Piątek 19 lipca 2019 Wydanie nr 4162

Prawo rodzinne

opłata od wniosku o ustanowienie kuratora dla nieobecnego

kry_mi napisał w dniu 08.03.2011 o godzinie 22:33:36 :

Ostatnio zaczęłyśmy w Wydziale zastanawiać się czy należy pobierać opłatę od wniosku o ustanowienie kuratora dla nieobecnego, np. w sprawie o wymeldowanie, dla nieobecnego dłużnika alimentacyjnego. A poza tym czy należy pobierać opłatę od wniosku szpitala o zgodę na zabieg operacyjny? Co innego ustawowe zwolnienie SP od opłat, a co innego gmina jako wnioskodawca. Długo nie pobieraliśmy opłat np. od wniosku komisji o leczenie odwykowe. Napiszcie proszę jaką macie praktykę

kazanna napisał w dniu 08.03.2011 o godzinie 22:39:15 :

"kry_mi" napisał:

Długo nie pobieraliśmy opłat np. od wniosku komisji o leczenie odwykowe.

nadal nie pobieramy. Jest to kategoria wniosków, które są składane sądowi opiekuńczemu w wykonaniu obowiązku wynikającego z ustawy albo nałożonego przez ten sąd. podobnie należy chyba traktować wnioski szpitali ...

K.Ierownik napisał w dniu 08.03.2011 o godzinie 23:20:38 :

A my pobieramy opłatę od komisji jak i zaliczkę na poczet wygrodzenia biegłych za sporządzenie opinii. Do tych spraw nasz sąd usz nie dokłada.

Katie napisał w dniu 09.03.2011 o godzinie 09:27:04 :

U nas jest tak jak pisała Kazanna, nie pobieramy przy sprawach o kuratora dla nieobecnego (ale tutaj pobieramy zaliczke na koszty ustanowienia kuratora, bo 95 ust. 1 pkt 4 mówi o zwolnieniu z opłaty). Nie pobieramy przy zgodach na zabieg.
Ale w sprawach o leczenie odykowe pobieramy opłatę i obciążamy kosztami opinii, ba nawet zwracamy jak opłacą po terminie.

mefisto napisał w dniu 09.03.2011 o godzinie 09:41:07 :

Jesli chodzi o kuratora to pobieramy zaliczke, chyba ze wskazuja kogos z czlonków rodziny, od Komisji takze pobieramy 40 zł

kazanna napisał w dniu 09.03.2011 o godzinie 14:43:49 :

opłat nie pobieramy , co nie znaczy że nie bierzemy zaliczek np. na opinię biegłych ( w alkoholówce ).
orzeczenie : Uchwała z dnia 24 listopada 2006 r. Sądu Najwyższego

III CZP 89/06

Wniosek o wyznaczenie przez sąd przedstawiciela dla nieobecnej strony postępowania administracyjnego (art. 34 k.p.a.) nie podlega opłacie sądowej.
OSNC 2007/9/128, Biul.SN 2006/11/14, Prok.i Pr.-wkł. 2008/1/47

widziałam tez nowsze, podobnej treści orzeczenie mówiące wprost o wnioskach komisji d/s przeciwdziałania alkoholizmowi, ale nie mogę chwilowo znaleźć...

Mikasaty napisał w dniu 09.03.2011 o godzinie 20:16:47 :

nasza okręgówka stoi na stanowisku niepobierania opłat od gminy w sprawach o kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu - przećwiczone dwukrotnie
natomiast komisja przeciwalkoholowa płaci 40 + zaliczka na opinię i nigdy nie skarżyła, więc nie wiem co góra
osobiście uważam, że ci wnioskodawcy niczym się nie różną, jeśli chodzi o to czy działają w wykonaniu ustawy
usłyszałam uzasadnienie, że komisja może złożyć wniosek do sądu, ale nie musi, a gmina w postępowaniu administracyjnym zawsze musi i dlatego od jednych się pobiera opłatę od innych nie.
trochę to pokrętne i dlatego fajnie, że rzuciłaś ten temat w Polskę

monikissima napisał w dniu 12.03.2011 o godzinie 08:18:26 :

U mnie tak, jak u Katie

sponn napisał w dniu 14.03.2011 o godzinie 11:11:56 :

U mnie jak u Moni i Katie.

Od komisji bierzemy 40 zl oplaty + koszty opinii bieglych. Za kuratora od gminy nie bierzemy ale chyba faktycznie powinno sie brac, podobnie jak nie powinno od komisji

W kazdym razie nasze komisje placa a gmina nie - co wynika z utartej praktyki a nie przepisow oczywiscie... jak to w rodzinnym

kry_mi napisał w dniu 17.03.2011 o godzinie 20:03:18 :

"sponn" napisał:

co wynika z utartej praktyki a nie przepisow oczywiscie... jak to w rodzinnym


To może ogólnopolski zryw i próba zmiany utartej praktyki? Może szpitale wtedy przestaną domagać się od nas podkładki do swoich zabiegów? MOże dojdzie do zmiany przepisów i już w postępowaniu administracyjnym będą sobie ustanawiać kuratora, tak jak my to robimy na podstawie art. 144 kpc? I tak jak to się stało z kuratorami dla osób prawnych, że nareszcie nie sąd opiekuńczy?

sponn napisał w dniu 23.03.2011 o godzinie 14:28:58 :

no coz organy administracyjne maja 34 kpa wiec same nie moge sobie ustanowic kuratora

kry_mi napisał w dniu 25.03.2011 o godzinie 23:27:47 :

"sponn" napisał:

no coz organy administracyjne maja 34 kpa wiec same nie moge sobie ustanowic kuratora


Toteż ja apeluję o "zryw ogólnokrajowy "

kazanna napisał w dniu 26.03.2011 o godzinie 12:56:21 :

kry_mi, na podstawie kilku ostatnich spraw z tego zakresu, uważam że to dobrze że sąd ustanawia takiego kuratora... chcieli mi m.in. wymeldować matkę z dzieckiem, przy czym matka w ośrodku opiekuńczym jest ( po udarze ) a dziecko w placówce...

kry_mi napisał w dniu 10.04.2011 o godzinie 19:57:29 :

"kazanna" napisał:

kry_mi, na podstawie kilku ostatnich spraw z tego zakresu, uważam że to dobrze że sąd ustanawia takiego kuratora... chcieli mi m.in. wymeldować matkę z dzieckiem, przy czym matka w ośrodku opiekuńczym jest ( po udarze ) a dziecko w placówce...


Ale przecież to każdy podmiot prowadzący postępowanie winien przestrzegać prawa. Dlaczego to my mamy być "lekiem na całe zło" tego świata? Poza tym, to i tak o wymeldowaniu decyduje kto inny, a my tylko mamy ustanowić kuratora do tego postępowania. Czy miałaś jakiś formalny wpływ na przebieg tamtego postępowania o wymeldowanie?

kazanna napisał w dniu 10.04.2011 o godzinie 20:09:56 :

nie. Ale wymeldowanie z kuratorem to czysta formalność, a tak muszą sie pomęczyć...

kry_mi napisał w dniu 10.04.2011 o godzinie 20:18:14 :

"kazanna" napisał:

nie. Ale wymeldowanie z kuratorem to czysta formalność, a tak muszą sie pomęczyć...


Tyle tylko że za "czystą formalność" też powinni ponosić odpowiedzialność

Bądź na bieżąco

Subskrybuj nasz bezpłatny newsletter, a będziesz na bieżąco z nowymi ogłoszeniami i komunikatami;
o spadkach, zasiedzeniach nieruchomości, depozytach sądowych, terminach rozpraw, wyrokach.

Podaj swój e-mail i otrzymuj najnowsze ogłoszenia bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Przesyłając swój adres e-mail, zgadzam się na przetwarzanie przez Fundację ProPublika - KRS 0000595424 - podanych przeze mnie danych osobowych (e-mail) w celu otrzymywania zamówionego Newslettera.
Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne oraz że przysługuje mi prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.