Sobota 28 stycznia 2023 Wydanie nr 5451

Prawo rodzinne

nazwisko dziecka

kazanna napisał w dniu 27.01.2011 o godzinie 10:50:44 :

Pytanie jest proste : czy można zmienić nazwisko dziecka ustalone w drodze uznania. I czy zmiana brzmienia art. 89 2 krio oznacza , że nazwisko ustalone w wyroku ustalającym ojcostwo nie może być później zmieniane przez sąd.
I co z nazwiskiem dla dziecka pełnoletniego, co do którego ustalono ojcostwo. jakoś źle mi brzmi formułka " nadaje powodowi nazwisko... " skoro on jest pełnoletni... a gdyby to była juz mężatka z nazwiskiem męża? rany....

Sofista napisał w dniu 29.01.2011 o godzinie 18:41:00 :

Pytanie jest proste : czy można zmienić nazwisko dziecka ustalone w drodze uznania. I czy zmiana brzmienia art. 89 2 krio oznacza , że nazwisko ustalone w wyroku ustalającym ojcostwo nie może być później zmieniane przez sąd.
I co z nazwiskiem dla dziecka pełnoletniego, co do którego ustalono ojcostwo. jakoś źle mi brzmi formułka " nadaje powodowi nazwisko... " skoro on jest pełnoletni... a gdyby to była juz mężatka z nazwiskiem męża? rany...

Odnosnie nazwiska pełnoletniego dziecka to w kazdej chwili moze je sobie zmienic w Urzedzie Stanu Cywilnego Ustawa o zmianie imienia i nazwiska
z dnia 17 pazdziernika 2008 r. (Dz.U. Nr 220, poz. 1414) skoro 89 2 krio stanowi ze pózniej nie moze byc zmienione

Kazanna to tylko mój pomysł jak to ugryzc ale pewnie tak tego nie załatwisz <mysli2>

kazanna napisał w dniu 29.01.2011 o godzinie 18:45:04 :

dzięki niestety moje pytanie dotyczyło dwóch rożnych spraw- w tej co chodzi o zmianę nazwiska , dziecko jest małoletnie...,
co do drugiej to już sobie sama wyjaśniłam , ze brzmi może głupio ale musi być : "nadaje nazwisko.... " bo inaczej wyrok będzie niepełny. a nazwisko musi być według nowych reguł, czyli jak sie dorosłe dziecko nie dogada z nowym tatusiem , to dwuczłonowe... , które sobie potem zmieni w trybie, który ty wskazałeś

Sofista napisał w dniu 29.01.2011 o godzinie 19:29:54 :

Ale czegos nie kumam skad miał by wynikać zakaz zmiany ( jaki przepis) nazwiska przez sąd o którym piszesz w 89 2 krio skoro sąd opiekuńczy w wydanym pózniej post. moze też na wniosek dziecka....

M.A.E. napisał w dniu 29.01.2011 o godzinie 20:38:38 :

do pierwszego: art. 90 par.2 przewiduje sytuacje, w których niedopuszczalne jest nadanie nazwiska dziecku ( w tym zmiana)

z 89 par 2 to nie wynika moim zdaniem

do drugiego - jak Sofista - jak nie dojdzie z tatusiem do porozumienia to później zmieni

mefisto napisał w dniu 04.03.2011 o godzinie 20:16:37 :

Mam pytanie z odrobine innej beczki. Czy w sprawie o kontakty rozpoznajecie takze wniosek o zmiane nazwiska maloletniego czy wylaczacie taki wniosek do odrebnej dekretacji?

kry_mi napisał w dniu 05.03.2011 o godzinie 22:33:50 :

"mefisto" napisał:

Mam pytanie z odrobine innej beczki. Czy w sprawie o kontakty rozpoznajecie takze wniosek o zmiane nazwiska maloletniego czy wylaczacie taki wniosek do odrebnej dekretacji?


Skład sądu jest taki sam i chyba nie ma podstawy do wyłączenia chociaż sprawa o kontakty może trwać długo, tak samo zresztą jak i o zmianę nazwiska

K.Ierownik napisał w dniu 18.03.2011 o godzinie 23:01:31 :

Też bym razem obsądził.

mefisto napisał w dniu 19.03.2011 o godzinie 11:16:32 :

No dobra, a jesli w sprawie kontaktów chca natychmiast ugody a co nazwiska dra ze soba koty, to co? Ciagnac kontakty z tego drugiego powodu?

kam napisał w dniu 19.03.2011 o godzinie 16:26:31 :

postanowienie częściowe?

K.Ierownik napisał w dniu 19.03.2011 o godzinie 20:52:44 :

"mefisto" napisał:

No dobra, a jesli w sprawie kontaktów chca natychmiast ugody a co nazwiska dra ze soba koty, to co? Ciagnac kontakty z tego drugiego powodu?


Jeżeli już połączyłaś oba roszczenia do wspólnego rozpoznania niech zawrą ugodę w sprawie kontaktów, wydaj postanowienie częściowe o umorzeniu postępownia w tym zakresie i dalej sobie prowadź w sprawie nazwiska.

monikissima napisał w dniu 20.03.2011 o godzinie 08:51:53 :

"K.Ierownik" napisał:

niech zawrą ugodę w sprawie kontaktów




Przyjedź na jedną moją kontaktową sesję, błagam

Ja mam teraz zalew wniosków Wietnamczyków o zmianę nazwiska/sprostowanie aktu urodzenia. Starają się teraz masowo o obywatelstwo i nagle przeszkadza, że w a.u. jest coś nie tak.

falkenstein napisał w dniu 20.03.2011 o godzinie 09:25:57 :

ooo, tak! Prostowanie Wietnamców to fajna zabawa. Nie dość że oni prawie wszyscy się nazywają Nguyen to jeszcze połapanie się gdzie oni mają imię a gdzie nazwisko to jest koszmarek.

K.Ierownik napisał w dniu 20.03.2011 o godzinie 13:57:56 :

"monikissima" napisał:

Przyjedź na jedną moją kontaktową sesję, błagam


No jeśli błagasz, to chyba nie mam wyjścia. <stres>

Pozwolę sobie jednak w uzupełnieniu mojego postu stwierdzić, że u mnie ugody w sprawie o kontakty to żadne science fiction. Mediowanie trwa z pół godziny, ale nierzadko jest skuteczne.

K.Ierownik napisał w dniu 20.03.2011 o godzinie 13:59:08 :

"falkenstein" napisał:

ooo, tak! Prostowanie Wietnamców to fajna zabawa. Nie dość że oni prawie wszyscy się nazywają Nguyen to jeszcze połapanie się gdzie oni mają imię a gdzie nazwisko to jest koszmarek.


Skoro wszyscy się jednakowo nazywają, to co wy prostujecie

Katie napisał w dniu 05.04.2011 o godzinie 20:19:22 :

"Sofista" napisał:

Ale czegos nie kumam skad miał by wynikać zakaz zmiany ( jaki przepis) nazwiska przez sąd o którym piszesz w 89 2 krio skoro sąd opiekuńczy w wydanym pózniej post. moze też na wniosek dziecka....


Odświeżając temat, bo się nad nim ciut bardziej pochyliłam...
Co powiecie na art. 584 kpc postanowienie o nadaniu dziecku nazwiska staje się skuteczne dopiero po uprawomocnieniu się. Postanowienia takiego sąd opiekuńczy nie może zmienić ani uchylić.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.