Sobota, 18 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5927
Sobota, 18 maja 2024

Forum sędziów

spółka bez zarządu lecz z prokurentem

doctor
04.03.2011 18:51:34

Zagadnienie z zakresu postępowania egzekucyjnego: spółka z o.o. która jest dłużnikiem zgodnie z treścią odpisu z rejestru przedsiębiorców nie ma żadnego członka zarządu lecz ma prokurenta (prokura samoistna). Czy zachodzą podstawy do zawieszenia postępowania egzekucyjnego?

Moim zdaniem - nie.
Po pierwsze, art. 818 kpc odmienne niż art. 174 kpc nie przewiduje, że podstawą zawieszenia jest brak w składzie organów strony postępowania będącej osobą prawną.
Po drugie, nawet jeśli interpretować art. 818 kpc szeroko (tzn. tak, że podstawą zawieszenia jest brak w składzie organów osoby prawnej niemożliwiający jej działanie), to - skoro prokura nie wygasła - to strona będąca osoba prawną może działać przez prokurenta, więc brak podstaw do zawieszenia.

ALE: jak się to ma do art. 379 pkt. 2 kpc gdzie jest mowa o braku organu jako o przesłance nieważności postępowania?

kreaounds
19.07.2009 o 12:45

Dobry wieczór Panie i Panowie Sędziowie!
Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie, której jestem stroną. (Jeśli administrator przesunie mój wątek do działu Help for student nie obrażę się…) 🙏🏻

Sprawa rzecz jasna cywilna.

Otrzymałem wyrok pierwszej instancji, mój „rofesjonalny pełnomocnik” nie spisał się. Jestem z niego niezadowolony i chcę mu cofnąć pełnomocnictwo, zabrać dokumenty i pójść dwie ulice dalej do innej kancelarii, ale nagli mnie termin na odwołanie. Nie chcę oczywiście, aby je pisał mój dotychczasowy pełnomocnik.

Jak wygląda zatem procedura zmiany pełnomocnika. Nowy adwokat musi w końcu zapoznać się z kilkoma tomami akt, a na to potrzeba czasu - czas na odwołanie biegnie…

Wiem, że termin na odwołanie jest określony w ustawie. Czy sąd w takim wypadku (zmiana pełnomocnika, który musi zapoznać się z aktami) może go wydłużyć? Jeśli tak, to o ile?

Darkside
19.07.2009 o 13:23

sorrki ale porad prawnych nie udzielamy ❌

kreaounds
19.07.2009 o 13:44

Po poradę prawną pójdę do nowego adwokata w poniedziałek, ale od Was chciałem się dowiedzieć czego mogę się spodziewać.

Co do porad prawnych. Gdybyście ich udzielali to na pewno zarobilibyście więcej niż w sądzie.

Pozdrawiam.

Darkside
19.07.2009 o 15:27

co innego pomoc w rozwiązywaniu kazusów na poziomie akademickim, co innego pomoc w konkretnej sprawie.