Niedziela 22 maja 2022 Wydanie nr 5200

Cywilna procedura

spółka bez zarządu lecz z prokurentem

doctor napisał w dniu 04.03.2011 o godzinie 18:51:34 :

Zagadnienie z zakresu postępowania egzekucyjnego: spółka z o.o. która jest dłużnikiem zgodnie z treścią odpisu z rejestru przedsiębiorców nie ma żadnego członka zarządu lecz ma prokurenta (prokura samoistna). Czy zachodzą podstawy do zawieszenia postępowania egzekucyjnego?

Moim zdaniem - nie.
Po pierwsze, art. 818 kpc odmienne niż art. 174 kpc nie przewiduje, że podstawą zawieszenia jest brak w składzie organów strony postępowania będącej osobą prawną.
Po drugie, nawet jeśli interpretować art. 818 kpc szeroko (tzn. tak, że podstawą zawieszenia jest brak w składzie organów osoby prawnej niemożliwiający jej działanie), to - skoro prokura nie wygasła - to strona będąca osoba prawną może działać przez prokurenta, więc brak podstaw do zawieszenia.

ALE: jak się to ma do art. 379 pkt. 2 kpc gdzie jest mowa o braku organu jako o przesłance nieważności postępowania?

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.