Sobota, 18 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5927
Sobota, 18 maja 2024

Forum sędziów

dzierzawa wspolnej dzialki i nie chce sie podzielic czynszem

SRS
23.10.2010 00:29:25

dzierzawa wspolnej dzialki i współwłasciciel -filozof nie chce sie podzielic czynszem - 1)czy można to w procesie dochodzic swojej czesci?
2) czy mozna tu stosować bezumowne korzystanie i żądac wynagrodzenia szacowanego przez bieglego niezależnie od tego ile wynosi czynsz?
3) czy wystarczy do zasadzenia jaki udział, ile czynszu jest i ile kosztów(podatki od n-ci ale zgloszono mi także podatek dochodowy i podatek od działalności gospodarczej ...- w sumie jakby miał się podzielić czynszem to niepotrzebnie i na wlasne ryzyko cały dochod zgłaszał do opodatkowania) .
4. czy podstawą może byc np. 405 kc?
5. czy podstawą może byc 415 kc?
6. czy muszą to zrobić w nieprocesie w ramach ządania rachunku z zarządu?
7. czy mozna zasądzić za okres w danym roku - przed uplywem roku kalendazrowego ( SN z 65 coś takiego pisał w uchwale mającą moc zasady).

Dred
23.10.2010 00:47:34

1. tak, 2. nie, 3. tak, 4. tak, 5. nie, 6. nie, 7. nie.

doctor
23.10.2010 10:45:23

Podstawą takiego roszczenia jest art. 207 k.c., więc zbędne jest odwoływanie się do art. 405 czy 415 k.c. Z pewnością jest to roszczenie, którego dochodzi się w drodze procesu - przeciwko współwłaścicielowi, który pobrał dane pożytki (w tym przypadku czynsz); o ile nie zostało wszczęte postępowanie o zniesienie współwłasności.

Przedmiotem żądania jest iloczyn ułamka określającego wielkość udziału powoda we współwłasności oraz wielkości sumy pieniężnej faktycznie uzyskanej przez pozwanego z tytułu czynszu od osoby trzeciej. W przypadku roszczenia z art. 207 k.c. nie mają natomiast żadnego znaczenia pożytki faktycznie nie pobrane, lecz możliwe do uzyskania. Ergo: co do zasady w takiej sprawie dowód z opinii biegłego do niczego nie jest potrzebny.

No i jeszcze jedno: nie ma żadnej podstawy prawnej pogląd, jakoby można dochodzić tylko czynszu za cały rok kalendarzowy - współwłaściciel może dochodzić zwrotu należnych mu pożytków pobranych przez innego właściciela za dowolny okres czasu. Podobnie, nie jest tak, że jest to roszczenie tylko o różnicę między pożytkami i wydatkami, tzn. powód nie musi wykazywać wysokości wydatków związanych z rzeczą wspólną poniesionych przez pozwanego. To może ew. podnosić pozwany w drodze zarzutu potrącenia lub powództwa wzajemnego, ale co do zasady te dwa roszczenia (o zwrot pożytków i zwrot wydatków) są od siebie niezależne i mogą być odrębnie dochodzone.

SRS
24.11.2010 10:43:22

dzieki za wypowiedzi.
jak bedzie apelacja postaram sie poinformować o stanowiski II Instancji

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.