Czwartek 08 grudnia 2022 Wydanie nr 5400

Cywilna procedura

Upadłość likwidacyjna a pełnomocnictwo

imagine7 napisał w dniu 30.10.2010 o godzinie 11:00:32 :

W sprawie o ustalenie nieważności umowy w stosunku do jednego z pozwanych została ogłoszona upadłość likwidacyjna. Syndyk nie wstąpił do toczącego się postępowania. Sprawę dostałam "w spadku". W międzyczasie adwokat upadłego napisał pismo, żeby go nie zawiadamiać o terminach, bo jego pełnomocnictwo - w związku z upadłością wygasło.

Czy w tej sytuacji - w braku adwokata i syndyka - o rozprawie zawiadomić samego upadłego?

Pudlonka napisał w dniu 30.10.2010 o godzinie 12:20:50 :

To masz ją zawieszoną ? a sprawa kiedy wpłynęła ? przed zmianą 174 kpc ?
Sandman co uważasz ?

imagine7 napisał w dniu 30.10.2010 o godzinie 12:42:07 :

Nie, postępowanie zostało już podjęte, przez poprzedniego referenta. Sprawa leży od roku. Po przebrnięciu przez akta widzę,że trzeba wyznaczyć rozprawę na już. I stąd przemyślenia kogo zawiadomić.

Pudlonka napisał w dniu 30.10.2010 o godzinie 13:30:34 :

czyli toczy się z udziałem upadłego (art. 180 par.1 ust. 5 kpc )
ale co do wygaśnięcia pełnomocnictwa to trzeba sprawdzić wg mnie w upadłościowym (zależnie kiedy wszczęta likwidacja albo w starym albo w nowym) - miałam kiedyś taki problem ale już nie pamiętam
inna kwestia czy jeśli pełnomocnik wysłał taką informację to czy nie należy tego traktować jako informacji z 94 kpc choć on nie twierdzi że mu wypowiedziano tylko że utraciło moc

upadłościowcy help meczy mnie że już nie pamiętam

Philomea napisał w dniu 31.10.2010 o godzinie 14:42:09 :

Jak myślę akurat w tym przypadku pełnomocnictwo udzielone przez upadłego pozwanego nie wygasło. Są takie przepisy w ustawie prawo upadłościowe i naprawcze:

Art. 65. 1. Jeżeli syndyk masy upadłości, (..) odmówił wstąpienia do postępowania sądowego lub administracyjnego dotyczącego mienia upadłego lub gdy wystąpił z tego postępowania, domniemywa się , że mienie objęte postępowaniem nie wchodzi do masy upadłości.

Art. 75. 1. Jeżeli ogłoszono upadłość obejmującą likwidację majątku upadłego, upadły traci prawo zarządu oraz możliwość korzystania i rozporządzania mieniem wchodzącym do masy upadłości.

Czyli jeżeli syndyk nie wstąpił do postępowania, to przedmiot sprawy nie wchodzi do masy, ergo zarząd pozostaje przy upadłym a pełnomocnictwo udzielone co do tego mienia nie wygasa samo z siebie. Aleeee
na wszelki wypadek zawiadomiłabym pełnomocnika i samego upadłego.

[ Dodano: Nie Paź 31, 2010 2:47 pm ]
Jeszcze cytat z komentatora:

"Odmawiając wstąpienia do postępowania syndyk, nadzorca sądowy czy zarządca winni złożyć oświadczenie na piśmie. Odmowa wstąpienia do postępowania nie ma charakteru ostatecznego. W każdej chwili syndyk, nadzorca sądowy i zarządca mogą zmienić zdanie, gdyby się okazało, że mienie, o które toczy się postępowanie wchodzi do masy. Sędzia-komisarz działając na podstawie art. 152 ust. 1 może też polecić syndykowi, nadzorcy sądowemu czy zarządcy wstąpienie do postępowania. Ustanowione w art. 65 ust. 1 domniemanie może być obalone. Sędzia-komisarz może nakazać syndykowi, nadzorcy sądowemu czy zarządcy włączenie do masy upadłości mienia zasądzone upadłemu w postępowaniu, w którym syndyk, nadzorca sądowy lub zarządca nie brali udziału".

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.