Sobota, 18 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5927
Sobota, 18 maja 2024

Forum sędziów

Egzekucja z nieruchomości a brak KW

Johnson
17.02.2011 09:18:52

1) Czy do egzekucji z nieruchomości konieczne jest by nieruchomość miała urządzoną KW ?
Z art. 924 kpc wynika iż jednocześnie z wysłaniem dłużnikowi wezwania komornik przesyła do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub o złożenie wniosku do zbioru dokumentów. Wynikałoby z tego że musi być KW a jak nie ma to wierzyciel winien złożyć wniosek o założenie takiej KW (art. 626 [5] §5 kpc ??) a dopiero potem sobie egzekwować.
2) czy też urządzona KW nie jest konieczna w wystarczy dokument urzędowy (akt notarialny, akt własności, postanowienie o zasiedzeniu itdp) z którego będzie własność dłużnika?

Jaka jest praktyka w Waszyach sądach i jak to w końcu winno być?
Bo u mnie praktyka obejmuje wariant 2 ale wzbudza to moje wątpliwości.

kam
17.02.2011 09:30:25

"lub o złożenie wniosku do zbioru dokumentów" nie wyjaśnia sprawy?

Johnson
17.02.2011 09:33:38

"kam" napisał:

"lub o złożenie wniosku do zbioru dokumentów" nie wyjaśnia sprawy?


No chyba nie do końca.
Może się nieprecyzyjnie wyraziłem
Nie ma ani KW ani ZD i co wtedy ?

A w ogóle to napisz wyraźnie wariant 1 czy 2 ? Bo zaganiany dziś jestem i źle zinterpretuje

kam
17.02.2011 09:36:04

to ZD powstanie...
komornik ma wysłać, a nie ma zostać dokonany wpis, więc wariant 2

Johnson
17.02.2011 09:39:42

Ja się co prawda nie znam na KW, ale wydaje mi się z mocnym naciskiem na wydaje mi się że już nowych ZD się nie tworzy. Funkcjonują tylko stare ZD. Ale w tym zakresie może jakiś specjalista od ksiąg by się wypowiedział ???

OK - art. 123 ustawy o księgach wieczystych i hipotece - są nowe ZD

Trebor
17.02.2011 09:53:56

zd się nie zakłada,
w zd. nie wpisuje się prawa włsności, jak wpłynie taki wniosek to z urzędu jest traktowany jako wniosek o założenie księgi wieczystej (art. 124 ust. 2 ukwh), do takiego wniosku trzeba dołączyć wypisy z rejestru gruntów na wszystkie działki, wyrysy z mapy ewidencyjnej gdyż najczęściej tych dokumentów w Zd nie ma , a są potrzebne do oznaczenia nieruchomości
brak kw - wierzyciel składa wniosek o założenie, musi mieć dokumenty dotyczące prawa własności dłużnika i dokumenty dotyczące wierzytelności
prawo własności - postanowienie o zasiedzeniu i tu nie ma problemu bo to nabycie pierwotne, w innych wypadkach najczęściej występują - na naszym terenie tj. woj. pomorskie-
1. zakładanie ksiąg , dla nieruchomości , dla których była prowadzona niemiecka kw , jest niemiecka to tłumaczenie i nieprzerwany ciąg następstw prawnych,
2. pozostałe musi być jakiś dokument , że ktoś coś od kogoś nabył a potem najczęściej zarządza się obwieszczenie
więcej patrz paragraf 19-25 rozporządzenia M.Spr. dz. u. z 2001r. nr 102, poz. 1122 ze zm.

Johnson
17.02.2011 09:58:01

@Trebor
To wariant 1 czy 2 ?

Trebor
17.02.2011 10:10:47

w art. 123 ukwh nie ma mowy o zakładaniu nowych Zd
ust. 2 zdanie drugie jeżeli do zbioru ma być złożony dokument dotyczący prawa własności albo brak jest zbioru , zgłoszenie wniosku o złożenie dokumentu do zbioru traktuje się jak zgłoszenie wniosku o założenie ksiegi wieczystej.

[ Dodano: Czw Lut 17, 2011 10:26 am ]
brak jest moim zdaniem przeszkód w prowadzeniu egzekucji z nieruchomości , dla której nie ma kw i Zd,
przemawia za tym art. 943 par. 2 kpc. - jest w nim mowa wprawdzie tylko o kw, ale jest też mowa o innym dokumencie m.zd. par 1 dotyczy gdy jest kw lub zd a par 2 dotyczzy gdy nie ma zd i kw

[ Dodano: Czw Lut 17, 2011 10:33 am ]
wariant drugi , w komentarzu w lexie do art. 943 jest mowa o tym, iż wierzyciel ma obowiązek wykazania prawa własności dłużnika, ostatecznie i tak sąd będzie decydował brak dokumentów wykazujących prawo własności nie ma egzekucji są jest.
postanowienie o przysądzeniu prawa własności musi dokładnie opisywać nieruchomość
po jego uprawomocnieniu zastosowanie będzie miał chyba art. 365 par 1 kpc. jest to dość ważne bo po zakupie wierzyciel będzie pewnie chciał mieć kw , a przecież o założeniu też decyduje sąd , moim zdaniem w sprawie o założenie sąd będzie związany postanowieniem o przysądzeniu prawa własności,
trzeba jeszcze uważać na jedną rzecz tzn. zdarza się ,że dla jednej nieruchomości prowadzone są dwie księgi wieczyste.

Johnson
17.02.2011 16:29:20

To jak nie ma KW ani ZD to taki wierzyciel może sobie (nielegalnie) nieruchomość zbyć i zbycie będzie skuteczne chyba że nabywcy się wykaże że wiedział o egzekucji.

No ale na art. 943 §2 kpc nie mam argumentu.

Adek
17.02.2011 18:04:43

Komornik działający w imieniu wierzyciela składa wniosek o założenie kw i dokonanie w niej stosownego wpisu

Johnson
17.02.2011 18:07:26

"Adek" napisał:

Komornik działający w imieniu wierzyciela składa wniosek o założenie kw i dokonanie w niej stosownego wpisu


Ale to nie jest odpowiedź na pytanie wątku.

Jarosiński
18.02.2011 09:06:51

FAkt ale wczoraj zawiesiłem się i nie mogłem pociągnąć wątku

Joasia
19.02.2011 00:54:42

,2

Adek
19.02.2011 09:09:03

Po konsultacjach popieram jw ale nie dowiedziałem się dlaczego

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.