Czwartek 20 stycznia 2022 Wydanie nr 5078

Prawo rodzinne

wniosek o wydanie informacji

marrta napisał w dniu 25.11.2010 o godzinie 14:22:10 :

Wpłynął mi do RC o wydanie informacji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą na podst. art. 15 u.4 pkt 3.) lit. g Ustawy o pomocy osobom upr. do alimentów.

Stan faktyczny:
wpłynął pozew o ustalenie ojcostwa i alimenty.
Odpis pozwu doręczony pozwanemu - Anglikowi mieszkającemu w W. Brytanii.
Postępowanie zabezpieczone poprzez zobowiązanie pozwanego do uiszczania alimentów po 500 zł.
Wydano tytuł wykonawczy wraz z zaświadczeniem, iż stanowi on europejski tytuł wykonawczy.

pełnomocnik powódki przesłał do właściwej instyt. w W. Brytanii tytuł wykonawczy wraz ze stosowną dokumentacją - tak twierdzi - do moich akt złożył dowód nadania przesyłki do właściwej instytucji w W. Brytanii.

Złożył do mojej sprawy wniosek - opisany na wstępie.

Przepis art. 15 u.4 pkt 3.) lit. g) stanowi, że do wniosku o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu należy dołączyć:
informacje właściwego sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonywaniem tytułu wykonawczego za granicą albo o niepodjęciu tych czynności w szczególności w związku z:
- brakiem podstawy prawnej do ich podjęcia lub
- brakiem możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą.

Mam wątpliwości:
1. skoro wniosek o wykonanie orzeczenia składa się na podstawie art. 39 Rozporządzenia RE 44/2001 do sądu albo właściwego organu (określone w załączniku do Rozporządzenia), to czy przedmiotowe "informacje" powinien wydać ten organ lub sąd, do którego złożyło się wniosek o wykonanie (czyli w moim przypadku organ brytyjski), czy też - sąd, który wydał orzeczenie?

moje rozważania: za stanowiskiem, że to ja powinnam wydać przedmiotową informację przemawia wykładnia językowa, art. 15 itd. stanowi przecież, że informacja ta ma zaświadczać, że osoba uprawniona podjęła czynności związane z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą. Choć z drugiej strony - nawet badając pod względem językowym można mieć wątpliwości...

za przyjęciem, że przedmiotową informację powinien wydać organ brytyjski jest okoliczność, że to tamten organ ma wiedzę co do tych czynności, że co do zasady informacje takie są wydawane po zakończeniu postępowania i tytułem wykonawczym jest wyrok (a u mnie - na podstawie postanowienia zabezpieczającego) ...


2. w przypadku, gdy przyjmiemy, że ww informacje ma wydać tamten organ brytyjski, to jak rozpoznać wniosek?
oddalić? odrzucić? uzasadniać to?
chyba oddalić bez uzasadnienia????

3. jeśli przyjmiemy, że to ja mam wydać "informacje", to w jakiej formie?
nie znalazłam do tego rozporządzenia.,
czy wydać "zaświadczenie" czy "informacje" i po prostu napisać, że "..... osoba uprawniona podjęła czynności związane z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą".


nie wiem, co o tym myśleć, mieliście już coś podobnego?
marrta.

Ciacho napisał w dniu 30.11.2010 o godzinie 21:47:32 :

Nie miałem takiego przypadku, ale z tego co wiem i pamiętam to chyba bezpośrednio nie można się zwracać do zagranicznego organu o prowadzenie egzekucji. U mnie jest sędzia w SO, który się zajmuje takimi sprawami. To chyba SO jest pośrednikiem w przesyłaniu korespondencji związanej z takimi zagranicznymi egzekucjami. Powyższe prowadziłoby do wniosku, że taki wniosek należałoby przekazać SO do udzielenia informacji.

monikissima napisał w dniu 02.12.2010 o godzinie 20:43:05 :

Nie czytałam tego postu wcześniej, ale:
- to, że pełnomocnik coś sam wysłał do jakiejś instytucji w GB nie oznacza, że podjął czynności związane z wykonaniem tytułu za granicą
- egzekucję z zagranicy prowadzi zwykle odpowiedni wydział SO lub w przypadku egzekucji z niektórych państw - sąd, który wydał orzeczenie (znacznie rzadszy przypadek)
- SO przesyła gdzie trzeba stosowne dokumenty, pośredniczy w całej egzekucji i to SO może wydać taką informację, że wierzyciel podjął czynności, o ile podejmie te czynności wymagane przez SO, a nie dowolne (to już moja interpretacja)
- moim zdaniem Ty nie powinnaś niczego wydawać, a na pewno nie przy takim stanie faktycznym (że pełnomocnik COŚ GDZIEŚ przesłał);
- jak zwykle nie mam przy sobie ustawy, nie pamiętam, czy wynika stamtąd obowiązek wydania decyzji, bo jeśli nie, to ja pismem powiadomiłabym go o braku podstaw do wydania informacji przez tutejszy sąd (myślę, że taka informacja, to odpowiednik informacji od komornika o bezskuteczności egzekucji i nie wymaga postanowienia).
To tak na szybko. Dawno tego nie miałam i nie pamiętam, czy tam jest mowa o konkretnej formie informacji lub odmowie udzielenia informacji.

marrta napisał w dniu 07.12.2010 o godzinie 11:08:17 :

"Nie miałem takiego przypadku, ale z tego co wiem i pamiętam to chyba bezpośrednio nie można się zwracać do zagranicznego organu o prowadzenie egzekucji. U mnie jest sędzia w SO, który się zajmuje takimi sprawami. To chyba SO jest pośrednikiem w przesyłaniu korespondencji związanej z takimi zagranicznymi egzekucjami. Powyższe prowadziłoby do wniosku, że taki wniosek należałoby przekazać SO do udzielenia informacji."

można

są dwa tryby egzekucji świadczeń alimentacyjnych:
1. w trybie konwencji nowojorskiej, a więc przez SO - we Wrocławiu jest to Wydział Wizytacyjny, w innych sądach - różnie
2. w trybie Rozporządzenia Rady Europy - i wówczas rzeczywiście wierzyciel zwraca sie do właściwego organu zagranicznego o wszczęcie egzekucji

co do tego nie miałam wątpliwości

natomiast odnośnie mojego pytania - JUŻ WIENM

- dzięki pomocy p. sędzi z SO:
1. wniosek taki można złożyc jedynia w razie ezekwowania alimentów w trybie konwencji nowojorskiej. Wówczasw nioske ten składa się do właściwej komórki SO, zajmującej się egzekucją zagraniczna.
W razie egzekwowana w trybie Rozp. Rady- ani SR ani SO nie sa właściwe do wydawania takiej informacji.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.