Środa 01 lutego 2023 Wydanie nr 5455

Prawo rodzinne

dziecko obywateli polskich urodzone w Wielkiej Brytanii

Jac napisał w dniu 17.11.2010 o godzinie 21:52:17 :

Moja żona ma taki problem: matka obywatelka Polski urodziła dziecko na terenie Wielkiej Brytanii, a następnie udała się z mężczyzną, który nie jest jej mężem (obywatelem Polski) do tamtejszego USC i zarejestrowała dziecko. Oboje podpisali zgłoszenie dziecka, zgodnie z którym ojcem jest ten mężczyzna. Następnie akt urodzenia dziecka został sporządzony w polskim USC w oparciu o dokument brytyjski. Przepisy ppm odsyłają w kwestii ustalenia ojcostwa do prawa polskiego, a brak jest jakichkolwiek wzmianek o uznaniu dziecka przed konsulem lub w polskim USC. Wydaje się, że w świetle prawa polskiego ojcostwo dziecka nie zostało ustalone. Czy ktoś miał może podobną sprawę i zna jakąś umowę międzynarodową, której stronami są RP i Wielka Brytania, która tę kwestię reguluje? Żona takiej umowy nie znalazła.
Postępowanie z wniosku matki o ograniczenie władzy rodzicielskiej temu mężczyźnie chyba trzeba umorzyć (nie stwierdzać braku podstaw do ograniczenia władzy), bo wydanie postanowienia co do istoty sprawy jest niedopuszczalne?
Na dodatek mężczyzna ten jest nieznany z miejsca pobytu. Czy postanowienie o umorzeniu doręczyć uczestnikowi do rąk kuratora osoby nieznanej z miejsca pobytu czy przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń?

sponn napisał w dniu 17.11.2010 o godzinie 22:44:17 :

Oj nie byl bym taki pewny ze ojcostwo nie jest ustalone.


Co o zasady mamy takie uregulowania

§ 4. Uznanie ojcostwa może nastąpić także przed sądem opiekuńczym, a za granicą również przed polskim konsulem lub osobą wyznaczoną do wykonywania funkcji konsula, jeżeli uznanie dotyczy dziecka, którego oboje rodzice albo jedno z nich są obywatelami polskimi. Przepisy § 1-3 stosuje się odpowiednio.


Czyli na pierwszy rzut oka organem wlasciwym jest tylko konsul lub osoba wyznaczona do wykonywnia funkcji konsula. Ale mnie osobiscie wydaje sie ze nie ma przeszkod aby dokonac uznania dziecka wedlug prawa miejscowego bo


USTAWA z dnia 12 listopada 1965 r. Prawo prywatne międzynarodowe

Art. 12. Forma czynności prawnej podlega prawu właściwemu dla tej czynności. Wystarcza jednak zachowanie formy przewidzianej przez prawo państwa, w którym czynność zostaje dokonana.

Czyli jezeli poszli sobie do jakiegostam USC w Wielkiej Brytanii (jak go zwal tak go zwal) i dokonali uznania zgodnie z tamtejszym prawem to dziecko moim zdaniem ma ustalone ojcostwo (takze w swietle prawa polskiego). Chyba ze bylo to jakims orzeczeniem sadu no to wtedy jeszcze pozostawalaby zdaje sie kwestia uznania orzeczenia sadu zagranicznego.


Co wiecej jak piszesz zostal sporzadzony akt urodzenia w polskim USC wiec jest dukument urzedowy stwierdzajacy ojciostwo okreslonego mezczyzny. Ergo umorzenie postepowania jest chybione. Moim zdaniem trzeba orzekac merytorycznie.


Co do postanowienia o umorzeniu jezeli takie zona chce wydac to oczywiscie nalezy je doreczyc kuratorowi. Wywiesza sie ogloszenie o ustanowieniu kuratora a postanowienia dorecza sie normalnie (czyli dla strony do rak kuratora).

kazanna napisał w dniu 17.11.2010 o godzinie 22:46:34 :

Co do postanowienia o umorzeniu jezeli takie zona chce wydac to oczywiscie doreczyc kuratorowi. Wywiesza sie ogloszenie o ustanowieniu kuratora a postanowienia dorecza sie normalnie (czyli dla strony do rak kuratora).


a w takiej sprawie to bym jeszcze kuratorem zrobiła adwokata albo radcę...

monikissima napisał w dniu 19.11.2010 o godzinie 16:00:06 :

"kazanna" napisał:

Co do postanowienia o umorzeniu jezeli takie zona chce wydac to oczywiscie doreczyc kuratorowi. Wywiesza sie ogloszenie o ustanowieniu kuratora a postanowienia dorecza sie normalnie (czyli dla strony do rak kuratora).


a w takiej sprawie to bym jeszcze kuratorem zrobiła adwokata albo radcę...


E tam ... Ktoś tu ma za mało uzasadnień ..

Zgadzam się ze sponnem

plesser napisał w dniu 19.11.2010 o godzinie 22:09:35 :

Problem jest szerzy i dotyczy sporzadzanych w innym kraju EU aktow stanu cywilnego niezgodnych z prawem materialnym znajdujacym zastosowanie w sprawie. Dotychczas orzecznictwo ETS (sprawy Garcia Avello czy Grunkin Paul) dotyczylo brzmienia nazwiska umieszczonego w akcie urodzenia sporzadzonym w jednym kraju czlonkowskim w sposob niezgodny z prawem materialnym zregulujacym te kwestie (przewaznie w kraju obywatelstwa dziecka) i odmowy uznania takiego brzmienia przez panstwo ojczyste. Trybunal uznawal, ze z prawa do wolnego przeplywu osob i zakazu dyskryminacji wynika obowiazek panstw czlonkowskich przyjmowac do wiadomosci tresc aktu urodzenia sporzadzonego obywatelowi EU w innym kraju czlonkowskim nawet, gdy co do brzmienia nazwiska jest on niezgodny z regulacjami materialnoprawnymi prawa wlasciwego w sprawie.
Otwarta kwestia jest, na ile ma to przelozenie takze na kwestie ojcostwa i wpisanie ojca w akcie urodzenia w sposob niezgodny z prawem rodzinnym regulujacym pochodzenie dziecka.

Problem jednak nie pojawia sie w opisanym kazusie bo mamy nie tylko angielski akt urodzenia ale jego transkrypcje do polskiej ksiegi. Polski akt urodzenia zamyka dyskusje. Art. 4 prawa o aktach stanu cywilnego wiaze sad i akt urodzenia nie moze byc kwestionowany w postepowaniu innym niz wlasciwe do ewentualnej zmiany tresci aktu w zakresie dotyczacym ojcostwa.

koriolan napisał w dniu 20.11.2010 o godzinie 12:37:52 :

częściowo podobny temat poruszany był tutaj http://sedziowie.kei.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=600&ostdays=0&ostorder=asc&start=0

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.