Poniedziałek, 20 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5929
Poniedziałek, 20 maja 2024

Forum sędziów

wgląd do akt - czy może czytać, fotogrfować akta osoba obca

SRS
09.02.2011 15:34:20

czy może czytać, fotogrfować akta osoba obca procesowo, ale taka która jest ze stroną (jej syn, wnuk, sąsiad). Strona dostaje akta a czytają razem. czy pozwalacie na to?

Dede_
09.02.2011 15:57:40

Nie

RogerMortimer
09.02.2011 16:06:07

nie udzielam pozwolenia. ale jaki ja mam wpływ na to co dzieje się w sekretariacie...?

SRS
10.02.2011 13:35:21

"Dede64" napisał:

Nie


... a jak strona powie iż upowaznia tą osobę do tych czyności?

[ Dodano: Czw Lut 10, 2011 4:01 pm ]
w tym samym klimacie -
1) czy osobie powołującej się że jest synem strony należy się wgląd do akt jak stronie?
2) czy osobie powołującej się że jest synem strony należy się odpis dokumentu (itd) z akt jak stronie?
3) czy osobie powołującej się że jest spadkobiercą strony należy się wgląd do akt jak stronie?
4) czy osobie powołującej się że jest spadkobiercą strony należy się odpis dokumentu (itd) z akt jak stronie czy jak obcemu (uznaniowo i jak reagujecie) ?

[ Dodano: Czw Lut 10, 2011 4:07 pm ]
Np. bank odpowiedział córce zmarłego klienta iż poda jej operacje na rachunku ale tylko te , które były po śmierci ich klienta. powołując się na tajemnicę bankową.

Gotka
10.02.2011 19:00:01

co do upoważnienia - to tylko do osoby która może być pełnomocnikiem
syn strony - nie
spadkobierca - jak najbardziej (wstąpił w jej sytuację prawną) - ale ja wymagam udokumentowania tego bycia spadkobiercą

Sofista
10.02.2011 19:14:34

To mogło by mieć najlepsze zastosowanie

Nie ma pełnomocnictwa to i wgladu być nie powinno
Art. 1. 1. Każdy ma prawo do ochrony dotyczących go danych osobowych.
Art. 3. 1. Ustawę stosuje się do organów państwowych oraz samorządu terytorialnego, a także
do innych państwowych i komunalnych jednostek organizacyjnych oraz podmiotów niepaństwowych
realizujących zadania publiczne.
Art. 6. 1. W rozumieniu ustawy za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące
zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej.
Art. 7. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) zbiorze danych - rozumie się przez to każdy posiadający strukturę zestaw danych o charakterze
osobowym, dostępnych według określonych kryteriów, niezależnie od tego, czy zestaw ten jest
rozproszony lub podzielony funkcjonalnie,
Art. 36. Administrator danych jest obowiązany do zastosowania środków technicznych i
organizacyjnych zapewniających ochronę przetwarzanych danych osobowych, a w szczególności
powinien zabezpieczyć dane przed ich udostępnieniem osobom nieupoważnionym, zabraniem przez
osobę nieuprawnioną, przetwarzaniem z naruszeniem ustawy, zmianą, utratą, uszkodzeniem lub
zniszczeniem.

Gotka
11.02.2011 07:36:27

włąśnie, dziś te kwestie trzeba oceniać zawsze przez pryzmat ochrony danych osobowych
problemy są też z tym, komu i jakich informacji udzielać ze spraw zakończonych (np. ze stwierdzeniówek wierzycielom - czy tylko treść postanowienia, czy też adresy spadkobierców) ale to nie całkiem ten wątek

kam
11.02.2011 14:02:01

Jasną odpowiedź daje art.525 kpc, bez potrzeby sięgania do przepisów o ochronie danych osobowych.

Johnson
11.02.2011 14:04:20

"kam" napisał:

Jasną odpowiedź daje art.525 kpc, bez potrzeby sięgania do przepisów o ochronie danych osobowych.


Tylko czemu jest on w nieprocesowym a nie ma odpowiedniego w procesie. W procesie trzeba sięgać do regulaminu.

Sofista
11.02.2011 14:34:54

"kam" napisał:

Jasną odpowiedź daje art.525 kpc, bez potrzeby sięgania do przepisów o ochronie danych osobowych.


Kam a nie uwazasz ze jest on troche sprzeczny z ustawą ochronie co prawda przewodniczacy kontroluje kim bedzie ten" kazdy" lecz nie jest to i tak dostatecznie obwarowane tak jak w karnym mam na mysli 241 kk

Gotka
11.02.2011 15:44:11

art. 525 kpc daje odpowiedź, ale moim zdaniem nie jest to pogodzone z ochroną danych osobowych, dlatego nie udzielam żadnych adresów, a tylko informacji o treści postanowienia

Sofista
11.02.2011 16:36:04

"Gotka" napisał:

art. 525 kpc daje odpowiedź, ale moim zdaniem nie jest to pogodzone z ochroną danych osobowych, dlatego nie udzielam żadnych adresów, a tylko informacji o treści postanowienia


Gotka co do Art. 6. 1. W rozumieniu ustawy za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące
zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej.

To jezeli udzielasz nazwiska chocby to tez sie z ustawa nie godzi <mysli2> no i badz tu mundry w takim prawie

kam
11.02.2011 17:54:57

Jak nie jest pogodzone? A art.23 ust.1 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych?
Zresztą nie udostępnisz wierzycielowi adresu, to złoży wniosek o stwierdzenie nabycia spadku i nawet jak odrzucisz, to pozna adresy uczestników
A poważniej - jeśli wierzyciel może wszcząć postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku, to udostępniłbym mu również akta toczącego się lub zakończonego postępowania. A skoro mogę i powinienem udostępnić akta, to odmowa podania adresu z akt jest tylko niepotrzebnym utrudnianiem.

Gotka
11.02.2011 19:12:45

Jest utrudnianiem, ale ja nie chcę, żeby ktoś miał potem do mnie pretensje, że z powodu wskazania adrsu nachodzą go windykatorzy.
Oni nigdy nie wpadają na to by prosić o dostęp do akt. Ja im piszę, że adresy to sobie mają uzyskać w stosowym postępowaniu administracyjnym. Pewna niestrudzona pełnomocnik seryjnego wierzyciela protestowała do Wizytatora, ale ten poparł moje stanowisko. Mam na tę okoliczność szymelek pisma na ca 3 strony.

emef
11.02.2011 21:07:28

O, fajne podejście! Można szymelek na pw, please? Z przyjemnością pogonię seryjnego wierzyciela, bo samej argumentów mi brakło.

SRS
13.02.2011 14:16:48

"Gotka" napisał:

art. 525 kpc daje odpowiedź, ale moim zdaniem nie jest to pogodzone z ochroną danych osobowych, dlatego nie udzielam żadnych adresów, a tylko informacji o treści postanowienia


Napisałaś , że udzielasz informacji o postanowieniu -czy nie dajesz wierzycielom, innym trzecim odpisu postanowienia?

Ja spotkalem się w jakis aktach z żądaniem odpisu postanowienia i kopii wniosku (tam są adresy) - i Sąd wydał - czy uważacie iż niesłusznie? żądał wierzyciel kt chciał uregulować sytuację, nawiązać kontakt.

[ Dodano: Nie Lut 13, 2011 2:23 pm ]
"Gotka" napisał:

co do upoważnienia - to tylko do osoby która może być pełnomocnikiem



czy zastanawialiście się czemu służy krąg osób z 87? Dlaczego np. chora osoba nie może udzielić pełnomocnictwa sąsiadce , opiekunce, teściowej do odbioru np. odpisu postanowienia spadkowego? czy krąg zamkniety nie tyczy się do peł zbliżone do procesowego - szerokie? a do wąskich - jest nieżyciowe?
czy peł do dorączeń musi być z kręgu 87? - przecież nie.

Włóczykij
13.02.2011 19:57:29

ja raczej idę na rękę ludziom, że z tymi adresami w CBA bywa różnei z aktualnością, a w katach jednak sprawdzone, ale w sytuacji jakichś masowych zapytań masowych wierzycieli jakiś mi tu nadużyciem leci i bym jednak odsyłała do CBA (no tam się czeka...), chyba że by mi uzasadnili, że tam polegli, bo problem z aktualnym adresem

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.