Niedziela 19 września 2021 Wydanie nr 4955

Cywilne materialne

Skutecznosć umowy

sebus napisał w dniu 27.10.2010 o godzinie 12:18:10 :

X i Y zawierają umowę, powiedzmy podnajmu na czas określony, w dniu 30.06.2005r. W tym czasie X nie jest dzierżawcą, gdyż pierwotna umowa dzierżawy z 1998 została rozwiązana jeszcze w 2003. Następnie X staje się ponownie dzierżawcą na podstawie umowy z 2008, która stanowi "aneks" do umowy pierwotnej z 1998, gdzie wydzierżawiający uchyla się od skutków oświadczenie o rozwiązaniu umowy z 2003 i cofa to oświadczenie woli.
1. Czy Y jest podnajemcą czy nie?
2. Czy zawarcie umowy w 2008 sanuje wszystkie wcześniejsze czynności, jakie dokonywał X jako osoba nieuprawniona?
3. Czy umowa z 30.06.2005r. jest nieważna czy bezskuteczna?
4. Czy X nabywając prawo własności nieruchomości dzierżawionej może skorzystać z 668 par. 2 kc w stosunku do podnajemcy?

Pudlonka napisał w dniu 27.10.2010 o godzinie 18:36:02 :

nemo plus iuris ...
czy X władał ew płacił czynsz dzierżawny w okresie 1998 -2005 ? bo może pomimo rozwiązania umowy dzierżawy mógł podnająć?
a właściciel wiedział o podnajęciu i czy na to się godził ?

sebus napisał w dniu 28.10.2010 o godzinie 08:02:47 :

Właściciel wprost stwierdził, ze wiedział, że X robi wszystko aby storpedować wówczas toczące się postępowania ( w tym egzekucyjne o wydanie nieruchomości - przedmiotu dzierżawy). Nawiasem mówiąc X to sp. z. o.o., gdzie prezesem zarządu był A natomiast Y to osoba fizyczna - też A, już nie prezes zarządu X Prezesem zarządu stał się ojciec A Ponadto X płacił odszkodowanie za bezumowne korzystanie z przedmiotu dzierżawy. A tak w ogóle to sprawa jest po uchyle
PS. właściciel na podnajęcie się nie godził, zgodził się dopiero w 2009 ( pisemnie).

[ Dodano: Czw Paź 28, 2010 8:03 am ]
PS nr 2: publikacja dzisiaj o 10

[ Dodano: Czw Paź 28, 2010 8:05 am ]
PS nr 3 : czy doszło do konwalidacji umowy z 30.05.2005r. wskutek nowej umowy dzierżawy ( jeżeli byłaby bezskuteczna)

Dred napisał w dniu 28.10.2010 o godzinie 09:22:43 :

"sebus" napisał:

PS nr 2: publikacja dzisiaj o 10


chyba trzeba będzie zmienić....

doctor napisał w dniu 28.10.2010 o godzinie 18:52:35 :

Hm, dobrze by było jeszcze wiedzieć o co i między kim jest sprawa, jak również czy chodzi o umowę najmu czy dzierżawy.

Moim zdaniem nie ma podstaw, by uznać, że brak tytułu prawnego do przedmiotu umowy po stronie X powodował nieważność umowy z 2005 roku zawartej między X i Y. Pozostaje kwestia oceny skutków prawnych tej umowy - powstały skutki prawne w relacji między X i Y (tj. ich wzajemne prawa i obowiązki), natomiast Y nie uzyskał w 2005 roku żadnych uprawnień do przedmiotu umowy skutecznych wobec właściciela - a zatem z punktu widzenia właściciela Y nie uzyskał wtedy tytułu prawnego do przedmiotu najmu.

Co zmieniło się z chwilą, kiedy w 2008 roku X stał się dzierżawcą (najemcą?) przedmiotu umowy? To zależy od tego, czy to była dzierżawa czy najem (bo art. 668 i 698 k.c. jednak "trochę" się różnią) oraz jaka była dokładna treść umowy między właścicielem a X. Przychylam się raczej do poglądu, że brak jest podstaw do przyjęcia, że Y uzyskał skuteczny wobec właściciela tytuł do władania przedmiotem tych dwóch umów (o to chyba chodzi w tej sprawie?), a uzyskał go dopiero kiedy właściciel wyraźnie zgodził się na podnajęcie.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.