w dniu 18.10.2010 o godzinie 14:37:41 :

Myślę, że prawidłowa praktyka to przekazywanie kwot przez sąd, a nie przez komornika. Taka wykładnia funkcjonalna. Komornik składa na rachunek depoz. sądu kwoty uzyskane ze sprzedaży. Chodzi tu oczywiście o rekojmie, a sąd to dzieli. Była kiedyś, dawno temu sytuacja, że wykonanie planu podziału zostało powierzone komornikowi i po przekazaniu uzyskanych w licytacji kwot temuż, sumy te zaginęły. Konkluzje były takie, ze wykonaniem planu podziału winna się zająć księgowa w sądzie.

Johnson napisał w dniu 18.10.2010 o godzinie 14:43:32 :

"chomik" napisał:


Konkluzje były takie, ze wykonaniem planu podziału winna się zająć księgowa w sądzie.


A te konkluzje maja podstawy prawne i jakie ?

chomik napisał w dniu 19.10.2010 o godzinie 10:40:31 :

Jeżeli pytasz o konkretny paragraf to nikt ci go nie wskaże. To jest raczej argumentatio ad rubricam. Rozdział 4 -Podział sumy uzyskanej przez egzekucję z nieruchomości – art. 1035 i następne dotyczy czynności sądu, który zmienia, uzupełnia projekt planu podziału sporządzony przez komornika, albo go po prostu zatwierdza. Wierzyciele opisani w art. 1036 startują wprost do sądu ze swoimi tytułami. W art. 1037 jest mowa tylko o sądzie. W kolejnym o rachunku dep. Sądu. Podobnie w 1039 i 1040. (NIC O SHREKU !). Co do innych sposobów egzekucji, to kwoty dzieli zawsze komornik: 1031. I oczywiście art. 1028 p 1, gdzie jest mowa o organie egzekucyjnym, który „rzystąpi do wykonania planu”. Sąd jest w egzekucji z nieruchomości organem egzekucyjnym w ramach tzw. właściwości funkcjonalnej, więc stosownie do 1028 wykona plan podziału.

Joasia napisał w dniu 19.10.2010 o godzinie 17:56:56 :

Ja jestem w tym sądzie obok, więc nic nie piszę, bo i tak wiesz, Johnsonie, jak tu jest

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 26.11.2010 o godzinie 20:17:57 :

Proszę o informacje, jak u was wygląda wykonywanie planów podziału sumy uzyskanej z egzekucji z nieruchomości. Kto ma to robić - sąd czy komornik?
Nie znalazłem odpowiedzi w komentarzach. We Wrocławiu dość powszechna jest praktyka przelewania sumy uzyskanej z egzekucji z rachunku depozytowego sądu na rachunek komornika celem wykonania planu. Dzieje się to po uprawomocnieniu sie planu. Nikt - jak do tej pory - nie wskazał mi podstawy prawnej takiej praktyki. Ja robię to sam - jako sąd- ale zaczynam czuć się jak łoś. Powoduje to dodatkowe komplikacje:
- komornicy twierdzą, że muszą "rzepuścić" kasę przez swoje rachunki, bo w przeciwnym razie ich systemy księgowe wariują;
- narastają te niezszczęsne odsetki od środków zgromadzonych na rachunku depozytowym sądu.

Dred napisał w dniu 26.11.2010 o godzinie 20:29:57 :

sąd

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 26.11.2010 o godzinie 20:34:50 :

Bądź pozdrowiony mistrzu zwięzłej i treściwej odpowiedzi
Nie śmiem prosić o jakąś szersza argumentację

Dred napisał w dniu 26.11.2010 o godzinie 20:40:16 :

na zdrówko TeZecie!

Philomea napisał w dniu 26.11.2010 o godzinie 21:26:33 :

Ja też myślę że Sąd, bo ... ja tak robiłam

chomik napisał w dniu 26.11.2010 o godzinie 21:30:23 :

tu już taki tamat był, i to niedawno

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 27.11.2010 o godzinie 00:35:19 :

Temat był zblizony, ale nie dokładnie taki sam. Dotyczył odsetek od sumy wpłaconej przez nabywcę na rachunek depozytowy sądu.
Usilnie szukam podstawy prawnej opisanej przeze mnie praktyki. Ciekaw tez jestem jak to sie robi w innych zakątkach naszego pięknego kraju

Joasia napisał w dniu 27.11.2010 o godzinie 01:03:31 :

W Wawie - sąd. Zawsze tak było - to i jest nadal. Nie pytaj o podstawę...

Dred napisał w dniu 27.11.2010 o godzinie 09:16:53 :

"Tomasz Zawiślak" napisał:

Usilnie szukam podstawy prawnej opisanej przeze mnie praktyki.
podstawą jest zwyczaj...TeZecie

Johnson napisał w dniu 27.11.2010 o godzinie 10:28:50 :

"Tomasz Zawiślak" napisał:

Temat był zblizony, ale nie dokładnie taki sam. Dotyczył odsetek od sumy wpłaconej przez nabywcę na rachunek depozytowy sądu.


Etam zbliżony Taki sam:
http://sedziowie.kei.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=3766
A zaraz będzie jeden

ropuch napisał w dniu 27.11.2010 o godzinie 19:44:10 :

Tomku to postaw sprawę odwrotnie i spytaj o podstawe prawną wykonywania planu podziału przez sąd

Hakoss napisał w dniu 27.11.2010 o godzinie 21:29:15 :

Wykonywanie planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji przez Sąd wynika najprędzej z tego, że suma ta znajduje się na rachunku depozytowym Sądu. W trosce o szybkość postępowania, uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z przelewami, wskazuje się na zbędność przekazywania kwot komornikom celem wykonania planu podziału. Kolejnym argumentem jest to, że plan zatwierdza sąd i to do niego trafiają zarzuty od planu podziału.
A nas, do około 2007 roku zasadą było to, że po uprawomocnieniu się planu, sąd przelewał komornikowi sumę pomniejszoną o należną sądowi opłatę polecając mu wykonanie planu podziału. W rzeczonym roku Komornicy podnieśli jednak, iż nie będą trwonić pieniędzy na przelewy do wierzycieli i zgłaszali w wizytacji to, że bezzasadnie sąd nakazuje im wykonywanie planu podziału. Wizytacja przyznała im rację ale bez powołania się - jak pamiętam - na jakieś ważkie argumenty.
Rozwiązanie aby sąd wykonywał plan podziału ma jednak swoje mankamenty, od technicznych związanych z koniecznością przelewania na rachunek bankowy do takich, że przecież komornik najczęściej dalej prowadzi egzekucję przeciwko dłużnikowi, powinien ustalać datę przekazania środków wierzycielowi itp. Ostatecznie zostało tak, że jeden komornik wykonuje plany podziału, a drugi nie. Program komputerowy żadnemu z nich nie sprawiał z tym kłopotów. W art. 1028 k.p.c. jest mowa o tym, ze plan wykonuje organ egzekucyjny w powiązaniu z art. 921 k.p.c. wskazywałoby to jednak na komornika.

aitra napisał w dniu 27.11.2010 o godzinie 21:45:12 :

U nas zawsze robił komornik, przelewamy mu pieniądze i nigdy nie ma z tym problemu.

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 28.11.2010 o godzinie 08:59:39 :

Przede wszystkim przyznaję, że przegapiłem poprzedni watek dotyczacy przedmiotowego zagadnienia i że jest on o tym samym

Prawde mówiąc bardzo sie dziwiłem, że komornicy tak chętnie chca wykonywac plany podziału. Podejrzewałem, że może mają w tym jakiś interes. Okazało się jednak, że środki zgromadzone na ich rachunkach nie są oprocentowane. Nic z tego zatem nie mają. Tak przynajmniej twierdzą...
Wydaje mi się, że od momentu przybicia własciwym organem egzekucyjnym jest jednak sąd i to on powinien podejmować dalsze czynności, w tym związane z wykonaniem planu.

Ostatnio przydarzyła mi się dziwna rzecz: przy przekazaniu przez komornika na rachunek depozytowy sądu rekojmi została ona pomniejszona o... 2 zł, tj. opłatę za przelew Komornik na to, iż nie byłoby problemu, gdyby to on wykonywał plan - nie musiałby wówczas niczego przelewać

ropuch napisał w dniu 28.11.2010 o godzinie 10:45:49 :

"Tomasz Zawiślak" napisał:


Wydaje mi się, że od momentu przybicia własciwym organem egzekucyjnym jest jednak sąd i to on powinien podejmować dalsze czynności, w tym związane z wykonaniem planu.


Przepraszam Cię Tomku, wiem, że moja wiedza odnośnie egzekucji ma się nijak do Twojej oraz odbiega zancznie od "średniej forumowej" ale jednak ten pogląd ma takie same podstawy prawne jak i pogląd przeciwny czyli wynika tylko z takiej, a nie innej interpretacji ustawy.

Ja natomiast wole patrzec na rzecz w ten sposób, że jednak organem egzekucyjnym co do zasady jest komornik, a są wykonuje czynności w zakresie egzekucji tylko wtedy gdy ustawa tak mówi.
Popatrzmy też na rzecz sensownie. Komornik zajmuje sie prowadzeniem egzekucji i to jest jego podstawowa funkcja. Gdybym to ja musiał wykonywac plan podziału to przy naszej księgowości musiałbym wydawać zarządzenie na pół strony A4 co do każdego grosza i każdego wierzyciela. W efekcie Tomku nie robiłbym nic innego.
Sorry ale moim zdaniem przy takiej interpretaci w naszych lokalnych warunkach bez sekcji egzekucyjnej praca sędziego stałaby sie nie do zniesienia. a jednoczesnie nasze lokalne warunki powstanie takich sekcji uniemożliwiają więc sam widzisz ...

sebus napisał w dniu 28.11.2010 o godzinie 11:48:43 :

A ja tez robiłem sam ale zacząłem i stwierdziłem, ze ma to robić komornik. Szczegółowa argumentacja jutro - bo na łykend nie zabieram do domu służbowego laptoka

Tomasz Zawiślak napisał w dniu 28.11.2010 o godzinie 19:48:20 :

Co do podstawy prawnej właściwości rzeczowej sądu jako organu egzekucyjnego do dokonania podziału:

§148 rozporządzenia w sprawie czynności komorników:

Przedstawiając akta sądowi dla dokonania podziału sumy uzyskanej z egzekucji komornik dołączy do akt zestawienie kosztów poniesionych przez każdego z wierzycieli. Uczynienie wzmianki, o której mowa w § 53, należy w takim wypadku do sekretarza sądu.

§53
Po ukończeniu postępowania oraz w razie zwrotu tytułu wykonawczego komornik uczyni na tytule wykonawczym wzmiankę, że roszczenie zostało zaspokojone w całości lub w oznaczonej części. Jeżeli roszczenie zostało zaspokojone w części, we wzmiance tej komornik wskaże również, w jakim zakresie dokonane wpłaty zostały zaliczone na odsetki i koszty.

Treść §148 nie pozostawia wątpliwości, kto ma dokonać podziału sumy uzyskanej z egzekucji.
Problem w tym, czy §148 jeszcze obowiązuje. Według niektórych źrodeł - nie Wiem jak to brzmi, ale w przypadku tego rozporządzenia trwają spory co do zakresu jego obowiązywania.

Pawnik napisał w dniu 28.11.2010 o godzinie 23:04:36 :

Czy to rozporządzenie obowiązuje? Nie ma mądrego. Wiadomo za to już teraz, że jest sprzeczny z konstytucją, bo reguluje kwestie proceduralne przez sąd bez delegacji ustawowej

AKSR Radom napisał w dniu 17.12.2010 o godzinie 18:19:55 :

§148 rozporządzenia w sprawie czynności komorników:

Przedstawiając akta sądowi dla dokonania podziału sumy uzyskanej z egzekucji komornik dołączy do akt zestawienie kosztów poniesionych przez każdego z wierzycieli. Uczynienie wzmianki, o której mowa w § 53, należy w takim wypadku do sekretarza sądu."Dokonanie podziału" może nastąpić wyłącznie przez zatwierdzenie planu podziału bądź jego zmianę lub uzupełnienie przez sąd.

Rozporządzenie nie może dawać sądowi kompetencji, których nie przewiduje nawet ustawa.

Jak pisali przedmówcy: 1028 k.p.c. w zw z 921 k.p.c. nie pozostawia wątpliwości. Orzeczenie SN dot. VAT oraz uchwała TK dot VAT w egzekucji z nieruchomości nie pozostawia wątpliwości kto jest organem egzekucyjnym w egzekucji z nieruchomości. Sąd spełnia wyłącznie ściśle określone w k.p.c. czynności.

Joasia napisał w dniu 18.12.2010 o godzinie 13:27:19 :

A tak a propos, jaka czynność Twoim zdaniem ma niby być opodatkowana VATem w tym przypadku?

Johnson napisał w dniu 18.12.2010 o godzinie 13:48:01 :

"Joasia" napisał:

A tak a propos, jaka czynność Twoim zdaniem ma niby być opodatkowana VATem w tym przypadku?


Pewnie chodzi o stare orzeczenia SN

AKSR Radom napisał w dniu 18.12.2010 o godzinie 20:58:30 :

"Joasia" napisał:

A tak a propos, jaka czynność Twoim zdaniem ma niby być opodatkowana VATem w tym przypadku?


Nie do końca rozumiem pytanie. Tzn co w ogóle podlega opodatkowaniu w przypadku egzekucji z nieruchomości?

Joasia napisał w dniu 20.12.2010 o godzinie 17:09:11 :

Tzn co w ogóle podlega opodatkowaniu w przypadku egzekucji z nieruchomości?


Nic.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.