Środa 01 lutego 2023 Wydanie nr 5455

Prawo rodzinne

oceny prawnej umowy majątkowej zawartej za granicą

cyryl_mi napisał w dniu 22.11.2010 o godzinie 15:13:27 :

Małżonkowie zawarli we Francji w 1995 roku umowę majątkową małżeńską ustanawiającą rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobku. Nie mają wspólnego obywatelstwa, zamieszkiwali cały czas w Polsce. Obecnie (po rozwodzie) dzielą wspólny majątek. Stosownie do art. 17 par. 3 prawa prywat. międz. do oceny prawnej tej umowy należy stosować (przy braku wspólnego obywatelstwa) prawo państwa, gdzie zamieszkują. Czy to oznacza, że należy uznać umowę za bezskuteczną (nieważną ?), bo przecież prawo polskie nie przewidywało w 1995 roku zawierania umów o rozdzielności z wyrównaniem dorobku?. A może za bezskuteczną tylko w części dot. wyrównania dorobku, lecz skuteczną w części dot. rozdzielności ? A może za datę dokonywania oceny przyjąć nie datę zawarcia umowy, lecz datę orzekania (dokonywania podziału) i wtedy dzielić majątek stosownie do postanowień tej umowy (kilkunastostronnicowej)?

kry_mi napisał w dniu 23.11.2010 o godzinie 17:25:26 :

"cyryl_mi" napisał:

Małżonkowie zawarli we Francji w 1995 roku umowę majątkową małżeńską ustanawiającą rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobku. Nie mają wspólnego obywatelstwa, zamieszkiwali cały czas w Polsce. Obecnie (po rozwodzie) dzielą wspólny majątek. Stosownie do art. 17 par. 3 prawa prywat. międz. do oceny prawnej tej umowy należy stosować (przy braku wspólnego obywatelstwa) prawo państwa, gdzie zamieszkują. Czy to oznacza, że należy uznać umowę za bezskuteczną (nieważną ?), bo przecież prawo polskie nie przewidywało w 1995 roku zawierania umów o rozdzielności z wyrównaniem dorobku?. A może za bezskuteczną tylko w części dot. wyrównania dorobku, lecz skuteczną w części dot. rozdzielności ? A może za datę dokonywania oceny przyjąć nie datę zawarcia umowy, lecz datę orzekania (dokonywania podziału) i wtedy dzielić majątek stosownie do postanowień tej umowy (kilkunastostronnicowej)?


A może mamy umowę z Francją, bo wtedy pierwszeństwo ma umowa. I po co Ci ludzie zawierają takie umowy

kropek napisał w dniu 23.11.2010 o godzinie 18:23:03 :

"kry_mi" napisał:

A może mamy umowę z Francją, bo wtedy pierwszeństwo ma umowa.


A mamy. W stosunkach polsko- francuskich ciągle obowiazuje umowa z 5.04.1967r o prawie właściwym, jurysdykcji i wykonywaniu orzeczeń w zakresie prawa osobowego i rodzinnego z 5.04.1967r. (Dz. U. z 1969r. nr 4 poz. 22 i 23) . Przepisy tej umowy w zakresie norm kolizyjnych w stosunkach rodzinnych mają pierwszeństwo przed normami ppm. Kwestię ważności i skutków majątkowych umów małżeńskich reguluje art.6 Umowy. Pierwszeństwo dla prawa wybranego przez strony. Jeśli nie wybrały - prawo państwa, na terytorium którego umowa została zawarta. Szczegóły w umowie.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.