Sobota, 18 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5927
Sobota, 18 maja 2024

Forum sędziów

Paragraf 51 ust 2 regulaminu

cin
03.02.2011 12:36:26

Z regulaminu:
§ 51. 1. Stronom postępowania, ich pełnomocnikom oraz innym osobom, uprawnionym na podstawie przepisów szczególnych, pracownicy sądu powinni w miarę potrzeby i możliwości udzielać niezbędnych informacji o toku postępowania w prowadzonych sprawach.
2. Od osób, o których mowa w ust. 1, można żądać złożenia pisma tylko wtedy, gdy wynika to z przepisów postępowania sądowego.


1. Czy waszym zdaniem przepis par. 51 ust. 2 odnosi się generalnie do wszelkich pism procesowych?
2. A może jest powiązany funkcjonalnie wyłącznie z par 51 ust 1 i dotyczy wyłącznie pism o udzielenie informacji o toku postępowania ?

Z góry dziękuję za pomoc.

romanoza
03.02.2011 12:43:56

"cin" napisał:

Z regulaminu:
§ 51. 1. Stronom postępowania, ich pełnomocnikom oraz innym osobom, uprawnionym na podstawie przepisów szczególnych, pracownicy sądu powinni w miarę potrzeby i możliwości udzielać niezbędnych informacji o toku postępowania w prowadzonych sprawach.
2. Od osób, o których mowa w ust. 1, można żądać złożenia pisma tylko wtedy, gdy wynika to z przepisów postępowania sądowego.


1. Czy waszym zdaniem przepis par. 51 ust. 2 odnosi się generalnie do wszelkich pism procesowych?
2. A może jest powiązany funkcjonalnie wyłącznie z par 51 ust 1 i dotyczy wyłącznie pism o udzielenie informacji o toku postępowania ?

Z góry dziękuję za pomoc.
Odp. 2. A kolega brał wczoraj udział w ankiecie a jeżeli tak to jak głosował

cin
03.02.2011 12:49:42

Dzięki Romi

Nie oddałem głosu bo nie zdążyłem Ale wiem, że jutro będzie i może uda mi się zdążyć.

Pawnik
03.02.2011 20:56:49

Chyba oczywiste jest, że par 52 regulaminu jest niekonstytucyjny

kzawislak
03.02.2011 21:04:03

"Pawnik" napisał:

Chyba oczywiste jest, że par 52 regulaminu jest niekonstytucyjny


dlaczego

§52
1. Pisma kierowane do organów, instytucji lub osób w sprawie udzielenia informacji dotyczących stron oraz nadesłania dokumentów i przedmiotów podpisuje przewodniczący wydziału lub sędzia, imieniem i nazwiskiem, potwierdzonymi pieczątką imienną.
2. Przepis ust. 1 nie dotyczy pism, których sporządzanie należy do kierownika sekretariatu.




zresztą w §51 też nie widzę nic niekonstytucyjnego mowa w nim o informowaniu o toku sprawy, a nie o pouczeniach.

Pawnik
03.02.2011 21:23:27

"kzawislak" napisał:

Chyba oczywiste jest, że par 52 regulaminu jest niekonstytucyjny


dlaczego

§52
1. Pisma kierowane do organów, instytucji lub osób w sprawie udzielenia informacji dotyczących stron oraz nadesłania dokumentów i przedmiotów podpisuje przewodniczący wydziału lub sędzia, imieniem i nazwiskiem, potwierdzonymi pieczątką imienną.
2. Przepis ust. 1 nie dotyczy pism, których sporządzanie należy do kierownika sekretariatu.




zresztą w §51 też nie widzę nic niekonstytucyjnego mowa w nim o informowaniu o toku sprawy, a nie o pouczeniach.
.....ponieważ reguluje kwestie postępowania. W kpc nie ma mowy o tym, że zażądanie dowodu stanowiącego dowód ma być opatrzone pieczątką imienną sędziego ....
( przepraszam ale podążam tokiem rozumowania TK )

kzawislak
03.02.2011 21:25:55

"Pawnik" napisał:


( przepraszam ale podążam tokiem rozumowania TK )


aaa ...ja niestety mam problem z podążaniem

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.