Czwartek 11 sierpnia 2022 Wydanie nr 5281

Cywilna procedura

Zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem

Katie napisał w dniu 03.03.2011 o godzinie 19:29:17 :

Mam poważne wątpliwości co do stosowania art. 184 in 14 kpc
Szczęśliwie strony skierowane do mediacji zawarły porozmienie w sprawie o kontakty.

Primo - z literalnego brzmienia przepisu, do zatwierdzenia wystarczy wniosek jednej ze stron. Czy nie przeszkadza, że druga strona się sprzeciwia, chce coś modyfikować ? A druga opcja że sie w ogóle nie wypowiada?

Secundo - nadaje klauzule co do postanowienień, które nadaja się do egzekucji - a co z takimi, które też są w porozumieniu ale się do egzekucji nie nadają? Wydaje postanowienie, że klauzula co do 1,2 3 a co do 4 i 5 zatwierdzam? Czy po prostu 4 i 5 pomijam milczeniem?
Co myślicie? Bo ja już długo myśle ....

doctor napisał w dniu 03.03.2011 o godzinie 20:59:16 :

z literalnego brzmienia przepisu, do zatwierdzenia wystarczy wniosek jednej ze stron. Czy nie przeszkadza, że druga strona się sprzeciwia, chce coś modyfikować ? A druga opcja że sie w ogóle nie wypowiada? .


Do zatwierdzenia takiej ugody wystarczy wniosek jednej ze stron. Jeśli druga strona się nie wypowiada, to widocznie nie ma nic do powiedzenia. Jeśli druga strona się sprzeciwia, to zasady są takie, jak przy zażaleniu strony na umorzenie postępowania na skutek ugody sądowej - taka strona musiałaby skutecznie powołać się na wady swojego oświadczenia woli (lub na przeslanki z art. 183-14 par. 3) żeby zapobiec zatwierdzeniu ugody. Co do modyfikacji, to żadne modyfikacje ugody zawartej przed mediatorem nie wchodzą w grę w trybie z art. 183-14 kpc, można co najwyżej odmówić zatwierdzenia takiej ugody, wziąć sprawę na rozprawę i nakłaniać strony do ugody o innej treści przed sądem.

nadaje klauzule co do postanowienień, które nadaja się do egzekucji - a co z takimi, które też są w porozumieniu ale się do egzekucji nie nadają?


punkty ugody nie podlegające wykonaniu w drodze egzekucji trzeba zatwierdzić, na pozostałe - nadać klauzulę

Katie napisał w dniu 03.03.2011 o godzinie 23:23:02 :

Dziękuje, ja także tak uważam. W mojej sprawie co prawda żadna ze stron nie wnosiła o zatwierdzenie ugody, tylko o umorzenie postępowania ale miałam wątpliwości co by było gdyby.
Ciekawe czy ktoś ma inne zdanie na ten temat?

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.