Środa 01 lutego 2023 Wydanie nr 5455

Cywilne materialne

Podział nieruchomości

mariusz78 napisał w dniu 04.02.2011 o godzinie 15:24:13 :

Witajcie
Zastanawiam się co zrobić...
Prowadzę sprawę o zniesienie współwłasności przez podział i wydzielenie dwóch innych działek.
Projekt podziału został sporządzony. Żadna z nowo wydzielonych działek nie ma jednak dostępu do drogi publicznej (działka przed podziałem również takiego dostępu nie miała). Z tymże nowo wydzielone działki stanowią całość gospodarczą z innymi działkami, których właścicielami są osoby, którym mają przypaść nowo podzielone działki (nowa działka A ma przypaść osobie Y, który jest właścicielem działki B, graniczącej z działką, a działka B ma dostęp do drogi publicznej). Z jednej strony zgodnie z art. 93 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami podział nieruchomości nie jest dopuszczalny, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej. Jeżeli jednak ustanowiłbym służebność drogi koniecznej na rzecz właściciela działki A, to doprowadziłbym do sytuacji, że właścicielem nieruchomości obciążonej i władnącej jest ta sama osoba - czyli konfuzja i art. 247 kc.
Co robicie w takiej sytuacji?

Johnson napisał w dniu 04.02.2011 o godzinie 15:42:16 :

Dzielić - jak mają którędy dojechać.

Hakoss napisał w dniu 04.02.2011 o godzinie 20:24:24 :

Z dostępem do drogi publicznej jest podobnie jak z "normami obszarowymi" wg. miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, można dzielić fizycznie, jeżeli nowopowstałe działki posłużą do powiększenia działek sąsiednich.
Ja też bym podzielił.

cin napisał w dniu 04.02.2011 o godzinie 20:53:33 :

Też bym podzielił

TDK napisał w dniu 04.02.2011 o godzinie 22:43:37 :

"mariusz78" napisał:

Witajcie
Z jednej strony zgodnie z art. 93 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami podział nieruchomości nie jest dopuszczalny, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej. Jeżeli jednak ustanowiłbym służebność drogi koniecznej na rzecz właściciela działki A, to doprowadziłbym do sytuacji, że właścicielem nieruchomości obciążonej i władnącej jest ta sama osoba - czyli konfuzja i art. 247 kc.
Co robicie w takiej sytuacji?


Taka sytuacja została wprost przewidziana w ugn
Przeczytaj art. 93 ust. 3 zdanie ostatnie.

W przypadku gdy wydziela się działki na powiększenie nieruchomości sąsiedniej wydzielone działki nie muszą mieć dostęu do drogi publicznej. Moim zdaniem w sentencji orzeczenia powinno być określone do jakiej nieruchomości będą przyłączone i że przez nią będą miały dostęp do drogi publicznej - żeby w przyszłości nie przyszli o ustanowienie służebności przez grunty innych sąsiadów. Oni lub ktoś komu te wydzielone działki sprzedadzą.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.