Poniedziałek, 20 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5929
Poniedziałek, 20 maja 2024

Forum sędziów

Brak określenia kto dziedziczy gospadarstwo rolne

Włóczykij
09.02.2011 15:05:42

W jakiś sposób podobne do powyższego problemu.
Jest prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, gdzie ni ema nić, kto dziedziczy gospodarstwo rolne.
Strony tego postępowania po czasie zgłaszają się, iż w toku jest dział spadku, ale przez brak rozstrzygnięcia o dziedziczeniu gospodrastwa nie można go przeprowadzić.
Ich pismo trafia w dekeretacji oczywiści pod tryb art. 679 kpc.
Z akt sprawy o stw. nabycia spadku wynika, że dowodowo sąd miał to gospodarstwo, ale o nim nie orzekł.

W tej sytuacji wychodzi mi, że oddalam wniosek, bo nie spełniają przesłanek z art. 679 kpc (byli stronami stwierdzeniówki, wtedy podali o tym gospodarstwie, więc tu nie mają szans wymaganą przesłankę, że nie mieli możności). Nie traktuję, że sąd w stwierdzeniówce nie orzekł o całości żądania (no bo z przebiegu wynika, że miał wiedzę o gospodarstwie - choć przesłanek jego dziedziczenia nie badał), gdyż tak wygląda klasyczne postanowienie, gdy sąd nie widzi potrzeby dodawania rozstrzygnięcia o gosp. I ewentualnie do rozliczenia pozostaje w procesie, jeśli ktoś zyskał i stracił na tej sytuacji (jest takie bowiem orz., że jak w orzeczeniu zagranicznym spadkobierca nie był ujęty, to może tylko w taki sposób dochodzić swego ze spadku). Sąd który orzeka o dziale spadku, tak jak i jak jest związany prawomocnym postanowieniem i wobec tego przyjmujemy, że jako wskazani w postanowieniu spadkobiercy dziediczą spadek, to i zawiera się w tym gospodarstwo rolne, nawet jeśli nie jest osobno wymienione. Moje postanowienie zaś dodatkowo utwierdza w tej sytuacji prawnej.

Johnson
09.02.2011 15:18:20

To chyba błędnie zakwalifikował przewodniczący. Winno być art. 677 §3 kpc - o wydanie postanowienia uzupełniającego. Co prawda przepis już uchylono ale myślę że w przepisach przejściowych znajdziesz to co potrzeba - art. 6 ust. 2.

gilgamesz
09.02.2011 16:48:08

"Włóczykij" napisał:


Jest prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, gdzie ni ema nić, kto dziedziczy gospodarstwo rolne.a w jakiej dacie otwarty spadek i z jakiej daty postanowienie w tamtej sprawie ?

Włóczykij
09.02.2011 21:29:21

no Gilgameszu bez abecadła, oczywiście, że bezspornei chodzi o sytuację otwarcia spadku, gdy trzeba było orzec o dziedziczeniu gops.

Johny dzięki, bo o to chodziło, że coś przeoczyłam i patrząc w znowelizowany Lez pominęłam to postanowienie,a teraz nie mam pod ręka komenatarzy i już mnie niepokoi to odpowiednio stosowanie, a zatem czy znowu nie prowadziłoby mnie to do kwestii 679 i tego, że jednak jest prawomocne postanowienie nizaskrzone przez osoby, które teraz chca jego weryfikacji choć powinny były to czynic przez zaskarżenie poprzedniego, rany trzeba będzi echyba wcześniej wstać przed wokandą i odrobić od nowa pracę

Johnson
09.02.2011 21:31:40

Po prostu urządzasz zwykłe sns (może zapewnienie spadkowe bym sobie odpuścił), badasz kwalifikacje i wydajasz postanowienie uzupełniające w zakresie tego gospodarstwa. Art. 679 kpc nic do tego nie ma.

Włóczykij
09.02.2011 21:43:48

No fakt to naprawdę było proste, a ja tu szukam więc skoro misie rozwiązało mogę buszować po forum dalej

[ Dodano: Pią Lut 11, 2011 12:11 am ]
przy okazji tematu + ciekawostki orzecznicze to jeszcze tylko dodam, że dziś w orz. SN z 1968 r. była też teza, by przy zmianie z 677 kpc ująć przesłanki z 679 kpc, no cóż błądzić jest rzeczą ludzką (ale tu bez skojarzeń ); oczywiście nowsze orzeczenia tak jak Johnson i jak najbardziej logicznie to brzmi wobec założeń do tego przepisu i całego tego dziedziczenia gosp.

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.