Czwartek 18 kwietnia 2019 Wydanie nr 4070

Cywilne materialne

dzierzawa wspolnej dzialki i nie chce sie podzielic czynszem

SRS napisał w dniu 23.10.2010 o godzinie 00:29:25 :

dzierzawa wspolnej dzialki i współwłasciciel -filozof nie chce sie podzielic czynszem - 1)czy można to w procesie dochodzic swojej czesci?
2) czy mozna tu stosować bezumowne korzystanie i żądac wynagrodzenia szacowanego przez bieglego niezależnie od tego ile wynosi czynsz?
3) czy wystarczy do zasadzenia jaki udział, ile czynszu jest i ile kosztów(podatki od n-ci ale zgloszono mi także podatek dochodowy i podatek od działalności gospodarczej ...- w sumie jakby miał się podzielić czynszem to niepotrzebnie i na wlasne ryzyko cały dochod zgłaszał do opodatkowania) .
4. czy podstawą może byc np. 405 kc?
5. czy podstawą może byc 415 kc?
6. czy muszą to zrobić w nieprocesie w ramach ządania rachunku z zarządu?
7. czy mozna zasądzić za okres w danym roku - przed uplywem roku kalendazrowego ( SN z 65 coś takiego pisał w uchwale mającą moc zasady).

Dred napisał w dniu 23.10.2010 o godzinie 00:47:34 :

1. tak, 2. nie, 3. tak, 4. tak, 5. nie, 6. nie, 7. nie.

doctor napisał w dniu 23.10.2010 o godzinie 10:45:23 :

Podstawą takiego roszczenia jest art. 207 k.c., więc zbędne jest odwoływanie się do art. 405 czy 415 k.c. Z pewnością jest to roszczenie, którego dochodzi się w drodze procesu - przeciwko współwłaścicielowi, który pobrał dane pożytki (w tym przypadku czynsz); o ile nie zostało wszczęte postępowanie o zniesienie współwłasności.

Przedmiotem żądania jest iloczyn ułamka określającego wielkość udziału powoda we współwłasności oraz wielkości sumy pieniężnej faktycznie uzyskanej przez pozwanego z tytułu czynszu od osoby trzeciej. W przypadku roszczenia z art. 207 k.c. nie mają natomiast żadnego znaczenia pożytki faktycznie nie pobrane, lecz możliwe do uzyskania. Ergo: co do zasady w takiej sprawie dowód z opinii biegłego do niczego nie jest potrzebny.

No i jeszcze jedno: nie ma żadnej podstawy prawnej pogląd, jakoby można dochodzić tylko czynszu za cały rok kalendarzowy - współwłaściciel może dochodzić zwrotu należnych mu pożytków pobranych przez innego właściciela za dowolny okres czasu. Podobnie, nie jest tak, że jest to roszczenie tylko o różnicę między pożytkami i wydatkami, tzn. powód nie musi wykazywać wysokości wydatków związanych z rzeczą wspólną poniesionych przez pozwanego. To może ew. podnosić pozwany w drodze zarzutu potrącenia lub powództwa wzajemnego, ale co do zasady te dwa roszczenia (o zwrot pożytków i zwrot wydatków) są od siebie niezależne i mogą być odrębnie dochodzone.

SRS napisał w dniu 24.11.2010 o godzinie 10:43:22 :

dzieki za wypowiedzi.
jak bedzie apelacja postaram sie poinformować o stanowiski II Instancji

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.