Środa 30 listopada 2022 Wydanie nr 5392

Prawo rodzinne

Kurator 98 k.r.i.o

Johnson napisał w dniu 12.02.2011 o godzinie 18:12:17 :

Rozpoznaje sprawę po uchyleniu przez SO i lekko się zamotałem, w zakresie tego kuratora (tzn, czy jest on potrzebny czy nie).
Sprawa przed sądem rodzinnym po raz pierwszy była kwalifikowana z art. 138 krio jako sprawa o zmianę alimentów określonych w ugodzie - czyli jak rozumiem kurator dla dzieci nie jest potrzebny, gdyż powodem jest ojciec a pozwanym córki reprezentowane przez matkę.
SO uchylił wyrok i kazał całość potraktować z art. 840 kpc czyli jako sprawę o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego w postaci tej nieszczęsnej ugody dotyczącej alimentów (co dziwne uchylił wyrok również w zakresie niezaskarżonym )
Ja jestem tym sądem rodzinnym który rozpoznaje sprawę po uchyleniu.
I teraz:
1) czy w sprawie na podstawie art. 840 kpc reprezentacja dzieci taka jak poprzednio jest dopuszczalna (tzn. czy matka może reprezentować córki w sprawie z ich ojcem) czy też powinien być ten nieszczęsny kurator. Tzn. czy kwalifikuje się to na sprawę dotyczącą "należnych dziecku od drugiego z rodziców środków utrzymania i wychowania"?
2) czy w razie potrzeby takiego kuratora - to mogę go sobie sam w ramach sprawy ustanowić - czy też konieczna jakaś nowa sprawa wszczynana z urzędu?
3) i co będzie jak nie będzie kuratora a jest on potrzebny ? Tzn. jak to przeoczę

kazanna napisał w dniu 12.02.2011 o godzinie 18:26:21 :

obawiam sie , że może się okazać , że co kraj to obyczaj. Da się obronić ( i tak jest to traktowane u nas ) teza, że sprawa o pozbawienie wykonalności wyroku/ugody alimentacyjnej jest sprawą dotyczącą "należnych dziecku od drugiego z rodziców środków utrzymania i wychowania"? Ale wiem , że w innych sądach kuratorów niektórzy ustanawiają. Jeżeli tak- musi ten kurator być ustanowiony w osobnej , wszczętej z urzędu sprawie, wpisanej do Nsm . Załatwiasz ja na posiedzeniu niejawnym , tylko wcześniej potrzebny jest kandydat na kuratora, możesz sie zawrócić do stron o wskazanie kandydatów, albo zlecić to kuratorowi ( najczęściej wynajduje jakąś babcie albo ciocię.... ) , a może jeszcze bardziej przykładnie - ustanawiasz kuratorem radcę lub adwokata ?
Miałam co najmniej kilka takich spraw , w których pozwane dziecko reprezentował drugi z rodziców, przeszły przez II instancje i nie był to żaden błąd.

Johnson napisał w dniu 12.02.2011 o godzinie 18:29:28 :

Jeśli to tyle zachodu to dam sobie spokój z kuratorem zwłaszcza że ten problem, niestety, wpadł mi do głowy już po zamknięciu rozprawy oraz przygotowaniu wyroku.

monikissima napisał w dniu 12.02.2011 o godzinie 22:11:04 :

Nie przyszłoby mi do głowy ustanowić kuratora w takiej sprawie

Włóczykij napisał w dniu 12.02.2011 o godzinie 22:23:52 :

Ja też za tym , że bez kuratora (udanej publikacji ) , bo on jest wtedy jednak, gdy mamy jakieś abstrakcyjne zagrożenie konfliktu między dzieckiem a rodzicem, który go reprezentuje. A tu jest spór z rodzicem po przeciwnej stronie, czyli jak w klasyku alimntacyjnym, gdzie rodzic zamieszkały z dzieckiem reprezentuje je przeciwko temu, który tylko łoży na dziecko.
Co do reszty jakby co Kazanka odpowiadała, a misie podoba, że rodzinny jest właściwy, bo u nas w sumei zgubiłam się jak jest na ten moment, ale bywało, że utrzymywało się, iż pozbaiwenie wykonalności ma jednak robić cywilny , no bo że nieważne jakiego wyroku dotyczy, ważne że pozbawienie wykonalności

K.Ierownik napisał w dniu 13.02.2011 o godzinie 21:18:29 :

U nas jak u kazanki.

kry_mi napisał w dniu 10.04.2011 o godzinie 20:08:37 :

Ja też za tym , że bez kuratora (udanej publikacji ) , bo on jest wtedy jednak, gdy mamy jakieś abstrakcyjne zagrożenie konfliktu między dzieckiem a rodzicem, który go reprezentuje. A tu jest spór z rodzicem po przeciwnej stronie, czyli jak w klasyku alimntacyjnym, gdzie rodzic zamieszkały z dzieckiem reprezentuje je przeciwko temu, który tylko łoży na dziecko.
quote]

Kurator wtedy gdy drugi rodzic, czyli w tym przypadku matka nie miałaby władzy rodzicielskiej lub przysługiwałaby jej tylko, np. w zakresie szkoły czy wyboru leczenia. Nie jest dla mnie przesłanką "jakieś abstrakcyjne zagrożenie konfliktu między dzieckiem a rodzicem, który go reprezentuje". Przedstawicielstwo rodziców zależy według mnie od zakresu przysługującej im władzy rodzicielskiej. Dlatego też gdyby to ojciu powierzono władzę rodzicielską, a matce ograniczono tak jak np. wyżej wskazałam, to konieczny byłby kurator, bo ojciec pozywa dziecko, a jego przedstawicielem ustawowym w tym przykładzie jest tylko ojciec, czyli powód w naszej przykładowej sprawie i dlatego nie może reprezentować dziecka jako pozwanego. Natomiast jeżeli i ojciec i matka mają pełną władzę , to nie ma żadnych przeszkód by pozwane przez ojca dziecko, reprezentowała matka. i to by było na tyle

sponn napisał w dniu 11.04.2011 o godzinie 13:51:21 :

Johnson bez kuratora. Tak jak alimenty Przynajmniej u nas co do tego nie ma watpliwosci.

iskierka napisał w dniu 16.04.2011 o godzinie 22:36:20 :

niestety nie mozna wszystkich spraw z 840 kpc wrzucić do jednego worka i jednoznacznie przesądzic, czy potrzebny jest kurator, czy tez nie. W większości spraw, które sądziłam z 840 kpc występował ojciec, który własnie wywalczył sobie powierzenie mu władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Nie można w tym wypadku uznać, że ojciec pozywa małoletnie dziecko, które sam reprezentuje. Kurator jest konieczny. Wpisujemy taką sprawe pod Nsm i na niejawnym orzekamy o kuratorze, od powyższego orzeczenia przysługuje apelacja. Co ciekawe nasz okręg początkowo zmieniał nasze orzeczenia i ustanawiał kuratorem dla małoletniego kogos z rodziny. A następnie przypomniano sobie, że interesy stron mogą być skrajnie odmienne i należy ustanawiać osobę neutrealną np. adwokata, radce prawnego. Mnie zainteresował inny wątek: nasz S.O. - odwrotnie niż u Johnson,a - nawet gdy strona wyraźnie wskaże że domaga się ochrony prawnej z 840 kpc, to okręg uchyla i wskazuje na inna podstawę tj. 138 kro. Co okręg, to inny obyczaj

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.