Piątek, 24 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5933
Piątek, 24 maja 2024

Forum sędziów

Zabezpieczenie rosszczeń z tytułu OC posiadaczy pojazdów

jano1976
25.01.2011 09:34:57

Ofiary wypadków dostaną szybką pomoc

http://www.rp.pl/artykul/4,599073_Ofiary-wypadkow-dostana-szybka-pomoc.html

Założenia zmiany są rewelacyjne, w ciężkich wypadkach i katastrofach będzie można zabezpieczyć prawa pokrzywdzonego przez nakazanie zakładowi ubezpieczeń wypłaty zaliczki na poczet odszkodowania, postanowienie zaskarżalne a przesłanki do wyliczenia wysokości zaliczki cokolwiek niejasne. Na dodatek z uzasadnienia wynika, że ma to pomóc pokrzywdzonym, którzy nie mają wiedzy prawnej i funduszy na wpisy w sądzie cywilnym i ma to być jak wynika z uzasadnienia remedium na działania ubezpieczycieli wstrzymujących się od wypłaty odszkodowania do zakończenia postępowania. A zatem w wypadkach kolejna rzecz, którą będziemy musieli robić a która ma średni związek z kwestią winy oskarżonego.

Gotka
25.01.2011 10:38:19

jak to ma robić sąd karny, to mnie się podoba

balladyna
25.01.2011 11:38:09

mam wątpliwości co do zgodności tego rozwiązania z zasadą domniemania niewinności. Poza tym z projektu wynika, że to na Sądzie lub Prokuratorze w przygotowawczym - w wypadku złożenia przez pokrzywdzonego takiego wniosku - ciążył będzie obowiązek wystąpienia do ubezpieczyciela o dokumentację i de facto ustalenia wstępnie wysokosci szkody czy zadośćuczynienia. Potem - jak się okaże że sprawca nie jest winny - Sąd będzie musiał wydać kolejne orzeczenie zwalniające ubezpieczyciela z obowiązku zapłaty zaliczki. A ubezpieczyciel będzie miał roszczenie zwrotne (zakładam, że wówczas okaże się że pokrzywdzony wydał już wszystkie otrzymane tytułem zaliczki pieniądze).
Rozwiązanie to jednym słowem nakłada na Prokuratora, a potem Sąd wiele dodatkowych obowiazków i każe sądowi przed czasem ujawnić swój pogląd na temat winy sprawcy. Z tego co się orientuję, projekt nie pozostawia też ubezpieczycielowi (i ubezpieczonemu - oskarżonemu) żadnej drogi odwoławczej od orzeczenia zobowiązującego do do wypłaty zaliczki...
Tak więc rozwiązanie może wydawać się na pierwszy rzut oka słuszne i sprawiedliwe, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.
Dodam, że wczoraj przedstawiono nam w wydziale projekt do zaopiniowania. Mieliśmy na to cały 1 dzień....

[ Dodano: Wto Sty 25, 2011 11:38 am ]
jano napisał, że postanowienie zaskarżalne. może czegoś nie doczytałam..

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.