Poniedziałek 25 stycznia 2021 Wydanie nr 4718

Prawo rodzinne

kurator dla nieobecnego

eee1977 napisał w dniu 30.12.2010 o godzinie 22:48:03 :

czy u was jest praktyka ustanawiania kuratorow dla nieobecnych do postępowań administracyjnych na żądanie organu/SP (wymeldowanie, uniewaznienie paszportu)?

u nas zalew wniosków i z reguły to sprawa numerkowa ale zdarzają sie niezłe kwiatki;-)
np.
obywatel kanadyjski, nie polski który jak podała wierzycielka alimentacyjna, zamieszkały w W-wie ul. XY, juz tam nie mieszkający na dzień złożenia wniosku do Sądu (tak twierdzi komornik który go szukał, ale np. wywiadu policji organ do akt nie złozył) , zniknał gdzieś
prawdopodobnie wyjechał do Kanady, ale to takie plotki,
nie siedzi w AŚ/ZK
w katach poza data urodzenia i nazwiskiem nie ma innych danych osobowych, wiec jak go szukac?

i teraz mam watpliwośc, czy jest w ogole jurysdykcja w nieprocesie do takiej sprawy (strony dwie, wnioskodawca organ i ten uczestnik)?
poza tym czy jesli nie ma tego wywiadu POlicji to czy zlecacie go sami, czy wzywacie wnioskodawcę, żeby przedłozył jeszcze jakies dokumenty?

M.A.E. napisał w dniu 30.12.2010 o godzinie 23:13:36 :

tak, rozpoznajemy takie wnioski

wnioskodawca musi wykazać, ze miejsce pobytu uczestnika nie jest znane i wykorzystał dostępne środki do jego ustalenia - niczego sami nie zlecamy
jak nie wykaże - oddalam

obywatel Kanady - na pierwszy rzut oka brak jurysdykcji, głowy nie dam ( o tej porze i w domu....)

kazanna napisał w dniu 15.02.2011 o godzinie 13:30:48 :

czy ustanawialiście kuratora dla nieobecnego na potrzeby sprawy karnej ? ( chodzi o rodzica pokrzywdzonego małoletniego, którego adres jest nieznany bo wyjechał za granice, dziecko pod opieka babci ).

kam napisał w dniu 15.02.2011 o godzinie 14:44:09 :

taki kurator miałby reprezentować małoletniego? nie bardzo to widzę...

kazanna napisał w dniu 15.02.2011 o godzinie 15:31:17 :

kurator miałby reprezentować nieobecnego rodzica i tym samym także małoletniego , mi tez coś tu nie pasuje, tylko nie wiem co... coś mi szare komórki jeszcze się nie rozruszały po zwolnieniu...

mefisto napisał w dniu 15.02.2011 o godzinie 17:10:28 :

Mnie sie zdarza i to nawet często, że do spraw karnych ustanawiam kuratora ale dla małoletniego np. w sprawie o znęty czy podobnych. W takich wypadkach zawsze ustanawiam adwokata na cito, ORA wyznacza mi go w terminie 3 dni wiec nawet szybciej anizeli ze wskazaniem czlonka rodziny. Adwokaci nie protestuja, wynagrodzenie wyplaca im Wydzial karny lub prokuratura.

W sprawie o ktorej piszesz, to osobiscie takze nie widze mozliwosci ustanowienia wspolnego kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu rodzica i maloletniego.

kazanna napisał w dniu 15.02.2011 o godzinie 17:37:16 :

czyli tak jak mi sie od początku zdawało : kurator dla małoletniego z art. 99 krio, bo "żadne z rodziców nie może reprezentować dziecka " , nie dlatego że sa przesłanki z art. 98 krio, tylko dlatego że ojca nie ma, a matki nie można znaleźć...

K.Ierownik napisał w dniu 17.02.2011 o godzinie 00:39:50 :

"mefisto" napisał:

wynagrodzenie wyplaca im Wydzial karny lub prokuratura.


A od czego to zależy? Wpisujecie to jako sprawę w wniosku prokuratury czy z urzędu?
U nas jest teraz zatrzęsienie tych spraw po zeszłorocznym dyskusyjnym orzeczeniu karnej siódemki SN .

mefisto napisał w dniu 17.02.2011 o godzinie 06:33:58 :

Co do zasady wyplaca wydzial karny na podst. 626 kpk. Zdarzały sie jednak takie sytuacje ze Prokuratura wnosila o ustanowienie kuratora a następnie sprawę umarzała zanim nabrała rumienców w Wydz. karnym. Wowczas to prokratura - przynajmniej u nas - wyplaca kuratorom adwokatom wynagrodzenie. My jako wydz cywilny nie bawimy sie juz po wydaniu postanowienia o ustanowieniu kuratora w wyplate jego wynagrodzenia, bo np. nie wiemy ile razy stawil sie na sprawie karnej od czego zalezec bedzie takze wysokosc tego wynagrodzenia.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.