Piątek 03 grudnia 2021 Wydanie nr 5030

Karne procedura

Kara porządkowa w postępowaniu skarbowym

jano1976 napisał w dniu 13.01.2011 o godzinie 19:21:12 :

W postępowaniu karnym skarbowym jest przesłuchiwany przed pracownikiem Urzędu Skarbowego świadek. W trakcie przesłuchania świadek ten, bez zgody i wiedzy przesłuchującego nagrywa to przesłuchanie. W protokole nie została ujęta kwestia powołania się przez niego na art. 183 kpk jako podstawę odmowy odpowiedzi na niektóre pytania. Świadek dostał karę porządkową z art. 262 Ordynacji podatkowej za utrudnianie postępowania. Czy dołączenie do odwołania treści nagrania Waszym zdaniem grozi mu jakimiś konsekwencjami. Dodam, że na nagraniu ewidentnie jest treść zeznań zawierająca powołanie się na art. 183 kpk, czego nie ma w protokole. Od razu dodam, że świadek podpisał protokół i nie zwrócił na to uwagi a teraz organ US wskazuje, że w protokole tego nie ma więc się nie powołał.

Dede_ napisał w dniu 13.01.2011 o godzinie 21:32:00 :

O, nieładnie Urzędzie Skarbowy, nieładnie! Moim zdaniem nic gościowi nie grozi i niech się broni jak najbardziej dołączeniem nagrania. Kpk nie przewiduje sankcji za nagrywanie bez pozwolenia. Karę z 262 O.p. w tym układzie dostał bezpodstawnie. Skoro nie wpisano tego, na co się powoływał, to znaczy że nie były rozpatrywane jego argumenty ze 183 kpk. Tylko przy zapisie do protokołu i wskazaniu powodów, dla których organ podatkowy nie uznaje słuszności jego argumentacji, mógłby nałożyć karę. Gdybym była odwoławcza (o ile wniesiono zażalenie), to uchyliłabym karę, bo została nałożona w sytuacji, gdy osoba przesłuchiwana nie stosowała obstrukcji a działała w swoim przekonaniu w granicach przysługującego jej prawa, nie otrzymała też wyraźnego wskazania od organu procesowego o zajęciu innego stanowiska.

wanam napisał w dniu 15.01.2011 o godzinie 10:49:23 :

trochę się US pomyliły postępowania, chyba że było to postępowanie podatkowe, kontrolne, a nie karnoskarbowe?

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.