Czwartek 08 grudnia 2022 Wydanie nr 5400

Cywilna procedura

Brak określenia kto dziedziczy gospadarstwo rolne

Włóczykij napisał w dniu 09.02.2011 o godzinie 15:05:42 :

W jakiś sposób podobne do powyższego problemu.
Jest prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, gdzie ni ema nić, kto dziedziczy gospodarstwo rolne.
Strony tego postępowania po czasie zgłaszają się, iż w toku jest dział spadku, ale przez brak rozstrzygnięcia o dziedziczeniu gospodrastwa nie można go przeprowadzić.
Ich pismo trafia w dekeretacji oczywiści pod tryb art. 679 kpc.
Z akt sprawy o stw. nabycia spadku wynika, że dowodowo sąd miał to gospodarstwo, ale o nim nie orzekł.

W tej sytuacji wychodzi mi, że oddalam wniosek, bo nie spełniają przesłanek z art. 679 kpc (byli stronami stwierdzeniówki, wtedy podali o tym gospodarstwie, więc tu nie mają szans wymaganą przesłankę, że nie mieli możności). Nie traktuję, że sąd w stwierdzeniówce nie orzekł o całości żądania (no bo z przebiegu wynika, że miał wiedzę o gospodarstwie - choć przesłanek jego dziedziczenia nie badał), gdyż tak wygląda klasyczne postanowienie, gdy sąd nie widzi potrzeby dodawania rozstrzygnięcia o gosp. I ewentualnie do rozliczenia pozostaje w procesie, jeśli ktoś zyskał i stracił na tej sytuacji (jest takie bowiem orz., że jak w orzeczeniu zagranicznym spadkobierca nie był ujęty, to może tylko w taki sposób dochodzić swego ze spadku). Sąd który orzeka o dziale spadku, tak jak i jak jest związany prawomocnym postanowieniem i wobec tego przyjmujemy, że jako wskazani w postanowieniu spadkobiercy dziediczą spadek, to i zawiera się w tym gospodarstwo rolne, nawet jeśli nie jest osobno wymienione. Moje postanowienie zaś dodatkowo utwierdza w tej sytuacji prawnej.

Johnson napisał w dniu 09.02.2011 o godzinie 15:18:20 :

To chyba błędnie zakwalifikował przewodniczący. Winno być art. 677 §3 kpc - o wydanie postanowienia uzupełniającego. Co prawda przepis już uchylono ale myślę że w przepisach przejściowych znajdziesz to co potrzeba - art. 6 ust. 2.

gilgamesz napisał w dniu 09.02.2011 o godzinie 16:48:08 :

"Włóczykij" napisał:


Jest prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, gdzie ni ema nić, kto dziedziczy gospodarstwo rolne.a w jakiej dacie otwarty spadek i z jakiej daty postanowienie w tamtej sprawie ?

Włóczykij napisał w dniu 09.02.2011 o godzinie 21:29:21 :

no Gilgameszu bez abecadła, oczywiście, że bezspornei chodzi o sytuację otwarcia spadku, gdy trzeba było orzec o dziedziczeniu gops.

Johny dzięki, bo o to chodziło, że coś przeoczyłam i patrząc w znowelizowany Lez pominęłam to postanowienie,a teraz nie mam pod ręka komenatarzy i już mnie niepokoi to odpowiednio stosowanie, a zatem czy znowu nie prowadziłoby mnie to do kwestii 679 i tego, że jednak jest prawomocne postanowienie nizaskrzone przez osoby, które teraz chca jego weryfikacji choć powinny były to czynic przez zaskarżenie poprzedniego, rany trzeba będzi echyba wcześniej wstać przed wokandą i odrobić od nowa pracę

Johnson napisał w dniu 09.02.2011 o godzinie 21:31:40 :

Po prostu urządzasz zwykłe sns (może zapewnienie spadkowe bym sobie odpuścił), badasz kwalifikacje i wydajasz postanowienie uzupełniające w zakresie tego gospodarstwa. Art. 679 kpc nic do tego nie ma.

Włóczykij napisał w dniu 09.02.2011 o godzinie 21:43:48 :

No fakt to naprawdę było proste, a ja tu szukam więc skoro misie rozwiązało mogę buszować po forum dalej

[ Dodano: Pią Lut 11, 2011 12:11 am ]
przy okazji tematu + ciekawostki orzecznicze to jeszcze tylko dodam, że dziś w orz. SN z 1968 r. była też teza, by przy zmianie z 677 kpc ująć przesłanki z 679 kpc, no cóż błądzić jest rzeczą ludzką (ale tu bez skojarzeń ); oczywiście nowsze orzeczenia tak jak Johnson i jak najbardziej logicznie to brzmi wobec założeń do tego przepisu i całego tego dziedziczenia gosp.

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.