Wtorek 24 maja 2022 Wydanie nr 5202

Cywilna procedura

Nakaz upominawczy tytułem zabezpieczenia

jarocin napisał w dniu 23.01.2008 o godzinie 15:02:40 :

Mam przed sobą akta i oczom nie wierzę: w sprawie gdzie wydałem nakaz upominawczy i obecnie wpłynął od niego sprzeciw, pozwany składa kolejne pismo, w którym pisze: wnoszę o wydanie postanowienia o upadku zabezpieczenia, gdyż komornik dokonał zabezpieczenia roszczenia z nakazu. Komornik twierdzi bowiem, że do nakazu zapłaty stosuje poprzez art. 353(2) kpc odpowiednio art. 479(19a) kpc, który mówi, że wyrok I instancji jest tytułem zabezpieczenia. Wykładania wg mnie totalnie antysystemowa i zamierzam wniosek pozwanego odwalić pisząc, że nakaz upomin. nie jest tytułem zabezpieczenia, bo stosowanie "odpowiednie" nie oznacza, że stosuje się każdy przepis o wyroku. Na razie dalj się nie rozpisuję, bo czasu mi brak.

Ubi i Vilge: czekam na ciekawą i jątrzącą wymianę poglądów.

ubilexibi napisał w dniu 23.01.2008 o godzinie 15:32:08 :

Ciekawa koncepcja. Muszę nad tym pomyśleć.

aktopek napisał w dniu 23.01.2008 o godzinie 17:03:59 :

Gdyby miało tak być jak twierdzi komornik - art. 492 kpc byłby niepotrzebny. Według mnie komornik bredzi, chociażby dlatego, że skoro wpłynął sprzeciw nakaz upominawczy utracił moc.

Vilgefortz napisał w dniu 23.01.2008 o godzinie 17:45:07 :

"jarocin" napisał:

Ubi i Vilge: czekam na ciekawą i jątrzącą wymianę poglądów.


Jarocin, nasze wymiany poglądów z Ubim nigdy nie są jątrzące My tak sobie po prostu gwarzymy

A poruszony problem jest bardzo ciekawy.
Bez głębszego przemyślenia skłaniałbym sie ostrożnie do poglądu, że nakaz wydany w postępowaniu upominawczym gospodarczym nie stanowi ipso iure tytułu zabezpieczenia.
Wyrok jest definitywną, choć nieprawomocną wypowiedzią sądu I instancji - zapada po skonfrontowaniu stanowisk stron procesu na rozprawie. Z założenia trzeba przyjąć, że opiera się on na twardych przesłankach, a poza tym wyrok nie traci mocy po wniesieniu apelacji. Można uznać, że nadanie mu funkcji tz jest premią dla przedsiębiorcy za wygraną batalię.
A nakaz w upominawczym to wiadomo - w każdej sprawie o roszczenie pieniężne wystarczy złożyć pozew (pomijam braki, czy opłatę), żeby go uzyskać, a po sprzeciwie traci on moc. Jeżeli zaś nie ma sprzeciwu to stosunkowo szybko od wniesienia sprawy dochodzi do prawomocności, po ktorej zabezpieczenie jest zbędne, gdyż można uzyskać tw.
Stosując wykładnie celowościową raczej dojdziemy do wniosku, że taki nakaz nie jest tz.
A literalnie ... można bronić odmiennej tezy
PZDRV

ubilexibi napisał w dniu 23.01.2008 o godzinie 18:11:23 :

Przychylam się do stanowiska, że nakaz upominawczy w postępowaniu gospodarczym nie jest tytułem zabezpieczenia.
Na moje oko, to wygląda tak. Do nakazu upominawczego w postępowaniu gospodarczym stosujemy przepisy o postępowaniu gospodarczym i upominawczym, z prymatem tych pierwszych ze względu na treść art. 479(1a) k.p.c. Z tego jeszcze nie wynika, że nakaz upominawczy jest tytułem zabezpieczenia. Brak tu bowiem normy odsyłającej.
Dalej na podstawie art. 13§1 k.p.c. stosujemy ,,ogólne" przepisy o procesie, w tym także art. 353(2) k.p.c., który odsyła nas z kolei do art. 316 - 352 k.p.c. Przepis ten jako ogólny nie może jednak odsyłać do szczególnych przepisów o postępowaniu odrębnym w sprawach gospodrczych. I tego nie czyni. Brak więc odesłania do art. 479(19a) k.p.c. Argumentacja komornika jest więc błędna.

Przepis art. 479(19a) k.p.c. stanowi zatem wyjątkowe uregulowanie, dotyczące jedynie wyroków w postępowaniu gospodarczym.

Stosując zresztą konsekwentnie argumentację komornika, trzeba by przyjąć, że również każde postanowienie wydane w postępowaniu gospodarczym jest tytułem zabezpieczenia ze względu na treść art. 361 k.p.c. Ba, nawet zarządzenia przewodniczącego są takimi tytułami (art 362 k.p.c. w zw. z art 361 k.p.c.).

Rację ma również Vilgefortz wskazując na charkter nakazu upominawczego.

Zatem wniosek o stwierdzenie upadku zabezpieczenia trzeba oddalić.

jarocin napisał w dniu 23.01.2008 o godzinie 18:34:02 :

No to wyjątkowo wszyscy trzej się zgadzamy Trudno byłoby jeszcze coś dodać do Waszej argumentacji. Przede wszystkim też kładłbym akcent na to, że odesłanie jest do ogólnych przepisów z procesu o wyrokach, a nie do przepisów szczególnych.

Dzięki za posty.

beatah napisał w dniu 29.01.2008 o godzinie 15:50:45 :

Aby nie byłoby za dobrze.
Jezeli w istocie sąd nie udziełił zabezpieczenie, to czy wniosku nie należałoby odrzucić? Wydaje się, że oddalenie wniosku powinna nastąpić w wypadku, gdy sąd nie znalazł podstaw do stwierdzenia upadku zabezpieczenia. Ale w tej sprawie zabezpieczenia nie było nie miało co ewentualnie upadać.
Pozdrawiam.

ubilexibi napisał w dniu 30.01.2008 o godzinie 22:44:27 :

OK. Zgoda oddalenie albo stwierdzenie upadku - wtedy, gdy udzielono zabezpieczenia i są podstawy, baby orzec tak albo tak. Natomiast w sytuacji, gdy zabezpieczenia w ogóle nie było wniosek należałoby odrzucić, ponieważ nie można go zbadać ,,merytorycznie" w sensie stwierdzenia, czy zabezpieczenie upadło czy też nie.

jarocin napisał w dniu 30.01.2008 o godzinie 22:55:26 :

"ubilexibi" napisał:

OK. Zgoda oddalenie albo stwierdzenie upadku - wtedy, gdy udzielono zabezpieczenia i są podstawy, baby orzec tak albo tak. Natomiast w sytuacji, gdy zabezpieczenia w ogóle nie było wniosek należałoby odrzucić, ponieważ nie można go zbadać ,,merytorycznie" w sensie stwierdzenia, czy zabezpieczenie upadło czy też nie.


Ok, może być odrzucenie. Tak czy siak jest zażalenie.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.