Forum sędziów
Koledzy Karniści proszę Was o pomoc w następującej sprawie;
Jeden Polak oskarżył drugiego Polaka o to, że ten na terenie Niemiec pomówił go przed ich pracodawcą. Zgodnie z art.1 11 &1 kk warunkiem odpowiedzialności za czyn popełniony za granicą jest uznanie takiego czynu za przestępstwo również przez ustawę obowiązującą w miejscu jego popełnienia.
Co w tej sytuacji zrobić ? Skąd wziąć niemiecki kk itd?
trzeba się zwrócić tutaj: http://bip.ms.gov.pl/pl/ministerstwo/struktura-organizacyjna/departament-wspolpracy-miedzynarodowej-i-prawa-europejskiego/
Tyle że jest ryzyko, że przyślą ci ten tekst po mongolsku. Mongolskie prawo przysłali po niemiecku więc pewnie w drugą stronę też to działa
mi przysłali tekst oryginalny z tłumaczeniem, ale po prawdzie z 6 lat temu to było
Ida, a zwracałaś się o tłumaczenie całego kodeksu, czy tylko o tłumaczenie konkretnego przepisu ?
zwracałam się o wskazanie czy jest odpowiednik naszego przepisu oraz nadesłanie tego odpowiednika wraz z tłumaczeniem;
wydaje mi się, że odnośnie tego trybu zwracania się do MS był konkretny przepis, na który się powoływałam
Pewnie bez oficjalnej drogi się nie obędzie, ale możesz jeszcze nieoficjalnie zwrócić się mailowo do fachowców dwujęzycznych: http://www.adwokat-niemcy.net/page19.html, może Ci pomogą i wcześniej będziesz mieć pojęcie, czego się spodziewać. W każdym razie daj znać, jaki był efekt.
Generalnie chodzi o rozdz. 14 Strafgesetzbuch § 185 - §200.
"ida" napisał:
zwracałam się o wskazanie czy jest odpowiednik naszego przepisu oraz nadesłanie tego odpowiednika wraz z tłumaczeniem;Znalazłem swoje pisma i zwracałem się bez wskazywania podstawy prawnej. Ale podstawę stanowi § 5 Rozporządzenia MS z 28 stycznia 2002 r. w sprawie szczegółowych czynności sądów w sprawach z zakresu międzynarodowego postępowania cywilnego oraz karnego w stosunkach międzynarodowych Dz.U. Nr 17, poz. 916.
wydaje mi się, że odnośnie tego trybu zwracania się do MS był konkretny przepis, na który się powoływałam
Dzięki za wsparcie. Powiedzcie mi tylko proszę, czy rzeczywiście trzeba akta przesyłać wraz z wnioskiem do MS-u ( bo tak wynika z rozporządzeni ) czy nie? Jaka jest u Was praktyka. Powiem szcerze wolałabym nie wysyłać , ale jak trza, to trza .
"Alicja" napisał:
Dzięki za wsparcie. Powiedzcie mi tylko proszę, czy rzeczywiście trzeba akta przesyłać wraz z wnioskiem do MS-u ( bo tak wynika z rozporządzeni ) czy nie? Jaka jest u Was praktyka. Powiem szcerze wolałabym nie wysyłać , ale jak trza, to trza .Ja wysyłałem.
ja też wysyłałam z aktami
No dobra to ja też wyślę te akta
Dzięki wszystkim za pomoc
Boszsz..., przez jakąś pyskówkę, w ministerstwie będą moje akta oglądali, to zobaczą z jakimi zjawiskami sędziowie mają do czynienia.
Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻
Sprawa rzecz jasna cywilna.
Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.
Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…
Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?
sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌
Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.
Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.
Pozdrawiam.
co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.